Korsika, země tradic

(TV film)
  • Francúzsko Corse sauvage, les falaises et le maquis (viac)
všetky plagáty
Francúzsko, 2018, 90 min (Alternatívna 49 min)

Réžia:

Jeanne Baron

Smaragdový ostrov v srdci Středomoří nabízí jedinečnou přírodu, historii i příjemnou pohostinnost... Korsika nabízí rozmanitou krajinu, historii, architekturu, tradice i nezapomenutelné chvíle. Přestože ostrov leží blíže italským břehům, spadá pod správu Francie. Vzhledem ke strategické poloze byla Korsika v historii středem zájmu evropských mocností, které usilovaly o nadvládu nad ostrovem. Každá z těch, která územím prošla, vepsala část své historie i do tohoto místa. Proto na cestě od Bastie po Corte, od žulových skalisek s načervenalým nádechem Calanques de Piana po téměř neskutečnou pláž Santa Giulia, objevujeme půvab a historii Korsiky i znamenité kulinářské dědictví. Mezi strmými stezkami nabízí místní gastronomie opravdu jedinečný festival chutí. Ostrované říkají, že Korsičan se s ostrovem rozloučí, na chvíli se vzdálí, vždycky se ale vrátí. (Česká televize)

Marze

Korsiku jsem projel na kole kdysi na jare v kvetnu a na navstivena mista v dokumentu jsem se rozpomnel. Od te doby jsem nikdy neprekonal maximalni rychlost na kole z kopce 90km za hodinu. Prekvapilo me,ze od te doby na ostrove ubylo 20 tisic ovci, ze na vyrobu jednoho kila koziho syra je potreba jedenact litru koziho mleka a take to, ze kozy jsou takove fajnovky. Musi mit cisto a kdyz je spina, krmeni se ani nedotknou. ()

sportovec

Vlastní tvář Korsiky se podařilo zachytit víc než zdařile. Rovnoměrné pokrytí regionů i plastické přiblížení krajin tohoto ostrova bylo divácky vděčné. To je francouzský styl filmového dokumentu. Vždy svůj a neopakovatelný. ()

Arsenal83

Veľmi špecifický kraj, územie kôz, včiel a špecifických jedál i flóry či zvláštneho dialektu. A rodný kraj Napoleona. A málokto vie, že aj za zrodom Coca Coly je Korzičan - Angelo Mariani - ktorý v roku 1863 skombinoval listy peruánskej koky s korzickým bielym vínom a vytvoril tak nápoj, po ktorom ľudia šaleli. Atlantský lekárnik John Pemberton neskôr jeho nápad skopíroval a keď štát zakázal alkohol, nahradil víno zmesou cukru, éterických olejov a kyseliny citrónovej = Coca Cola. Korzičania na svoj ostrov nedajú dopustiť, no pre našinca stačí len ako dovolenka. ()