Jaderná havárie v Three Mile Island

• USA Meltdown: Three Mile Island
USA, 2022, 2 h 55 min (Minutáž: 41–48 min)

Nehoda v jaderné elektrárně Three Mile Island v americké Pensylvánii, sporná tvrzení i její dalekosáhlé dopady očima lidí, kteří byli u toho. (Netflix)

cxxj

Začátek dobrý. Bohužel po první výživné a zajímavé hodině se dokument začne trochu jevit jako anti-nuke propaganda (viz komentář níže, který právě z tohoto důvodu dokumentu holduje) bez vědeckého podkladu a jen se hraje na emoce lidí, kteří netuší jak daná problematika funguje... Po Černobylu hodně slabé. ()

luka4615

Poměrně roztěkaný náhled do snad nejznámější jaderné katastrofy na území USA, na níž je velmi zřetelně vidět, že tím nejhorším není přímo únik radiace, ale touha zainteresovaných společností po snadném zisku, klidně i za cenu civilních ztrát. Není tedy vůbec divu, že lidé žijící v blízkosti elektrárny již v jadernou energii, potažmo i v systém samotný zkrátka nevěří. (Netflix) ()

fixaman

Netflix prostě dokumenty umí. Jako dlouhodobému odpůrci jádra mi tohle přesně sedlo a dal jsem celou minisérii na jeden zátah. Je to poutavě natočené, stopáž to má tak akorát a dozvěděl jsem se spoustu věcí, o kterých jsem vůbec netušil, ale které mě bohužel ani moc nepřekvapily. Kéž by se v budoucnu podařilo jádro kompletně eliminovat, aby se podobným dalším nehodám podařilo předejít. ()

stret

Roztahany dokument, ktory ale znova ukazuje na fatalnu chybu kapitalizmu - zisk na prvom mieste - na ukor vsetkeho ostatneho vratane bezpecnosti a zivotov ludi. Dialo sa to v USA pocas tej havarie, deje sa to v USA teraz, deje sa to vo vasej obci - teraz. Kto ma otvorene oci vidi ako je zisk na prvom mieste a rozslapanie cohokolvek co toto hlavne pravidlo ohrozuje. Kazdy den.  Z toho pohladu su dolezite hlavne posledne dva diely. Technicka stranka havarie je nepodstatna. Whistleblower upozornil na fatalne chyby, na zatajovanie informaci o radiacii, a nevyskolenom personale, a katastrofalnych chybach vedenia - ktore sa potvrdili v naslednom vysetrovani. Je to aj o tom, co robia podnikatelia vo vasej obci - lebo je to stale o tom istom - o zisku na prvom mieste. ()

*CARNIFEX*

Celý dokument je vyskladaný tak, akoby sa divák priamo ocitol v epicentre problému. Od havárie, cez reakcie ľudí, protestov, po autentické zábery z odstraňovania nehody. Negatívny vplyv médií, je už klasickým problémom, opätovná snaha získať dôveru širokej verejnosti zas niečo, čo sa buduje ďaleko najhoršie. Postoj samotnej spoločnosti, ktorá bola vlastníkom Jadrovej elektrárne, ani nemá zmysel komentovať - proste zisk nad zdravie ľudí je ďaleko dôležitejší, ako všetko ostatné, následné zastrašovanie ľudí s negatívnym názorom, to už je taká klasická, americká sloboda. Áno, tento dokument nemá takú silu ani emóciu, ako o Černobyle, no táto havária taktiež nemala taký okamžitý dopad na spoločnosť, pričom si treba uvedomiť, že Amerika v tamtej dobe, ani z ďaleka nebola pod takou cenzúrou ako Rusko, nakoľko kým o tejto havárii sa prakticky vedelo ihneď, o tej v Černobyle sa svetová verejnosť dozvedela až od Švédov nasledujúce dni. Čo sa týka objektivity, v tomto prípade nemôžem Netflixu nič vytknúť. Kto chcel, priestor na vyjadrenie dostal. ()