Po stopách polárního medvěda

• Veľká Británia Bear Witness
Veľká Británia, 2022, 83 min

Blair Underwood (rozprávač)

Cesta po boku několika filmařů od Disneynature, kteří čelí hlubokým výzvám 300 mil od severního pólu, aby natočili jednoho z nejzajímavějších tvorů planety – ledního medvěda. (Shr1nK)

Marze

Zminka o globalnim oteplovani je ted, co ropnymi spolecnostmi uplaceni vedci po 30 letech hromadne prebehli na druhou stranu , je nyni v kazdem podobnem dokumentu. Lide reaguji mnohem hur na na slovo zmena klimatu, nez globalni oteplovani, ktere ma az prijemnou konotaci. Pritom je to to same. Neco malo o sobe prozradi postavy dokumentu. "Miluju estetiku snehu a ledu, ale kazda chyba muze byt smrtelna" rika filmar. Vubec je znat, ze zde jsou filmari, protoze na rozdil od dokumentu s vedci ci cestovateli poridili krasne zabery krajiny. Ale nemohu se zbavit dojmu, ze cilem nebylo jen filmovani medvedu,ale jich samych, coz je na dokumentu nejzajimavejsi. ()

AloeB

Nerad bych znevažoval práci filmařů, protože si ji i přes shlédnutí dokumentu jen těžko mohu představit v celkovém obraze, ale obecně jsem se těšil za víc ledních medvědů. Po stopách ledních medvědů totiž sleduje primárně kameramany a průzkumníky jdoucí po stopách ledních medvědů, což je v každém případě zajímavé a přínosné, ale samotných výsledků jejich práce se moc nedočkáme. Pokud ovšem ano, jsou to záběry kouzelné a perfektní, od matky kojící mláďata, po malé medvídky hrající si ve sněhu, dospívající rvoucí se mezi sebou nebo samotářského lovce, který číhá na tuleně. Cením si zdůraznění globálního oteplování a nutnosti polárních medvědů přizpůsobit se novému věku. ()