Life is a miracle!

• Japonsko Taijó to bolero (viac)

Tsuki

S japonskými filmy zaměřenými na hudbu a kolektivní hudební tvorbu mám většinou dobrou zkušenost (vzpomeňme třeba Swing Girls, Kuchibiru ni uta wo…), takže jsem čekala, že by snad i tento snímek mohl být podobně příjemným a třeba i povznášejícím zážitkem. Bohužel se tentokrát takový úspěch nekonal. Film se točí okolo amatérského orchestru, který vede a spolufinancuje podnikatelka Hanamura Riko, avšak záhy se ukáže, že je vedení orchestru v hlubokých problémech a orchestr je nutné rozpustit. To zasáhne nejenom Hanamuru samotnou, která se zuby nehty snaží udržet orchestr v běhu, ale i všechny členy, kteří orchestru věnovali roky svého života. Na pozadí se ukáže mnoho dalších mezilidských problémů a rozporů, se kterými se jednotlivé postavy potýkají, ale teď je na všech, aby problémy překonali a ještě naposledy se spojili a uvedli společně jeden poslední rozlučkový koncert. Bude to ale vůbec možné…? Film se ve vyprávění „potácí“ od jednoho problému ke druhému, ukazuje frustraci a nespokojenost postav, ale jaksi se mu nedaří dějovou linku nějak vystavět. Je to ploché, chybí tomu „oblouk“, nějaká gradace, finální vrchol a rozuzlení - zkrátka základy nějaké funkční kompozice. Poté co se většina filmu táhne v jedné linii, přijde nakonec až příliš „snadné“ a téměř zázračné rozřešení. A pocitově tam zkrátka chybí to „něco“, co by postavy překonaly a co by je nějak proměnilo nebo rozvinulo. Dále je do očí bijící topornost dirigentky Nishimoto Tomomi, která zde hraje sama sebe. Je možná hezké do filmu dosadit skutečnou slavnou osobnost, ale herecky to bohužel hodně kazí dojem. A snaha jí ulehčit herecký výkon tím, že se jí nedá žádná replika, je taky ve výsledku kontraproduktivní. Její výkon působí ještě umělejším a strnulejším dojmem… Fungují pouze okamžiky, kdy zkrátka dělá svoje povolání – tedy diriguje. A nutno říct, že závěrečné vystoupení v rytmu Ravelova Bolera je samozřejmě příjemnou a údernou tečkou. Jenže ani tato slavná skladba už nevylepší dojem z celého filmu. Za mě průměrný film, který má sice své zábavné momenty, ale z důvodu špatné výstavby zkrátka jako celek nefunguje. (Viděno 6.6.2022 v kině Aeon Cinema, Okayama.) ~(2,8)~ ()