Africké královny - Královna Kleopatra

(séria)
  • Veľká Británia Queen Cleopatra
všetky plagáty
Veľká Británia, 2023, 3 h 1 min (Minutáž: 42–48 min)

Dokumentární drama, které se prostřednictvím rekonstrukcí a rozhovorů s odborníky zabývá poslední egyptskou panovnicí Kleopatrou a jejím bojem o trůn, rodinu i odkaz. (Netflix)

fixaman

Za všechny ty rasistický komentáře dávám plný počet. Udavte se, prasata. Edit: Tenhle komentář necílí na lidi, kterým vadí ohýbání historie, s tím taky nesouhlasím. Ale na ty, jejichž komentáře hýří výrazy jako “negr” a “opice/opičák” a dokonce tu byl koment “negři vždycky byli, jsou a budou otroci”. Sorry, ale tohle snad do slušný společnosti nepatří. ()

Psychor odpad!

Přiznám se, že vůbec netuším, jak tuto afrocentrickou agitaci z dílny Wokeflixu žánrově kategorizovat. Docu-dramata vycházejí z podrobných rešerší tématu, avšak v případě minisérie Queen Cleopatra je zřejmé, že Jada Pinkett Smith o relevantní odborné prameny ani nezavadila. Jinak by přece nikdy nemohla vyobrazit Kleopatru z makedonské dynastie Ptolemaiovců jako ženu s africkými rysy a tmavou barvou kůže, tedy způsobem, který prosazuje pseudorealitu a nepokrytě falzifikuje egyptské dějiny. Příště, prosím, konzultovat vzhled protagonistky se skutečnými experty a neopírat se o bludy, které vám navykládá vaše stařeckou demencí stižená babička. Odpad! ()

misterz odpad!

Všetko by bolo v poriadku, keby išlo o nejaký film či romantiku s nejakým fiktívnym príbehom, ale tváriť sa že ide o fakty, tak z toho sa mi naozaj dvíha žalúdok. Myslím si, že ide o jeden z najnebezpečnejších počinov, pretože sa to tvári na smrť vážne a seriózne a pritom ide iba o veľkú hromadu kecov, na ktorej si tróni černoška. Čo sa stane keď si túto sračku pustí niekto, kto v živote o Kleopatre nepočul? Bude to brať za bernú mincu.... a to je to nebezpečné. Ide o ukážkový príklad toho, ako sa z nejakého hovna a nezmyslu, môže za sto rokov stať pravda, pretože sa to bude stále takto debilne propagovať. Tu nejde iba o to, že Kleopatra v žiadnom prípade nebola černoška, v tejto akože dokudráme je aj kopec ďalších nezmyslov, ktorí si tí odborníci, ktorí ani odborníkmi neboli, vycucali z prsta. 75% sú iba ničím nepodložené dohady. Neznášam, keď niekto prezentuje svoj osobný názor a filozofiu a vydáva to za historický fakt!!!!!!! No skrátka jeden veľký hnus. Nerád dávam odpad, ale tejto hnusobe by som ich dal aj sto krát. ()

Ještěřák

Nudné a vesměs mizerně hrané dokudrama rozvíjející nesmyslné drby a spekulace, zcela pod úroveň tématu. Vskutku úžasný počin, pokud vám nevadí, že u vraždy Caesara hraje rap... Celé to má takový pasivně-agresivní feministický a woke podkres, obskurnost pozvaných expertů zde doufejme už kulminuje a nebude nadále upadat. Když si do seriálu o vraždě relativně bezvýznamné Asiatky ve špinavém hotelu pozvou do křesla slizké noname stalkery z internetu, budiž. Ale do seriálu, který řeší významnou část historie v podstatě tří kontinentů... Patnáct minut se řeší klepy typu, že Caesara asi bavilo šukat Kleopatru, která byla dominantnější, než Římanky, měla znalosti za ušima a ráda to asi dělala nadivoko... Uf. Upřímně - dal jsem dva díly. _____ Barva pleti Kleopatry. Dochovalo se X jejích podobenství a na všech má bělošské obličejové rysy a maximálně mediteránní barvu pleti. Struktura obličeje její bysty má blíže ke slovankám, než k núbijkám. To jen tak bokem když pominu historické a rodové souvislosti, zde x-krát zmiňované. Já to považuju za docela nebezpečný způsob fabulace u tématu, který je v samotných základech opředený mýty (např. samotná egyptská božstva nejsou zřejmě ničím jiným, než volným odrazem existence dávno zapomenutých archaických predynastických králů, ovlivněných mnoha historickými přepisy, zárodečným proto-písmem či primitivními serekhy, ztrátami věrohodných materiálů apod.). Jinými slovy Kleopatra nebyla Narmer, který žil před 5000 lety, jeho možnou podobu (která je spíše podobenstvím či chcete-li archaickým komiksem) známe z jediné stejnobarevné destičky a dodnes spolehlivě nevíme, zdali nebyl tatáž osoba, jako Menes, natož jakou měl barvu pleti. Beru to jako velmi nešťastný pokus Netflixu pomoci relativně skandálním seriálem vskřísit uvadající platformu, která poslední dobou rozhodně nedělá radost svým akcionářům. Zároveň Kleopatra volně následuje dlouhodobě upadající křivku Nflx dokumentů, proto kterým se pravidelně ne náhodou bouří kompletní akademické obce. Zde nasrali rovnou celý Egypt, který je na problematiku jejich staré říše již asi 150 let velmi citlivý (byť jejich pokrevní návaznost je přinejmenším problematická). Ani se jim nedivím, asi by se české Akademii věd taky nelíbilo, kdyby přijel Netflix do Čech natáčet dokudrama o Žižkovi, kterého by hrál dvouoký Japonec, protože veškeré dostupné historicky známé prameny jsou tendenční a apriori neprokázatelné. _____ P.S. kdybyste na to chtěli náhodou pohlížet jako na historií volně inspirovaný seriál, tak vás dopředu upozorňuju, že Kleopatra má zde naprosto nepovedený až směšný vývoj charakteru, bez většího vývoje osobnosti nechává zavraždit vlastní sestru (jejíž představitelka se do role Arsinoe hodí ještě méně, než Adele James, která nicméně aspoň umí hrát, do role Kleopatry), protože půlku času na plátně čumíme do její ložnice či jinam do blba. Tento seriál jednoduše nefunguje v rámci žádného žánru a nepřispívá ničím, než fabulacemi a klepy. Nechal jsem "*" za pár slušných scén, které se tvůrcům podařilo vecpat - jistě to musela být pořádná fuška, seriál zavání napůl snahou o naivní přepisování dějin a napůl jako školní pokus natočit přelomové historické drama; ať už je to jakkoli, obojí je tou nejhorší možnou vizitkou. () (menej) (viac)

Danny88

Hodnotím dejovú líniu, nie vzhľad Cleopatry. Žiaľ, "dokument" je "krásnou" ukážkou toho ako sa dajú dejiny fabulovať a prispôsobovať súčasným trendom - blackwashingu v kinematografii. ()

Bozvav odpad!

V tomto pseudu historickém balastu zaznělo tolik spekulací a polopravd, že barva pleti samotné královny Kleopatry je zcela podružná. Jasně, stalo se to tak dávno, a celý příběh je natolik legendární, že ani mnozí historikové se zcela neshodnou. Její podobizna na mincích, které se našly, je natolik stylizovaná, že bude nejspíše daleko od reality. Vystouplá brada a výrazný nos totiž byly ve starém Egyptě znakem moci. Ani reliéfy představující Kleopatru jako faraona neodpovídají realitě. Její postava vypadá stejně jako jiní faraoni z předchozích dynastií. Zatím se za nejpravděpodobnější podobiznu, která nám přibližuje vzhled Kleopatry, považuje mramorová busta. Její vznik odborníci datují mezi roky 40 a 30 př. n. l.. To znamená, že bustu kterou zhotovil neznámý umělec ještě za Kleopatřina života můžeme považovat za reálnou, byť třeba pro změnu lehce idealizující. Hlava je zdobená diadémem, obličej je rámovaný kroužky kudrnatých vlasů, jež jsou sčesané do drdolu. Oči mají mandlový tvar, rysy jsou jemně naznačeny. Díky tvaru hlavy a posazení očí se dá usuzovat, že nemusela být zcela bílá, ale mohla mít klidně i egyptské rysy, každopádně, že by byla černoška je vysoce nepravděpodobné. Nicméně, to mne osobně ani tak neirituje, jako skutečnost, že jsou zde naprosto nedostatečně vykládány různé historické události ve zcela zcestném femine kontextu a předkládány divákovi jako fakta. Toto "ohýbání" historie dle potřeb aktuálních trendů, sice není ničím novým, ale irituje mne to pořád stejně. ()

kukkik odpad!

Jakýkoli dokument, který záměrně a vědomě překrucuje dějiny si nezaslouží žádné jiné, než nejnižší možné hodnocení. Kdyby to natočili jako dramatický seriál, dalo by se přimhouřit oko ale to se nestalo. Jde o pseudovědu a otevřeně rasistické překrucování dějin ve jménu ideologie, zcela stejné, jaké prováděli nacisté ve prospěch rasy "árijské" nebo komunisté ve prospěch vybájené rasy Sovětů. Na tento dokument by mělo pohlíženo tak, čím je, tedy propagandistickým rasistickým šířením potenciálně velice nebezpečné ideologie. Někteří zahraniční aktivisté snímek brání s tím, že Hollywood přeci také po léta produkoval snímky plné překroucených dějin, kde historické postavy všech ras hráli běloši ale přesně v tom je ten problém - dnes bychom měli být jako společnost dál, uvědomit si tyto chyby a místo jejich popírání, zakazování promítání starých filmů nebo pálení knih tvořit nové tak, aby byly historicky věrné realitě a ne jenom otočit minci rasismu vzhůru nohama ve jménu "vy nám tak, my vám tak". Jeden by řekl, že je to problém americké společnosti, do kterého nemáme co mluvit a strkat nos, nicméně rozšířením VOD jako je Netflix se prakticky ze všech ryze amerických sociálněpolitických problémů staly problémy globální a tím pádem mají všechny země "postižené" tímto vlivem stejné právo do nich mluvit, jako Američané samotní. Nicméně, i když si zavřu, zalepím, vyndám a někde zamknu oči nad tímhle faktem, pořád zbude zcela bezcenný dokument, který prezentuje názory "odborníků" jako fakta, nicméně o pár záběrů později je bez váhání popírá ("Kleopatra byla černá, protože mi to moje babička říkala(...)", "Kleopatra vynalezla nový jed, kterým se otrávila!" - "...není žádný důkaz o tom, že by spáchala sebevraždu" a tak by se dalo pokračovat ještě na mnoha příkladech) , což v tomto žánru samo o sobě stačí na jasný - odpad! PS: Děkuji panu Londinovi za zmínku v jeho článku na Prima Cool ()

rublik05

Kdybych měl minisérii hodnotit v rámci daného žánru, tedy žánru historický dokument, patrně bych neměl co hodnotit. Jak už bylo mnohými recenzenty napsáno, tvůrci si s určitými fakty moc hlavu nelámou, upravují si je dle své potřeby a ohýbá je k obrazu svému, což vcelku oprávněně zvedlo obrovskou vlnu nevole. Pokud by se však jednalo o částečně hraný fiktivní dokument, leccos by se mu asi dalo odpustit, byť by to i tak moc nedávalo smysl. Když dám bokem všechna ta moderní vylepšení, dokument se snaží mapovat víceméně již známá fakta a události ze života královny Kleopatry, nic nového (v pozitivním slova smyslu) nepřináší, cokoliv byť jen trochu obstojného absolutně zabíjí to šílené množství nesmyslů a nelogičností, své udělá i zbytečně přestřelená stopáž, dva díly by bohatě stačily. Dokument vůbec nepůsobí poutavě, profesionálně, nedej bože odborně. Zkrátka a jednoduše, malá faktů, spousta dojmů a fabulací. 1/10. ()

LukasKalasek odpad!

"Moje babička vždycky říkávala: 'Nevěřte těm lžím co vám říkají ve škole. Kleopatra byla černá.' " Dobrý jak natočí celej dokument jen podle názoru babičky nějaký Rosy Parksové z Lousiany a vydávají ho za objektivní historickou pravdu. Nevěřte těm lžím co do vás valí ve škole! ()

Hemlock odpad!

Viděl jsem hada srát, koně blejt, viděl jsem jak liliput uspokojil žirafu, ale větší propagandistickou, lživou a zavádějící sračku, kterou NetFLUS vyzvracel, ještě ne… Opravdu smutný pokus o překroucení dějin… ()

Vämpiriüs odpad!

Historické dokumentární snímky mám rád a vždy se z nich alespoň dozvím něco nového. Zde zprvu zaseklo hodnocení 5%, ale zkusil jsem se na všechny 4 díly podívat abych si udělal vlastní názor. Očekával jsem historický dokumentární snímek s podloženými fakty. Dostal jsem slátané ho*no v načančaném obalu od Netflixu. Vzít historii, zmuchlat a vytřít si s ní řitní otvor v takovém rozmachu umí Netflix opravdu velkolepě. Tento blud nemá cenu ani sledovat. Dokud se nepřestanou opírat o bludy a nezačnou konzultovat se skutečnými experty na historii, tak raději ať se vyhnou historickým dokumentům velikým obloukem. ()

Veskoslav odpad!

Už jenom z principu si tahle sračka absolutně nezaslouží jiné hodnocení. Doufám, že Netflix prohraje všechny případné žaloby... ()

ESNYR

Nebudu se ani pozastavovat nad tím že by tvůrci potřebovaly pár přes hubu za to koho obsazují a budu se držet (velice vážně) toho o čem to má být. Půlka je vymyšlená blábolivá snaha ukázat že faraoni byly zrůdy s evidentně mocenským komplexem a ještě navíc dědičným, čtvrtina je vyloženě cucání si teorií z paty kdy toho řeknou asi tolik jako politik v projevu národu před volbami a ten zbytek jsou jakž takž podložené teorie které se snaží alespoň trochu naznačit že jsou pravdivé ale tvůrcům jdou přes pysky těžko protože je to nuda a nudu nikdo nechce. Očima rasisty je to odpad, očima zvědavého člověka je to tak na 2 hvězdy protože drtivou většinu faktů už asi zná a ty lži umí odhalit, očima neznalého který ví houby o tom co je faraon a proč postavil kdokoliv ty hromady kamení, je to na nějaké 3. Viděl bych to na 2 ale s tím že mě dost vadilo to obsazení a ty vymyšlené kydy.  Mě je fuk že bude jednou všechno jenom černý, to už jsem si zvykl a můžu jen litovat děti a vnoučata v čem budou žít ale sakra už toho černýho vřískání  a sraní se do všeho bylo dost. ()

Isag1 odpad!

Wau, tak toto je odpad odpadov, nie že zmenia Cleopatru na černošku, ale aj samotní "vedci" absolútne nie sú tí, za koho sa vydávajú. Aby proste jeden z nich povedal "Cleopatra je čierna, lebo mi to tak babka rozprávala" je fakt niečo neskutočne tupé a vydávať to za samotný fakt vo filme, tak toto potrebuje samotnú odvahu a tuposť. Priam celé toto dielo je jedna z najväčších WOKE propagánd z dnešnej doby. A ešte k tomu sa hlavná herečka bude ohrádzať vetami, že sme všetci sprostí a ona je perfektná. A nie niesom rasista... ()