Otec náš

• USA Our Father

Díky testu DNA zjistila, že má spoustu nevlastních sourozenců. A pak odhalí čachry s darovaným spermatem, které má na svědomí oblíbený specialista na neplodnost. (Netflix)

klukluka

To téma je silný, i když mediálně i u nás lehce profláknutý. Tvůrcům dokumentu se ale nepodařilo vysvětlit, jak se konkrétně projevuje ta ztráta identity, kterou pociťují Clineovi potomci, co je na té skutečnosti, které byli vystaveni, nejvíc trápí, co konkrétně jim na tom tak strašně moc vadí, když pominu obavu z toho, že si mohou poměrně snadno projít milostným vztahem se sourozencem. A co mi tady chybělo nejvíc, to bylo aspoň jedno jediný vyjádření otce, jehož sperma Cline bezostyšně zaměnil za svoje vlastní. To jsou z mého pohledu ty největší oběti tohoto ujetýho případu, přitom se tady ani jeden z těch “paroháčů” neobjevil. To mi hlava nebere. Já být na místě některého z nich, tak beru spravedlnost do vlastních rukou, a když nic jinýho, tak po chlapovi z principu chci do mrtě všechno, co jsem investoval do výchovy jednoho z jeho miliónu dětí. ()

Djoker

Když musejí dělat psychotesty policisté, hasiči a vojáci, tak by stálo za zvážení, že se konečně zavedou i v řadách lékařů, protože i mezi nimi se objevují blázni a následky jsou většinou děsivé až katastrofální. Příběh zvrhlého gynekologa Clinea, který rád pohonil, aby následně oplodnil nic netušící pacientky, je velký úlet. ()

*CARNIFEX*

Ja chápem, že sa chceli všetci “vyrozprávať”, že ich bolí duša a chcú “spravodlivosť”, ku ktorej sa už tak či onak nedokážu prepracovať. Darmo, semeno bolo zasiate, čo už teraz po 30 rokoch 🤦‍♂️ Diváka však iné môže mrzieť. Tak vážne téma, a oni to podajú na “ID”, bez duše, emócie, akejkoľvek autenticity, pričom za pozornosť stojí akurát tak posledných 15-20 minút. Veľká slabota .. ()

Marze

Hororovy pribeh o praxi na klinice a zneuzivani Boha. Reziserka a producentka Lucie Jourdan zobrazila zneklidnujici obraz Donalda Clina. Pouziva jeho vlastni slova a skutky proti nemu. Ale dokument je hlavne o Donaldovych obetich. Ale cekal jsem, ze dokument bude mit odvahu jit jeste hloubeji. ()

Arsenal83

Náboženský fanatik, ktorý rád honil a šíril semeno kade tade. Hlavne na tajňáka. Ale Netflix z toho urobil šírenie rasizmu a tí chudáčci, čo sa narodili zo skúmavky sa ešte sťažujú, že ich otec je rasista a šíriteľ árijskej rasy a že oni sú tak hnusne blonďavé! Ty kokos, nech spáchajú samovraždu, keď ich život nebaví. ()

LasT_Olt

Doktor Klajn je pobožný člověk. V relativním mládí srazí a zabije čtyřletou dívenku a aby se z tohohle traumatizujícího eventu jakž takž vzpamatoval dá se na víru. Amen. Ale to ještě není amen! Stane se z něj totiž nejúspěšnější inseminátor v Indijanapolisu, hrdý otec 94+ dětí, který takhle dál předal nejen svou genetickou informaci, modré oči a blonďaté vlasy, ale hlavně kupu chorob, kterým kraluje závažně autoimunní onemocnění. Hele pokud chceš znát můj názor, tak tenhle člověk je absolutní vítěz přirozeného výběru, Darwin by z něj měl radost. Samozřejmě zde vyskakuje i motivační otázka, zda se jedná pobožného fanatika, nácka nebo nadrženého honiče (já hlasuju pro honiče). Dokument, nebo co to má pro boha být, je produkčně naprostá bída, nejhorší co jsem zatím od Netflixu viděl. Pokud už i dokumenty začínají dělat špatně tak je to vážně v prdeli, je to poslední tvorba na co jsem od nich koukal. Úplně mě vytáčely ty otázky typu “proč by pan doktor vzal spermátko mého táty a hodil ho do koše?:((“, “proč by chtěl být mým otcem, když nechce být mým tatínkem?:((((“. Protože je to úchyl, překvápko. Sakra...právě jsem si uvědomil, že jsem blonďatý a mám zelené...šance je malá, ale radši si pro jistotu taky koupím jeden test z Ancestory. ()

Pavlínka9

Hmmmm....na konci dokumentu je ještě pár vět...kde mimo jiné díky těm testům DNA zjstili, že dalších 44 doktorů použilo svoje sperma při oplodnění...Dala bych tomu chlapovi normálně přes držku! Tak bych to shrnula...Ohánět se náboženstvím? To víš, že jo..a co zdravotní důsledky? A oklamání rodin? A hlavně - jak tu bylo i zmíněno - daní "sourozenci" bydlí kousek od sebe - co kdyby se ještě před tím zjištěním třeba stali párem? Zajímal by mě jeho psychologický profil a s*ala bych na jeho - "nechci si zničit manželství" :D Máš myslet na důsledky... Ztvárnění by mohlo být lepší, ale v tomto případě jde spíš o téma. ()

Timak

Jako téma teda hukot, ale to provedení je tragédie. Z toho se dalo vytěžit tak moc, že se mi ani nechce věřit, že by se to dalo takhle pokazit. Jako stojí za to to vidět jen pro to, co se dozvíte, ale forma je tragická. ()

Thomas_xxxxx

Moderný doktor Mengele, tentokrát masturbátor, ktorý mal vyše 94 detí vďaka experimentom s vlastnými spermiami a oplodňovaním ničnetušiacich vlastných pacientiek. Celkom pútavo natočené, ale celý čas sa to krúti okolo toho istého, čo je trochu na škodu. ()

Hostitel

Chlapík byl prase, ale to co dělal štáb byl taky humus. Konspirativní kydání špíny, ničím nepodložené, v půlce jsem si řekl, že by mohli najít fotku jak se kamarádil s Hitlerem a volil Trumpa a nakonec aspoň ta arijská rasa tam byla, jenže štáb třeba nenapadlo, že dát semeno černošce by znamenalo odhalení za 9 měsíců ?  Reakce některých lidí na to, že anonymní dárce co studuje medicínu, je anonymní dárce co vystudoval medicínu před pár desítkama let mě taky dostala, všichni pociťovali, že jsou jiní v dětství...bylo to kousek od superhrdinského filmu, kde dítě zjistí, že umí pohybovat věcma, akorát že vůbec. ()

Bozvav

No ve finále mohou být ty matky rády, že to byl alespoň doktor, byť zvrácený parchant. Také mohl to sperma shánět na ulici u bezďáků, či feťáků, To by byl panečku genetický materiál. Celý ten proces oplodnění mi přišel takový vachrlatý, podivný. Žádné testy dárců, nošení spermatu v podprsence přes ulici, no nevím. Občas vyplavou na povrch některé prapodivné skandály z tohoto typu klinik a je to vždy k zblití. V tomto případě bych řekla, že by bylo efektivnější, kdyby si ty ženy dárce sehnaly sami a zkusily to pěkně po staru. Já bych do anonymního dárce nešla. Každopádně ten doktor musel být zvrácený egomaniak, egocentrik, člověk, který nejspíše nikdy nepochopí, v čem tkví závadnost jeho chování. Takový jedinec je vždy společensky nebezpečný, byť mnohdy, jako v tomto případě, nenápadným způsobem, zvláště, když je doktor. Příběh silný, ale způsob zpracování dosti plochý až vágní, což je škoda. Neb nejde o žádnou prkotinu, ale o silné a závažné téma. za mne 60%. ()

fixaman

Jedna věc je, že ten doktor zaslouží elektrické křeslo, zcela bez pochyb. Druhá to, jak neuctivým způsobem je tenhle dokument natočený. Stojí za ním jedno z největších hororových studií Blumhouse a od první minuty je znát, že víc než o oběti jim jde právě o to, aby to jako horor působilo, takže scény jsou prohnané tmavými filtry, na pozadí hraje co nejtemnější hudba atp. Je očividné, že Netflix spolu s Blumhouse prostě jen chtěli neštěstí hlavních “aktérů” co nejlépe zpeněžit. Takhle si dobrý dokument nepředstavuju. ()

kukkik

Popravdě docela slabé téma na dokument tohoto typu. Asi by to šlo vylepšit nějakým větším množstvím dramatizace, takhle je to celé takové.. televizní a nevyužité. Koho baví si 20x za sebou poslouchat prakticky totožný monolog od potomků úchylného doktora o tom, jak je to zjištění zdrtilo a jak jsou z toho smutní. Proč nepřidat pár nepříjemně realistických hraných scének z kliniky? Proč neříct víc o té jeho prapodivné sektě a jejích dalších členech? Za mě ztracený čas 2/5 ()

aik

Zajímavý a kontroverzní příběh, který však bohužel stráží jeho velmi špatně uchopení. Dokumentaristka se pořád točí dokola jen okolo pohledu pár dětí a matek, ale to je v tomhle případě žalostně málo. Mám pocit, že se dotyčná nedokáže pořádně ptát na podstatné otázky a naopak svoji neschopnost místy zastírá vsunutím neopodstatněných konspirací - zde rasismus. Chybí tomu komplexnost. ()

ESW

Jako film/dokument se to hodnotit nedá. Jediný, co by se dalo hodnotit je americkej soudní systém. A dědek shoří v pekle. Fuj. ()

Arkagas1989

Jeden z důvodů, proč Netflix stále máme je to, že oni dokumenty prostě umí. Jenže tady se to úplně nepovedlo - téma je silné - Dr. "oplodňovatel", který byl vyhlášený jako špička ve svém oboru a kapacita na umělé oplodnění fakt uměl - jen už ženám jaksi neřekl, že sperma, kterým byly oplodněny nebylo sperma jejich mužů, ale jeho vlastní. Myslíte si, že je to síla? A co když si člověk uvědomí, že v 70.letech, kdy se tohle dělo ještě neexistovaly sperma banky a umělé oplodnění se dělalo tak, že muž musel dodat maximálně hodinu staré sperma, aby bylo ještě začerstva aplikováno do ženy. Tenhle báječný doktor to ale těžké neměl, prostě odešel, uspokojil se, sperma dodané ženami vyhodil a oplodnil je svým. Jak jednoduché. Po letech ale vyjde tohle celé najevo díky jednomu testu DNA, který ukáže, že zadavatelka má mnohem víc potencionálních sourozenců než si myslela. Jelikož jsme ale v Americe je následný proces po tom, co tohle vyjde najevo dost bizár. Jednalo se o znásilnění? Ne, protože žena dala s oplodněním souhlas. Atd.. Atd.. tohle téma je samo o sobě dost nechutné a zarážející, ale přidávají se k němu další a další věci.  Nakonec se ukáže, že Dr. měl jakési trauma z mládí, kdy srazil malou holčičku a oplodňováním a přiváděním dětí na svět chtěl svůj čin nějakým způsobem odčinit. Zavání Vám to sektou? Bingo. Jednalo se totiž i mmj. o reverenda jakési podivné sekty.  V době vpuštění dokumentu se ví o 94 jeho dětech a číslo nejspíše stále není konečné. Bohužel celé zpracování dokumentu je takové povrchní, jednoduché a faktů jako takových se nakonec moc nedozvíme.  Za shlédnutí to ale určitě už jen kvůli tématu stojí.  7/10 ()

ESNYR

Téma je to silné, to nebudu nijak popírat ale tento dokument je velmi zvláštně vyprávěn a prapodivně se dívá na ty oběti a jejich okolí. Nevím jestli to byl přímo záměr autorů ale už díky hudbě jsem cítíl deprese a celkově na mě padla taková blbá nálada. Rozumím tomu o čem to je - znám rodinu která má 3 děti, z toho jedno adoptované a 2 kvůli dárci - můžu i chápat že jsou z toho ti lidi dost v háji a mají vztek a cítí jakýsi hnus a zradu a nevím co ještě, na druhou stranu je velice zvláštní - což já nemůžu nikdy pochopit a nechci to zlehčovat - že mají ty deprese a vztek až poté co je jim tohle řečeno. Ta rodina se nijak nezměnila, dítě je pořád jejich, bez ohledu na to že to prostě bylo jinak, a je sice pravda že byly podvedeni ale pořád jsem z dokumentu nechápal tu stísněnost a deprese a jakoby najednou někdo řekl "a teď už nejste rodina a ty půjdeš do děcáku protože nejsi naše" Prostě to na mě působilo že z těch obětí / dětí / rodin chtějí prostě udělat kauzu za každou cenu a když už tady máme takové prase a hovado, tak to využijeme a v podstatě zničíme tisíce rodin. Strašně uměle naroubovaný smutek. Nevím jak bych se zachoval já ale nemyslím si že kdyby mi bylo třeba 20 + že bych se z takové informace totálně zhroutil a měl deprese a potřeboval bych pomalu psychologa atd. Nevím jak to hodnotit. Pokud jako téma, tak asi 3 za to že se snaží na tyhle věci poukazovat i jinak než v bulváru. Pokud jako dokument tak odpad protože takle by se to dělat nemělo. Přišlo mi to jednoduše až moc tlačené na sílu a občas jsem měl pocit že ti lidi to nacvičovaly třeba 30x aby v té dané scéně byla ta smutná tvář podaná v tom nejtemnějším světle. Když se přenesu přes tuhle snahu to podat co nejtemněji a nejdepresivněji, říkám si  "no, dobře, a co dál ?" Peníze jako odškodné z nej nevytáhnou, i kdyby dostal trest smrti a nebo doživotí, stejně se nic nevyřeší a zjistit kolik toho vůbec napáchal je v podstatě nemožné. Neříkám že takové dokumenty nemají smysl a nebo že to téma nemá sílu ale na rovinu si řekněme že i když se tyto věci budou řešit veřejně a pomocí dokumentů a článků, nebude to mít žádný velký dopad na nikoho jiného než na ty děti a rodiče. Je otázka jestli bych já jako syn, chtěl vědět jestli jsem původu neznámého, nebo výsledek nemocného pána. A komu to dávat za vinu ? Mamince že se nechala oplodnit ? Tatínkovi že nemá dostatečný "materiál" ? Pořád jsou to moji rodiče bez ohledu na to jaké byly okolnosti ne ? Nebo jako najednou řeknu "no tak to jste jako rodiče posraly a já teď jdu pryč protože nejste moji rodiče"  Tohle téma je velice citlivé. Dám 2 hvězdy. Zpracování  bylo otřesné a působilo tlačené na sílu (Netflix / tituky nebo možnost mít mluvený překlad) ()