Do malého ospalého městečka v Pennsylvanii, jehož obyvatelům hrozí ekonomická krize, se můžete podívat prostřednictvím amerického dramatu z roku 1983. Jeho hrdinou je sympatický a zdravě ctižádostivý Stefan, student posledního ročníku střední školy, který se rozhodne uniknout životu postupně zbavenému jakékoliv perspektivy. Jako člen školního družstva amerického fotbalu, jehož je oporou, se pokouší získat sportovní stipendium, které by mu pomohlo opustit umírající městečko. Podaří se mu to, navzdory sporům s trenérem fotbalového oddílu, které stále výrazněji přerůstají únosnou mez? Jedinou opravdovou oporou se Stefanovi zůstává sympatická Lisa, která ho miluje a ze všech sil podporuje jeho snahu. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Poctivě hraj americký fotbal a bude ti přáno. Odžínovaný 21letý Tom Cruise i další pěkní kluci v jeho středkoškolském týmu amerického fotbalu jsou důvodem, proč jsem se na film díval až do konce. Jde totiž o klasický hollywoodský škvár o tom, jak se v životě vyplácí být poctivý a pracovitý, oni to ti ostatní nakonec uznají a vše se v dobré obrátí. ()

Ivoshek

Stef Djordjevic je mladý kluk z Pensylvánského balíkova. Studuje střední školu, za níž hraje americký fotbal (na nějakém úočném postu, ale přesněji už to asi nepopíšu). Moc dobře ví, že má jenom dvě možnosti - dodělat střední a jít pracovat do místní fabriky, nebo hrát sakramentsky dobře a dostat sportovní stipendium na vysoké. Všechno se rýsuje dobře, jenže pak mu v důležitém zápase písknou sporný faul, jeho tým kvůli tomu prohraje a trenér jej po hádce vyhodí z týmu. Stefovi se hroutí svět.... Život mladých lidí z malých měst USA je tu popsaný docela slušně a z jinak nepříliš objevného filmu dělá docela zajímavou záležitost. ()

Han22

Jeden z filmů, kterými se v roce 1983 Tom Cruise rozehříval před svým průlomem. A právě on a jeho role kluka, co to má v hlavě docela srovnaný a přesto je v pasti maloměsta, kde se nedá skončit jinak, než ve fabrice a jediná šance na únik je fotbal, je docela dobrá. Cruise mám rád téměř ve všem. Jinak je to takový průměr, který ale rozhodně neurazí. ()

castor

Typický (a velmi dobrý a velmi těžko k sehnání) osmdesátkový soundtrack, mladé (toho času hodně prkenné) a ctižádostivé ucho Tom Cruise a snaha dostat se z tohohle ocelářského zapadákova pomocí fotbalového talentu. Makat v místní fabrice může vždycky, ale v tomhle ospalém městečku chce dokázat víc a dát nasraným dělníkům taky trochu té sportovní radosti. Jen je škoda, že to dělá v tak jalových dialozích a absurdních situacích. Režisér Michael Chapman platí hlavně za solidního kameramana (Zuřící býk, Uprchlík, Prvotní strach), Správná hra byla jeho režisérským debutem. Za kameru pustil jiné velké eso oboru (Nizozemec Jan de Bont – Základní instinkt, Smrtonosná past), ale ve finále je to docela jedno. Začátky jsou vždycky těžké, takže předpokládám, že Cruise tenhle skrz naskrz podprůměrný kousek vepředu na polici vystavený tak úplně nemá!! ()

Tomyfrok

Správná hra, kterou jsem dlouhý čas nemohl sehnat a od které jsem skrze hodnocení a tématiku příliš neočekával, mě rozhodně nezklamala. Film nádherně reflektuje začátek velkolepé herecké kariéry Toma Cruise, jenž je sice již zde v hlavní roli, nicméně jeho výkon není nijak oslňující a dal by se brát i jako průměrný. Samé zpracování snímku má rovněž své mezery, ale velká část z nich je zapříčiněna stářím filmu a tudíž i kvalitou verze, kterou jsem měl k dispozici. Ostatně ani dabing nebyl v tomto případě velkým přínosem, protože Tom v podání Michala Suchánka byl velmi úsměvný. Každopádně má ale Správná hra svůj přínos. Pěkně zachycuje život náctiletého amerického studenta v maloměstě, který má velmi omezené možnosti a pro cestu do světa a na univerzitu se mu nabízí prakticky jediná, a tou je fotbal. Cesta to je trnitá, jelikož Stefan je velmi impulzivní (zvláštní, že Cruise hrával tyto role často) a jeho emoce mu jsou velkou přítěží. Vedlejší romantická dějová linka je pak jen takovým příjemným bonusem. (55 %) ()

• Jednu z nicotných rolí Cruisových spoluhráčů si střihl pozdější „kokos na sněhu“ Leon. (Olík)
  • Tom Cruise a Lea Thompson ukázali ve filmu mnoho. Například ve scéně v autě však byla dvojice dublována. (Monco)
  • Tom Cruis poprvé v hlavní roli. (=woody=)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)