Plán 75

• Japonsko PLAN75 (viac)
Japonsko / Francúzsko / Filipíny, 2022, 105 min (Alternatívna 108 min)

Japonská populace nezadržitelně stárne, což neúměrně zatěžuje národní ekonomiku. Snímek Plán 75, zasazený do blízké budoucnosti, spekuluje o možném řešení. Stejnojmenný vládní program nabízí postarším občanům štědrý finanční příspěvek, státem hrazenou dovolenou a další výhody. To vše za to, že se rozhodnou dobrovolně zemřít a dát tak příležitost mladší populaci. Sledujeme několik postav, ať již klientů (v čele s okouzlující osmasedmdesátiletou dámou Mičiko), nebo zaměstnanců programu, kteří jsou bezprostředně nuceni se s jeho důsledky konfrontovat. Lehounce vtipný a melancholicky něžný film o tom, že by cena života neměla být vyčíslena penězi. (MFF Karlovy Vary)

rakosabasta

Kdyby se nehonilo tolik zajíců najednou, ale dotáhly se všechny “hlavní postavy”, byl by to krom velice zajímavého tématu, i super film… ale… ()

Danikaa

Pre mňa veľmi kontroverzný, až desivý film. Eutanázia áno, ale nie takto!!! Kedy je ešte dobrovoľná a kedy už nie. Kto to posúdi a chce to vôbec niekto posúdiť??? Je toto, to správne riešenie? Ak áno, nepáči sa mi. Ale Japonci to spracovali dobre, to sa im musí nechať. ()

Lukrecie

Velmi zajímavý, zvláštní film. Oceňuji především odvahu zpracovat toto nelehké a vážné téma. Je lehce kontroverzní a hraje na strunu morálky. Do poloviny jsem si říkala, že dám 3*, místy se film dost táhnul, nicméně závěrečná polovina velmi fajn a s radostí dávám 4*. Scéna, jak třídí věci po mrtvých mi připomněla a určitě většině diváků něco velmi temného z naší minulosti.... Určitě stojí za shlédnutí a hlavně zamyšlení. Nikdo nemá právo někoho usmrtit! KVIFF 2022 ()