Válečný pony

(festivalový názov)

Válečný poník sleduje prolínající se příběhy dvou lakotských chlapců vyrůstajících v rezervaci Pine Ridge. Bill (Jojo Bapteise Whiting) chce ve svých 23 letech jen něco dokázat. Ať už jde o práci na čerpací stanici, rozvoz zboží nebo chov pudlů, je odhodlaný proklestit si cestu k „americkému snu“. Mezitím se dvanáctiletý Matho (LaDainian Crazy Thunder) nemůže dočkat, až se stane mužem. Zoufale touží po uznání svého mladého otce, ale série impulzivních rozhodnutí obrátí Mathův život vzhůru nohama a on zjistí, že není vybaven na to, aby se vyrovnal s drsnou realitou světa dospělých. (mac000)

Azurose

Měl jsem trochu strach, že to bude nekonečný a nudný film. Opak je pravdou. Ze začátku jsem všechny postavy nesnášel a nakonec mi přirostly k srdci. Je to snímek o hledání hodnot a východisek, která nejsou pro Evropany nic známého. Příběh je opravdu krásný a nasnímaný tak realisticky, že máte chuť se za postavami přidat a pomoct jim, přestože jsou poměrně paličaté. Filmy z amerických venkovů bývají standardně pomalé a točí se okolo podobných témat, tohle je ale naprostá pecka, která zaručuje nával emocí a zábavy. ()

Doldus

V záplavě festivalových sociálních dramat rozhodně nadprůměr, zejména díky dobrým hereckým výkonům a absenci nadbytečných "artovin" (předlouhé záběry či povrchní vágnost děje). Nejsem expert, ale trochu mi to připomínalo počiny Seana Bakera (Florida Project, Red Rocket), jen s přidanou hodnotou etnických témat. ()

TOMEK17

9/10. War Pony je mistrovským filmovým dílem, které uchvátí diváky svým dechberoucím vizuálem a drsným realismem. Krásně natočené sekvence filmu přenesou diváky do světa syrových emocí a niterné akce. Vykreslení postav a jejich bojů není nic menšího než velkolepé, vyvolává hlubokou empatii a spojení. Závazek tvůrců k realismu je patrný v každém snímku a vytváří pohlcující zážitek, který přetrvává dlouho po natočení titulků. Film War Pony musí vidět každý, kdo hledá nezapomenutelnou cestu do srdce lidské odolnosti a filmového umění. ()

J*A*S*M

Vůbec nic objevného a zajímavého v tomhle filmu nevidím, ač ohlasy napovídaly, že se bude jednat o jednu z těch zásadnějších projekcí festivalu. Obyčejné americké indýčko, kterých každý rok vzniknou desítky, ale po pár měsících, kdy projdou festivalovým kolečkem, si na ně už nikdo nevzpomene. A těsně po projekci českého BANGERa jsem asi už neměl náladu na další drsňácké sígry kšeftující s drogama. Jediný, co bych uznal, tak že Jojo Bapteise Whiting je sympaťák a herecký objev. (56th KVIFF) ()

Goldbeater

Uvěřitelné, velmi civilní ponoření do světa mladých moderních Siouxů, kteří stále hledají své místo na světě desítky let poté, co byli jejich předci nenávratně vykořeněni. Je to krásně sestavené, pozoruhodně zahrané a chápu, co se tím chtělo říct, přesto musím cynicky dodat, že tomu při té neskromné délce zkrátka chybí tah na bránu, který by mě jako diváka ve finále dostal. [KVIFF 2022] ()

• Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo v skutočnej indiánskej rezervácii Pine Ridge v Južnej Dakote. (Real Tom Hardy)