Brat a sestra

• Česko Bratr a sestra (viac)

Brat a sestra majú po päťdesiatke. Alice je herečka, Louis bývalý učiteľ a básnik. Alice nenávidí svojho brata už viac ako dvadsať rokov. Za celý ten čas sa nevideli - ak Louis náhodou na sestru niekde natrafil, ona ho ignorovala a utekala pred ním. Náhla smrť v rodine ich však prinúti stretnúť sa. Arnaud Desplechin vnáša svetlo do stavu intenzívneho smútku podnecovaného rivalitou a žiarlivosťou. Medzi Alice a Louisom však kedysi láska existovala, dokonca možno až príliš veľká. Ako sa dostali do tohto štádia? Dokážu nenávisť prekonať? V majstrovskom príbehu nás režisér vedie svižnou cestou za pokladom bez toho, aby nasilu podsúval odpovede na otázky. (Film Europe)

PEZ

Odvážný autorský film, ktorý niekomu nebude dávať zmysel. Až dokým nezažije na vlastnú kožu nejaký komplikovaný vzťah alebo vzťahy. Vtedy veľa scén vo filme pochopí. Ako aj to, že niekedy všetko až čas vylieči. Niektoré scény boli husté. Ale hlavne, divák celý čas nevie, čo bude ďalej. Melvin Poupaud a Marion Cotillard hrali úžasne. Film získal nomináciu na Zlatú Palmu v Cannes. ()

krchopetra

Nenávisť, láska, nenávisť, zhnusenie, láska, smútok. Hlavné postavy Alice a Louisa sa priam pretekajú, kto je emočne viac nestabilný. Ale och ako dobre sa na nich pozerá. Aj podradné urážky pôsobia fascinujúco, dojemné momenty sú zrazu absolútne prevalcované egami postáv. Nesmierne zaujímavé postavy, nečakané činy, no napriek tomu tak reálne a zo života. Dokonalé a veľmi príjemné pozeranie. ()

Ivi06

Louis a Alice, bratr a sestra, kteří se mnohá léta nevídají, ale nemohou se vyhnout setkání, když se jejich rodiče ocitnou na smrtelné posteli. Emocemi nabitý vyhrocený začátek diváka navnadí, vzbudí zájem dostat se hluboko do nitra obou postav, aby zjistil, co se těm dvěma stalo, co si provedli tak závažného, že Alice bratra tolik nenávidí a nedokáže s ním být v jedné místnosti. Na této záhadě je postavený celý film. Oba jsou umělci, oba mají silné ego, oba jsou emotivní, trochu hysteričtí, jejich charaktery a samotný příběh přímo vybízí k eskalovanému konfliktu, k vyhrocenému dialogu a ke katarznímu vysvětlení. To se bohužel ale nekoná a je to obrovská škoda. Ve finále chování postav působí trochu nelogicky a nevěrohodně. Paradoxně mě ale samotnou napadá, jestli jako diváci nejsme příliš zhýčkaní. Máme velká očekávání, vyžadujeme vysvětlení… ale přitom třeba někdy, tak jako to v životě bývá, se nám ta požadovaná vysvětlení nedostanou. ()

Anderton

Desplechin v Bratovi a sestre asi najviac priblížil postavy divákovi a dovolil mu spolu s nimi prežívať ich traumy a tragédie. Čo ale stále znamená, že množstvo divákov uspokojených nebude a radšej dajú prednosť priamočiarejšej dráme s jednoznačnejšími dialógmi. Nebyť jednej divnej scény, asi by som ani nevedel, čo filmu objektívne vyčítať, i keď subjektívne vnímam, že stále nejde o jasnú emocionálnu bombu. Niektoré veci ohľadom nehody zostávajú zámerne nejasné, odohrajú sa ale krátko po začiatku a tak človek následne veľmi rýchlo presunie pozornosť k hlavným postavám. ()

rivah

Kdesi jsem četl, že v Roubaix zůstalo 5% evropské populace, ostatní jsou přistěhovalci...To o filmu mnoho nevypovídá, ale je zřejmé, že Desplechin zde vsadil na silné a protichůdné emoce. Umí se vším hrát, ale ne vždy mu to bohužel vyšlo tak, aby to bylo přesvědčivé. Ještě, že film vzali do canneské soutěže -:) ()

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (viac)