Tajemství kláštera

• Švédsko Klostret i Sendomir
všetky plagáty

dwi

Adaptací knihy rakouského spisovatele Franze Grillparzera Victor Sjöström překročil zažitý úzus čerpání námětů pouze ze skandinávské oblasti a předznamenal tak svůj kosmopolitismus. Gotické drama Tajemství kláštera nabízí hned v několika oblastech jisté novum. Sjöström zde již nepřikládá žádnou váhu zrádným přírodním živlům (např. Terje Vigen), emoce vyvěrají hlavně z precizně načrtnuté psychologické drobnokresby. Značná část záběrů je taktéž natočena v přítmí či v noci a díky kameramanské práci Henrika Jaenzona není středověk (naštěstí) jakkoli idealizovaný. Nosné téma nevěry a následného potrestání dosahuje shakespearovských rozměrů a tradičně směřuje do apokalyptického rozuzlení. Za doprovodu monotónního chorálu očisťující zážitek. Škoda jen toho lajdáckého přepisu na VHSku. ()

Kass

Intenzivní vztahové drama v působivých gotických kulisách pozdního středověku. S postavou ztrápeného hraběte Starschenskyho jsem cítil, i když jsem chápal i pohnutky jeho proradné ženy, a finální katarze tak na mě měla svůj patřičný účinek. Rovněž se mi líbila ponurá nálada filmu a neidealizované prostředí středověkého hradu. ()