Zasnežené aljašské mestečko Mystery je možno tým najväčším americkým zapadákovom, ale vyznačuje sa jednou zvláštnosťou – ako by sa mužskí obyvatelia rodili s korčuľami na nohách. Každý z nich je totiž posadnutý ľadovým hokejom. A taký je aj miestny šerif John Biebe (Russell Crowe). Spoľahlivý strážca zákona, milujúci manžel a otec troch skvelých synov, ale v okamihu, keď sa ocitne na ľade, ide všetko stranou. Tunajšie ženy majú pre vášeň svojich polovičiek pochopenia. Niektorá je tu a tam možno neverná, ale keď ide o hokej, fandí každá tom svojmu. Najväčšou a najdôležitejšou udalosťou v Mystery je totiž každotýždenný sobotňajší západ, v ktorom proti sebe hrajú iba tí najlepší. Jedného dňa však príde ponuka, aby si to rozdali s profesionálnym hokejovým tímom New York Rangers. Amatérski hokejisti teraz môžu dokázať, že na to majú a ich silácke reči nie sú iba výkrikmi v mrazivom vetre. Otázkou však je, či na to nájdu odvahu... (TV JOJ)

misterz

Aj malé mestečko kdesi na Aljaške môže hrať hokej svetovej úrovne, a to aj napriek tomu, že sa mu každý smeje... Jednoduchý príbeh o naplnených snoch, hokeji a prenádhernej prírode, pričom jemný humor tu strieda vážnejšie scénky. Roztomilé a pritom zábavné. Ako nenáročná oddychovka určite poteší. 65/100 ()

kingik

Městečko Mystery je zapadákov, ale muži jako by se tu rodili s bruslemi na nohou. Každý z nich je totiž posedlý hokejem. Jednoho dne ale přijde nabídka, aby si to "mysterijští" rozdali s profesionálním hokejovým týmem NY Rangers. Nápad konfrontace amatérů s profesionály není nijak originální, ale rozhodně zde funguje poměrně dobře. Škoda jen, že do městečka přijela jen druhá garda týmu Rangers. A tak zde nenajdeme žádná známá jména, ale i tak závěrečný duel, který amatéři prohrají, stojí za to. Je to snímek poměrně dobře natočený se sympaťákem Russellem Crowem v titulní roli, ale v první polovině se poměrně vleče. ()

slovan1

Hodně fajn filmek s dobrým hereckým obsazením. Celý film je vlastně plny známých obličejů. Každý, kdo má rád zimu, by tady asi chtěl bydlet...Pěkné maloměsto, protkáne ledovými chodníky a hokejovým hřištěm "za humny"... Vtipná komedie, kterou mám osobně rád a určitě bych takovou zimní a hokejovou atmosféru chtěl zažít na vlastní kůži... ()

Lachtaan

Komukoli letos chybělo mistrovství světa v hokeji, měl by si pustit tenhle film, hlavně pokud ho do teď ještě neviděl stejně jako já. Nemyslím tím, že by se mistráku film jakkoli vyrovnal, ale těch koukatelných snímků o tomto sportu moc není a Mystery, Aljaška je vyjmo vážného Miracle z roku 2004 v tomto směru nepřekonaným kultem. ()

Warsheek

Forma, kterou jsou ve sportovních filmech natáčeny zápasy je příšerná. Záběry na objímající se publikum, desetivteřinové detaily na soustředěné tváře atd. Každý kdo někdy viděl alespoň jeden hokejový zapas ví, že to co nám předhodil Jay Roach není hokej, ale účelné plazení za dojemným koncem. Nicméňe vše kolem bylo vcelku příjemné a já jsem to těm holomkům alijašskejm přál. ()

• Tvůrci se při vymýšlení jednotlivých postav z týmu městečka Mystery nechali inspirovat řadou skutečných, převážně kanadských hokejových mistrů. (Olík)
  • Film sa mal pôvodne volať Face Off. (sWONDER)
  • Russell Crowe nikdy před tím na bruslích nestál, takže se za pár týdnů musel naučit perfektně bruslit. (morgos)