Bývalý ranger Robert Scott (Val Kilmer) pracuje ako agent s najvyšším utajením pre rôzne vládne organizácie. Patrí k špičkovým odborníkom, a navyše je to muž, ktorý sa nepýta. Práve preto ho poveria úlohou vypátrať, kam zo svojej izby na univerzite zmizla dcéra amerického prezidenta, Laura. Podľa všetkého ju uniesli a Scott musí zistiť, kde bola ochranka, ako je do únosu zapletený Laurin priateľ, ako to bolo so schôdzkou s profesorom, ktorý je známy slabosťou pre atraktívne vysokoškoláčky, prečo sa vplyvný politik Stoddard odmieta na záchrannej akcii podieľať a prečo sa zastrelil agent, ktorý mal Lauru strážiť. Prípad musí vyriešiť do štyridsiatich ôsmich hodín. Podľa šéfa Bieleho domu Burch môže byť zmiznutie dievčaťa utajené iba do začiatku ďalšieho školského dňa. Hneď ako sa tlač dozvie o jej zmiznutí, bude jej fotka na všetkých titulných stránkach. Ak únoscovia pochopia, koho uniesli, okamžite sa dievčaťa zbavia. Skôr než Scott stačí odletieť do Dubaja, kam obchodníci prepravujú dievčatá určené pre arabský trh s bielym mäsom, objaví sa v správach reportáž, že z mora vytiahli telo Laury a profesora, s ktorým údajne mala ľúbostný pomer. Scotta a jeho kolegu Curtisa (Derek Luke) okamžite z prípadu odvolajú a vyšetrovanie ukončia. Pre Scotta je prípad uzavretý, Curtis však verí, že je dievča nažive. Podarí sa mu presvedčiť aj Scotta, a tak sa agent rozhodne v pátraní pokračovať. Ocitá sa v pavučine lží a cynickej zrady, ktoré sú súčasťou nebezpečného sprisahania. (TV JOJ)

castor

Poměrně syrové drama s několika vzrušivými momenty. Val Kilmer s ohledem na role posledních deseti let velmi solidní a David Mamet (především uznávaný dramatik a scénárista) znovu tak trochu tvůrcem, který ignoruje módní trendy. Jde si svou cestou a poodkrývá chladný pohled na svět tajných služeb a obchod s živým masem. A že je to komorní, nenápadné a nevýpravné? Tentokrát to vůbec nevadí. ()

Gemini

Věhlasný scénárista mimo jiné mého velmi oblíbeného Ronina, si napsal a zrežíroval už na tehdejší poměry nízkorozpočtový (ve výsledku zoufale prodělečný) příběh toho, co mohlo Roninovi předcházet. Výsledkem je komorně působící deziluzivní akční drama o tom, jak funguje politika. Přestřelky jsou přímočaré a efektivní (ne, nemyslel jsem efektní), herecké výkony velmi dobré, příběh zrovna tak. Bohužel je zkraje vyprávěn "tak nějak divně". Uvržení přímo do děje se musí dít tak, aby divák aspoň něco chápal. Tady se - podle nějakého logického klíče - skáče ze scény do scény, a vy prostě nevíte. Až někdy v půlce se přejde na tradiční srozumitelnou kolej. Mám podezření, že to způsobila střižna, ale ono je v podstatě jedno, kde je příčina, důležitý je výsledek, a ten mě dost rušil. Val Kilmer celý film táhne, ale závěrečný proslov Eda O'Neilla, to je skutečný klenot. Čím blíže konci, tím je Spartan lepší. Takovýchhle filmů moc není, bohužel dokud je někdo neskloubí s pro toho "průměrného diváka" dostatečně přitažlivou fasádou, tak ani do budoucna nebude. Není to sice tutovka, ale zaslouží si svých 80%. ()

genetique

Zaujímalo by ma, či ten, kto dáva distribučné názvy filmom v československej distribúcii tie filmy aj niekedy videl. Takmer žiadny boj, či akcia, ťažká a tvrdá dráma s krimi pozadím. Predchádzajúci Mametov film ma nenasýtne neuspokojil, jeho druh syrovosti ma vtedy vôbec nenadchol, pretože sa do podobného akčného filmu navyše s prvkami čierneho humoru a daným hereckým zložením vôbec nehodil. Tu ale spolu s Kilmerom všetko vyvrátil a Val opäť točí v období dobrých filmov. 75%. ()

movie

David Mamet a Val Kilmer je dokonalá kombinace (škoda že se nepotkali dřív!). Scénář typicky zmáklý, detailistický a propracovaný jak se na Mameta sluší, režie chladná a nenudící a podobná je i atmosféra! Škoda, že je tenhle film za a) nedoceněný, za b) propadák (30m budget vs. 5 m tržby, hehe). Jo a Val Kilmer chytá druhej a zatraceně silnej dech, myslel sem si to už u Salton Sea, ale tady mě definitivně přesvědčil. Je to kořen ... ()

Fanucci

Koukám, že jsem film Taken s Liamem Neesonem chválil asi trochu moc. Ono totiž není tak náročné převzít 80% zápletky z jiného filmu a pak dělat machry;-) Spartan je v mnoha ohledech zajímavější než Taken (hl. kvůli okolnostem únosu dívky i její totožnosti). Má taky skvělý spád, výborné akční scény a scénář/dialogy vůbec nejsou "béčkové" (jak jsem čekal). A Val v hl. roli byl také dobrou volbou (to jsem taky nečekal). Mamet je dobrej!:-) MIzerných 64% zde na ČSFD vůbec nechápu. ()

• Obsazení herci museli projít vojenským výcvikem se zbraní. (ČSFD)