Malý kluk přezdívaný Pipo (Jozef Vrábel) přijíždí na prázdniny k dědečkovi a poznává děti z dětského domova, pro které je přátelství jediným východiskem z reality, která jim odepřela rodičovskou lásku. (sator)

javlapippi

"Nafúkanec, určite je z Bratislavy!" Po strastiplnej ceste v psom záprahu na prázdnej duši dorazí hlavný hrdina na vidiek, kde príde k prvému stretnutiu s lokálnou sirotou. Najprv si westernovo hľadia do očí, potom si dajú po hube, aby sa následne pokrvne pobratali. Komplikácia príde, keď si sirotu chcú adoptovať nejaké studené čumáky, ovšem jeho živelnosť je v priamom rozpore s ich suchopárnymi povahami a idealizovanými spomienkami na vlastného uhynulého potomka, za ktorého mal byť sirota náhradou. Súbežne sledujeme podozrivé typy na motorovom člne obšmietajúce sa okolo zranených labutí, nepriaznivé správy ohľadom reprodukčných schopností matky hlavného hrdinu a chovanku sirotinca, ktorú už nebaví byť malá. Nakoniec ale všetko dobre dopadne, labutiak sa vznesie k oblohe, do petržalského paneláku pribudne jeden trvalý pobyt a malej pribudne ďalšia trauma, ktorá vyformuje jej osobnosť. Vynikajúci osemdesiatkový detský seriál, plný parádnych hercov detských aj dospelých, dobre napísaný scenár (pointa viac-menej jasná už od polovice, ale vôbec to nevadí), dobové zábery (exteriérové niekedy príliš tmavé) a vydarenú Macourkovu znelku spieva detský zbor. Čo chcieť viac? ()

anderson

Slovenská televízna klasika pre mládež. Malý chalan zvaný Pipo prichádza na prázdniny k starému otcovi a spoznáva deti z detského domova, pre ktoré je priateľstvo jediným východiskom z reality, ktorá im odoprela rodičovskú lásku. Scéna keď Maroš (ANDREJ BELÁK) príde do potencionálnej pestúnskej rodiny mi dlho zostane v pamäti. (4.8.2008) ()

Kri-kri

Zpočátku na mě seriál působí poněkud nudně. Trochu se to zlepší v momentě, kdy chce Maroša adoptovat snobská rodina neskutečných sucharů. Adoptivnímu otci jde o to transformovat do Maroša své nesplněné ambice, dědek si ho prohlíží jak handlíř na koňském trhu a neustále kriticky připomíná jeho původ. Adoptivní matka je studená jak psí čumák a jen fňuká po jejich zemřelém synovi, z jehož pokojíku si vytvořili skanzen. V jednom komentáři jsem tu četl chválu na Pipa, mně je ale sympatičtější Maroš svoji bezprostředností. 50% ()

Siegmund

Oficiální text distributora je velmi stručný a víc než nepřesný, neboť označovat seriál natočený v roce 1985 za současný prostě nelze.Naopak je film jakýmsi dokumentem, jak to bylo kdysi. V současné době by se totiž něco ani v náznacích podobného nemohlo stát. Seriál má příjemný děj a herecké výkony jsou také docela dobré. Ovšem mnohem horší to je se zpracováním. V seriálu jsou místa, která nemají prakticky žádnou výpovědní hodnotu, a tím pádem se nesmírně vlečou. Hned třeba v prvním díle působí víc než otravně líčení strastiplné cesty ke strýci. Děj filmu se stane velmi záhy zcela průhledným, ale nijak to nevadí. Divák jak se děj všelijakými oklikami blíží očekávanému konci. Mrzí mě, že v podstatě šťastný konec má i jedno smutné místo v tom smyslu, že Mariánova kamarádka zůstává v dětském domově. Plně chápu, že hlavní hrdina nemusí být dokonalý, ale přiznám se, že mi doslova trhalo uši Pipovo šlapání si na jazyk. Ale i přes všechna ta negativa seriál hodnotím, zejména pro jeho obsah, jako velmi dobrý. (Pátek 31.12.2010) ()

cariada

Náhodou jsem na tohle narazil, a velice se mě to líbí. Škoda že k mání nejsou všechny díly, jediná možnost byla pustit si je v němčině, abych to viděl celé. Celé je o přátelství dvou chlapců z nich jeden žije v dětském domově a čeká jestli si ho někdo vezme. Což bylo hodně smutné a zvláště když si ho vybere rodina jako náhradu za mrtvého syna, ale nahradit se prostě nedá každý je jiný. Samozřejmě ho vrátí, protože jsou až moc odlišný (nechápu proč si nevzali holku). Dopadne to jak jinak že ty dva kamarádi se stanou bratry, protože si je rodiče rozhodnou vzít si chlapce domů, když další dítě už mít nemůžou. Velmi smutně na mě působil moment, kdy to chlapcům oznámí že budou bratři a jejich kamarádka Katka tam stojí a smutně kouká jak se radují a ona zůstává dál v domově. ()