Letní duch

(festivalový názov)
  • Japonsko サマーゴースト (viac)

Tomoja, Aoi a Rjó jsou tři mladí studenti, kteří se znají pouze skrze internet a spojuje je společný zájem o jednu místní legendu. Říká se totiž, že každé léto se na nedalekém opuštěném letišti zjevuje duch mladé dívky, která se objeví vždy, když zapálíte prskavky. Trojice se proto sejde v jedné kavárně, aby zjistila, kolik je na tom všem pravdy. A duch se opravdu ukáže, protože se zjevuje pouze těm, kteří jsou sami blízko smrti a každý z této trojice má svůj vlastní závažný důvod, proč je schopen ducha dívky vidět. Co jim toto nadpřirozené setkání přinese a jaký byl opravdový osud mladé dívky, která se nyní zjevuje na letišti? (Jeoffrey)

Petra321

Krátky film rozpovedá naozaj krásny emotívny príbeh o živote a smrti. Partia mladých ľudí sa rozhodne nájsť letného ducha krásneho dievčaťa v čiernych šatách a zistiť ako a prečo zomrela. Štyridsať minút ubehlo naozaj rýchlo, a aj keď neposkytlo dostatok priestoru, príbeh bol stále plný emócií. ()

TomX2

Istá snaha a vízia sa tomu nedá zaprieť, inak to ale bohužiaľ nie je veľmi konzistentne postavené. V priebehu filmu si možno povšimnúť viacero ako scenáristicky, tak technicky zaujímavých nápadov (ako napríklad prelínanie viacerých svetov a zopár animačných vyvhytávok) a samotná prevencia samovrážd je tiež myslená dobre, ostatne je tu ale jeden základný kameň úrazu - vo vízii tvorcov bolo kvantum skvelých nápadov, ktoré sa im však nepodarilo dobre zrealizovať. Problém je jednoducho v tom, že je to nezávislý film z hláv ľudí, ktorí síce majú istú víziu a cit, ale nemajú dostatok materiálu a skúseností, aby sa im ich podarilo naplniť. Môžeme si napríklad postrehnúť, že animácia miestami trošku viazne (zreteľne to môžeme vidieť napríklad na postavách), že zaujímavé myšlienky sú skôr len načrtnuté než aby prichádzali s plnohodnotnou odpoveďou alebo posolstvom a najmä nevyvážený pacing, ktorý je jednoznačne najväčšou kotvou celého projektu. Tých štyridsať minút je skrátka strašne, ale naozaj strašne málo na vyrozprávanie podobného príbehu, ktorý by si zaslúžil mať dvakrát, ba dokonca ešte trikrát dlhšiu stopáž. Ako už spomenul Jeoffrey v svojom komentári, príbehu by sadlo trochu viac vaty. Ono mne samo o sebe nevadí, ak sa ide hneď na vec. Lenže to tempo je až príliš nevyvážene rýchle a nestíha poriadne prehĺbiť postavy, emocionálne zasiahnuť alebo vyvolať napätie. Ak už áno, tak len na chvíľu a nasleduje hneď ďalšia scéna. Čo je skrátka škoda, pretože mohlo ísť o výborný film presne podľa môjho gusta (o dosť radšej mám tieto indie vecičky, než štandardný anime formát, ktorý je niekedy proste až príliš mdlý), vo výsledku by som to ale prirovnal skôr k rannej Shinkaiovei tvorbe, ktorá mala tiež ešte nie veľmi ucelený rukopis, za to veľa potenciálu. No aj keď ide skôr len o celkom schopnú amatérčinu, ktorá pripomína skôr náhodný výplod z hlavy, než dobrý psychologický film, je v tom cit. A vie sa to dotknúť. Preto čestné tri hviezdy. ()

Jeoffrey

Zajímavý a silný příběh, kterému podle mě chybí víc prostoru pro lepší dějovou expozici. Je tu sice tak akorát místa, aby film ukázal vše, co chce, prokreslil dostatečně postavy, aby vzbudil u diváka nějaký zájem a emoce, ale nemůžu se ubránit tomu, že by bylo dobré přidat pár minut, trošku víc nějaké té vaty, aby vše působilo přirozeněji a silněji. Na druhou stranu sledování rychle uteče, tempo je příjemné, myšlenky fungují, emocionálně mě to taky oslovilo, a tak výsledný dojem stojí za to. Postavy jsem si dokázal oblíbit, animačně tam byly zajímavé nápady a některé povedené záběry (je znát určité estetické cítění), ale hlavně na postavách je vidět, že rozhodně nejde o nejdražší filmovou produkci. Hudba tak akorát stačí, aby dokreslila atmosféru, ale sama o sobě je nevýrazná. Celkově jsem však spokojený a bylo to dobře strávených 40 minut. 7/10 ()

Paichichi

Krásná, atmosférická čtyřicetiminutovka, která je občas obviňována z toho, že si hraje na Šinkaie (jak námětem tak kresbou), ale podle mého to tedy dělá možná i líp, než ten Šinkai současný a minimálně stejně dobře, jako Šinkai starý. Jednoduchý námět, plný bolavých témat, který díky omezenému času nemá čas se rozpliznout a nechává hodně nevyřčeného, ale to není nutně na škodu. Nádherně zachycuje atmosféru Japonska v létě, stejně, jako "léto života" tří hlavních protagonistů a protkává ji uklidňující, laskavou hudbou. Jediné, co bych si přála, aby dostala byť jen minutu, dvě navíc Aoi, která zůstala trochu upozaděná a zasaloužila si dle mého trochu víc prostoru. ()