Kráľovská nemocnica

• Česko Královská nemocnice (viac)
Dráma / Mysteriózny / Horor / Fantasy
USA, 2004, 9 h 15 min (Minutáž: 41–43 min)

Tvorcovia:

Stephen King

Réžia:

Craig R. Baxley

Kamera:

David Connell

Hudba:

Gary Chang

Jamie Harrold, Diane Ladd, Bruce Davison, Jack Coleman, Julian Richings, Andrew McCarthy, Jennifer Cunningham, Jodelle Ferland, Sherry Miller, Ed Begley Jr. (viac)

První televizní seriál, na jehož scénáři a produkci se podílel sám mistr hrůzy, slavný americký spisovatel Stephen King, se odehrává v moderním nemocničním zařízení, které je zalidněno znepokojivými a problémovými postavami, sbírkou ztracených existencí, těch, co se minuli svým povoláním i komunitou nadpřirozených bytostí. Tito štvanci z minulosti se zjevují v místě, kde došlo k tragickému požáru, při němž zahynulo mnoho dětí, a později k ohavným lékařským experimentům. Zbrusu nová nemocnice projevuje děsivá znamení rozkladu a stává se epicentrem různých katastrof. Nejvíc zneklidňující je nevysvětlitelný přízrak plačícího děvčátka a duch ambulance, který svou hrozivou přítomností dává všem na vědomí, že nemocnice stojí na prokletém území. Seriál kombinuje prvky hororu, černé komedie, dramatu z lékařského prostředí a nadpřirozené fantazie a jde o americkou verzi dánského seriálu Království od Larse von Triera. (oficiálny text distribútora)

genetique

Šialená zlátanina. King a Trier ako produkčná sila sklamali na plnej čiare. Dej tejto minisérie nemá naprosto žiadnu líniu, zmysel, či cieľ. Herci sú len gumenou výplňou tohto absolútne neatmosferického a lacného cucadla na peniaze. A scenár si asi v každom jednom diely pohadzovalo pár amatérov ako horúci zemiak, pretože som nenašiel súvislej myšlienky. Personál nemocnice pôsobil ako partička vyšinutých magorov a zadebnených idiotov, ktorí by nenašli uplatnenie ani ako pomocný personál v predpotopnej poliklinike kdesi na Kamčatke. Naozaj neviem, čím chceli tvorcovia zaujať, atmosférou, ľakačkami, či nápadom to však určite nebolo. Za zmienku stojí akurát postava doktora Hooka, na televízne pomery slušné efekty a prvé slušné dva diely, ktoré ma donútili sledovať seriál až dokonca. 45%. ()

Llewellyn

Nechápu tuhle snahu neustále něco přetáčet v americe pokud to má úspěch v Evropě (to i britské seriály, které není nutno dabovat). Proč se nesnažit o něco originálního? Obsazení není ani zdaleka tak dobré jako v původním království. Zase jsou tam viděl peníze, ale atmosféra je nesrovnatelná... za mě bude vždy vítězit původní verze... ()

PKD

Tento seroš má jen jednu jedinou výhodu-je dokončený. Což ovšem nelze vyčítat Trierovi,neb mu zemřeli 2 z hl.představitelů. Pokud někdo váhá,ROZHODNĚ! Trierův originál. A kde uvidíte,jeden z nejodpornějších (nojo,Trier) porodů v dějinách tv. XTRO,hadr. Pane Kingu,tohle jste si mohl odpustiti. Na Triera prostě nemáte ani omylem. Ať už vyděláváte miliardy,či nikoli. Raději už konečně schrastěte prachy a vyprodukujte pořádnou tv adaptaci Temné Věže. Uděláte o 100% lépe. ()

Dudek

Pokud přihlédneme k faktu, že na klasické nemocniční schéma známe z amerických seriálů narouboval King a spol prvky z Trierova Království, máme tu docela povedený seriál. Z druhé strany však bohužel nelze ignorovat jeho lacinost. Kingdom Hospital disponuje perfektním řemeslem, vizuální stránka je pěkná, na druhou stranu není ničím zajímavá. Podobné je to i s hudebním doprovodem. Narozdíl od Holbekova nervydrásajícího dunivého doprovodu podtrhující znepokojivou atmosféru onoho temného místa není hudební podkres Královské nemocnice funkční. Klasické nemocniční tóny, nic víc. King neodolal a opět přidal do scénáře hrozivou nehodu, kterou sám zažil. Vnitřní monolog raněné postavy sice odráží autorovi vlastní myšlenky, ale ve filmu působí opravdu směšně, o to více, že časem přeroste v dialog se smrtícím mravenečníkem (komu ještě leze na nervy?) a krákorající vránou. Hned v prvním díle odhalí toto dílo většinu svých trumfů, z nichž kvalitám původního seriálu se nejvíce blíží výtahová scéna, jež je také jedinou atmosférickou vložkou příběhu. Ostatní prvky Rigetu působí směšně a mají téměř nulovou hodnotu. Královská nemocnice je podobně jako Království podobně kvalitní jako její úvodní znělka. Jako celek nepůsobí tenhle seriál zle, ale větší odvaha v přístupu by rozhodně neškodila. Největším kladem budiž jakž takžzachované profily jednotlivých postav a některé překopírované scény. Na jednu stranu jsem tímto substrátem toho nejhoršího z Kinga, amerikanismu a podivné posloupnosti scénu zklamán, na druhou stranu některé scény opravdu potěší. Škoda, mohlo to být mnohem lepší. ()

golfista

Viděl jsem zatím jenom jeden díl (to hodnocení je proto jen orientační) a obsazením a atmosférou mě přesvědčil. Filmy podle Stephena Kinga mají kolísavou kvalitu, tak uvidíme, jak se s tím vypořádá TV. Hororové seriály - já vlastně žádný jiný neznám - jsou pro mě novinkou na "trhu". Už se těším na další díl ..... Zajímavostí je, že na českých televizích (alespoň co vím) neběžel a Markíza ho dává s českým dabingem.... ()

• Když je Peter Rickman sražen autem, stane se to téměř přesně tak, jak Stephen King popisuje ve svých vzpomínkách v knize On Writing, kdy ho skutečně srazilo auto. Rozdíl je v tom, že skutečný řidič byl starší, střízlivý a po nehodě zastavil. (TomikZlesa)
  • V epizodě Shoulda' Stood in Bed je jméno právníka Stephen Dooling. Stephen King a Richard Dooling jsou producenti seriálu. (TomikZlesa)