Iluzja je film o síle lidského ducha, o hledání rovnováhy mezi přijetím a harmonií navzdory tragickému osudu. Měsíce po zmizení začíná matka pohřešované dcery své vlastní, stále iracionálnější vyšetřování. Někdy si hraje s realitou, jindy ji zpochybňuje. Tyto zážitky posilují její pozorovací schopnosti, které nakonec vedou k okamžiku čistého vnímání, jež přesahuje hranice zázraku. (LUKICKK)

sochoking

Opustenosť a beznádej. To sú emocie, ktoré film vo mne vyvolával. Pochmúrna šed', vietor a kosa derúca sa pod nechty, i napriek pohodliu a teplu môjho obydlia, ma sprevádzali od samotného začiatku až po záverečné titulky tejto psychologickej snímky. Avšak mysticky poňatý záver filmu sa mi veľmi lúbil. Navyše mi odľahčil a vylepšil náladu. ()

Arsenal83

Okrem jednej hysterickej scény smútku a pár sekund diskotéky veľmi temný a komorný snímok. Chladné je počasie, atmosféra i herecký výkon Agáty Buzek. Samotná zápletka nie je žiadnou novinkou – nezvestná dcéra, utrpenie rodičov a zdrvujúca neistota, čo sa s dieťaťom stalo. Každý z nich sa vyrovnáva po svojom, ale nezvláda to ani jeden. Film udržuje ale určité napätie a vo výsledku prináša v tom celom pochmúrnom prostredí aj niečo pozitívne. ()

Skeksis

Aj mne sa zdá o mŕtvolách každý deň, ale nikdy mi nenapadlo kopať. Možno keby som kopala... Veľmi pekne natočené NIČ. Asi mám niečo s mozgom, ale mám slabosť pre takéto filmy. Pekné prostredie, čiže pekné obrázky, ale v podstate sa tam nič nedeje. Hľadá sa čurka či džurka či dzurka či curka či čo. A tá dcérenka furt nie je k dispozícii, takže z toho prepne otcovi aj mame. Nijaké prekvapko, ale pekne natočené. ()

• Film sa natáčal v Gdansku, Gdyni a Sopotoch (Poľsko) od 14. februára do 3. marca 2021. (Arsenal83)