Odmäk

Štetín. Koniec zimy, začiatok jari. Na brehu Odry je nájdené telo mladej ženy. Vyšetrovanie vedie Zawieja, tridsaťročná policajtka, ktorá sa nikdy nevzdáva. Čoskoro sa ukáže, že nejde o obyčajnú vraždu, pretože žena krátko pred tragickou smrťou porodila. (HBO Max)

Necrotongue

Ale no tak, to už mě musí zklamat i mí oblíbení Poláci? Pokud bylo hlavní myšlenkou seriálu to, že je polská policie plná inteligencí nepříliš obdařených jedinců, pak musím konstatovat, že byla zpráva přijata. Osobně si myslím, že to byl spíš vedlejší produkt nepříliš kvalitní scénáristické práce, která mi ani nedovolila sympatizovat s hlavní hrdinkou. Což o to, na Katarzynu Wajda se mi nedívá špatně, ale její Katarzyna Zawieja pro mě byla kvůli scénáři silně nesympatickou postavou, která by jen těžko prošla policejními psychotesty. Kromě výše zmíněného v seriálu často haprovala logika, odehrávaly se scény jako na divokém východě, a z toho všeho pramení mé celkové zklamání. / Poučení: Než začneš řešit všechny ostatní, pořeš sebe. Pozor!! Pořeš a pořež není totéž!  3*- ()

DwayneJohnson

Hrozná šaškárna. A jediným důvodem, kvůli kterému jsem to celé dokoukal byla samozřejmě a proč to nepřiznat Katarzyna Wajda . Velmi půvabná a navíc velice vhodně typově obsazená. Kvůli ni jsem chvíli uvažoval i o třech hvězdách, ale pak přišel závěrečný, naprosto přelácaný díl, plný klišé a nelogických momentů a střelil tenhle z počátku solidní seriál do jediné zdravé nohy, co mu ještě zbyla. Takže za dva, víc bohužel ani ránu. ()

Enšpígl

Až do první třetiny posledního dílu jsem si byl jist, že dám pět hvězdiček, ale pak se všechno zlomilo do takových zbytečných klišé. Přitom ta kombinace kriminálky s dobře napsanou ženskou postavou v hlavní roli, kdy se chvílema jednalo až o sociální drama aniž by cokoli narušilo tempo a napětí, to byla bez debat fantazie. Stejně jako herecké výkony ať už hlavní představitelky Katarzyny Wajdy nebo i toho psychouše ve vězení, jehož jméno prostě nevím. Seriál mě udržel v napětí a v gradaci po drtivou většinu svého času a za to tedy klobouček. Jen by tedy zajímalo, jako může kulka skončit ve vestě, když zbraň míří na krk, to byl úlet. ()

Trajektt

Jsem rád, že se ještě v roce 2022 najde televizní titul ve kterém se tvůrci rozhodli natočit čistokrevně domácí záležitost, v tomto případě v polském provedení ve které se diváci nemusí dívat na zástupy různých homodějů a zběsilých ženštin, které soupeří v tom, která strčí jazyk do krku hlouběji jiné postavě stejného pohlaví. Jsem taktéž rád, že jsem zde nebyl svědkem po vzoru západních sestřiček a bratříčků všeobecně uznávaného koloritu v podobě padesáti odstínů všech různých barev a že jsem zde viděl pouze a jen nádherně vyblitou bělost typickou pro občany slovanského etnika na kterou se každodenně hodiny dívám do mého překrásného zrcadla na můj nedoceněný a překrásný slovanský ksicht. A i když se najdou tací, kteří budou pyskovat, že to není až tak polská záležitost, protože se to odehrává u německých hranic a že to svou ponurostí a způsobem natočení připomíná švédsko-dánské krimi série podobného typu a že je to pod patronací americké streamovací společnosti Hbo Max a že to ten dotyčný viděl s českým dabingem, tak i přesto všechno i když v něčem možná má dotyčný pravdu, tak pro mně zůstává realitou, že jsem při tom obstojně bavil a že jsem v polském Štětíně zažil napínavé lokální vyšetřování vraždy, která už od začátku byla zahalena rouškou tajemství. Hlavní hrdinka tohoto příběhu se jmenuje Zawieja a je příslušnicí místní kriminální jednotky, která nedávno přišla o manžela, který si prý prohnal hlavou kulku. Její charisma je asi o trochu přitažlivější než u její sestřenice Ságy Noren z velice povedeného kriminálního seriálu Most. Ale proti gustu žádný dišputát, protože to, co se líbí mně, neznamená, že se bude líbit i jiným divákům a rozhodně nehodlám vnucovat své názory jako ty jediné a správné jako se to stává v poslední době mně a mým spoluobčanům pod rouškou násilí a případného trestu. Zawieja není tak úplně bez chybičky a i když nemá image postavy, která vylezla z popelnice, tak přece jenom má své mouchy. Jedna z těchto much je její roztomilá a hodná dcera, kterou by si přálo devět z deseti rodičů. Ona se o ní totiž skoro vůbec nestará a dává přednost mrtvým lidem před svou živou dcerou, což je neodpustitelné, ale v rámci příběhu je to ocenitelné, jelikož seriál odsýpá jako hodinky a žádný prodlužovací momenty jsem tam nezaznamenal a to je jeden z důvodů, proč tomu dávám tak vysoké hodnocení. Z dalších důvodů, proč tomu dávám tak vysoké hodnocení je hlavně proto, protože mně tvůrci dokázali solidně zamotat do jakési pavučiny u které si myslíte, že víte jak to je a samozřejmě opak je pravdou a proto mi bylo velice sympatické, když hlavní představitelka vždy, když už se zdá případ vyjasněn začne přemýšlet a vzápětí podotkne větu:Něco mi na to nesedí, něco mi v tom nehraje, myslím si, že je to jinak? Když už jsem tuto frázi slyšel tak po páté, tak už jsem z toho byl fakt jelen a přestal jsem řešit a přestal jsem pátrat a nechal jsem se zvolna unášet překvapivým dějem u kterého jsem byl velice překvapen jeho závěrem a i když zde mnozí světaznalí pisatelé píší, že konec je jaksi taksi klišoidní i když já mám radši výraz křečkoidní, tak já jsem byl se závěrem této polské televizní krimi série nadprůměrně spokojen a proto dávám zasloužených 90%. () (menej) (viac)

M.i.k.e

solidní polská kriminálka, která si atmosfericky nezadá se svými severskými bratříčky a sestřičkami. Dobře polovina se odehrává v noci a všechno je správně šedivé a ponuré (samozřejmě včetně samotného případu). Snad jen ta hlavní hrdinka je s přibývajícím časem víc a víc na pěst a i tady mi přijde její trauma takové zbytečné (krom toho,že jí to dává možnost být tvrdohlavá kráva a matka na baterky) a celkem se těším na nějakou kriminálku, kde hlavní vyšetřovatel nebude poloviční troska...70% ()

• Na konci časti pred vstupom Trepu do kancelárie, v ktorej spia pritúlená Zawieja a Radwan, jasne vidieť v pravej časti obrazovky v kancelárii (prípadne odraze) osobu zo štábu, ale akonáhle príde Trepa už do miestnosti, tá osoba tam nie je. (Stillborn83)
  • Seriál se převážně natáčel v severozápadním Polsku ve městě Štětín, které se nachází u hranic s Německem. (Trajektt)