Malý Muk

• Východné Nemecko Die Geschichte vom kleinen Muck (viac)

Barevný německý film je natočen podle orientální pohádky německého spisovatele minulého století Wilhelma Hauffa. Po „Chladném srdci'' je to už druhý film, v němž filmaři DEFY využili klasického odkazu pohádkové literatury. Na příbězích malého Muka, který pro svou znetvořenou postavu musí snášet mnohá příkoří, získá zázračné pantofle a zázračnou hůlku a s jejich pomocí se stane váženým mužem u sultánova dvora, rozvíjí film prostou myšlenku o lidském štěstí: že štěstí člověk nezíská náhodou ani zázrakem, že si je musí zasloužit, získat je vlastním přičiněním. Myšlenka - jak ani v dětském a k tomu pohádkovém filmu jinak být nemůže - je zde vyslovena sice nenáročně, ale je jí prostoupeno všechno dění ve filmu. Celkem můžeme počítat tento snímek, v němž je bohatě, s velkou dovedností použito množství triků, ke zdařilým dílům DEFY. (Filmový přehled)

Skuby47

Stará orientální pohádka, z níž se mi jako připomínka z dětství vybavoval jenom název z knížky Wilhelma Hauffa. Teď po mnoha letech mi přišla milá, zábavná i poučná a s potěšením jsem si ji připomenula. Představitel hlavní role byl roztomilý klučina, triky by dneska možná v počítačové konkurenci neobstály, ale ve své době byly působivé a výprava byla rovněž pohádkově exotická. Zajímavý, jednoduchý, místy trošku naivní ale i vtipný příběh s dobrým koncem, jak to mají malí diváci rádi. Ty roky jsou na tomto šedesát let starém snímku znát, ale při srovnání s většinou našich dnešních pohádek by tato u mne vyšla vítězně. Nechápu, proč ji televize nedávají. ()

kaylin

Hezká, celkem nápaditá pohádka, kterou bych si určitě víc užil ve chvíli, kdybych ji sledoval jako dítě. Líbí se mi ale celkově výprava, která mi tak nějak připomněla některé filmy od Raye Harryhausena, asi logicky hlavně ty se Sindibádem. Jsou zde dobré nápady, celé je to hezky nostalgické, ale nedovedlo mě to plně uchvátit. ()

majo25

Príbeh o tom, ako vás deti budú nosiť na rukách po tom, čo im rozpoviete príbeh. Exteriéry vyzerajú dostatočne exoticky, pripomínali mi niekdajšie sovietske orientálne rozprávky. Aj príbeh dobrodružstvách Muka celkom ujde - síce vyzerá ako mix rôznych rozprávok (hrušky a dlhý nos vystriedali figy a dlhé uši) - ale nejako to funguje. Horšie je to s postavami a ich pitoresknosťou a tiež s hercami - chlapec v hlavnej úlohe mi vôbec nesadol, občas drzý, občas hlúpy, občas premúdrelý. ()

dopitak

DEFA občas vypadala jako produkce Sovětského svazu, proč asi. Výpravou a stylizací (ošklivé ženy) sem spadá. Mišmaš několika arabských pohádek, inspirace v řecké mytologii? (král Midas má oslí uši). Považte, jedná se už v pořadí o druhý dabing, a navíc se skvostným obsazením (Korbelář, Cupák, Deyl, Filipovský). ()

ripo

Nad dobrou pohádkou není třeba dlouho přemýšlet, aby se člověk dobral jejího morálního smyslu, její myšlenkové podstaty: ta bývá průzračně čistá — tak, jak ji mohl vystihnout jen neznámý lidový autor a zachovat staleté tradování. Je tomu tak i v případě našeho příběhu o .malém Mukovi. Německý spisovatel romantického období Wilhehn Hauff (1802—1827) v této orientální pohádce vyslovil prostou myšlenku: životní štěstí si nekoupíš za peníze ani za úspěchy, nedosáhneš je náhodou nebo zázrakem; dosáhneš je jen svým vztahem k lidem, vlastním přičiněním ve společném živote velkého lidského kolektivu. „Malý Muk" je již druhou ze znamenitých Hauffových pohádek, kterou poznáváme v neméně znamenitém filmovém přetlumočení mistrů DEFY, (První bylo „Chladné srdce", uvedené u nás před třemi lety) A je třeba říci, že v tomto žánru mají němečtí filmaři nad íné šťastnou ruku. Dovedou vyprávět jímavý pohádkový příběh měkce, půvabně, s roztomilostí babiččiných pohádek; tak, že mu děti rozumějí (což je nejdůležitější!) a že i dospělý divák je jím nadšen. Zručným využitím řady složitých filmových triků dosahují tvůrci skutečně pohádkové nálady, pohádkových efektů. Závěrem: o ideovém poslání „Malého Muka" není třeba dlouho hovořit; třeba však vyzvednout, že jak žánrem, tak zpracováním je tento film významným obohacením repertoáru našich kin. Hlavně ovšem repertoáru pro děti. Filmový přehled 42/1954 ()

• Film byl ještě v roce 2013 nejúspěšnějším snímkem v historii NDR, co se týkalo prodeje do zahraničí, a do roku 1990 ho vidělo téměř třináct milionů diváků. (Hans.)