Anthony Perkins - herec za dverami

(TV film)
  • Česko Anthony Perkins (viac)
Francúzsko, 2020, 52 min

Anthony Perkins (a.z.)

Anthony Perkins sa stal symbolom amerického filmového hororu vďaka jeho stvárneniu postavy sériového vraha Normana Batesa vo filme Alfreda Hitchcocka Psycho. Ale poznajú ho aj mladší diváci vďaka účinkovaniu v tzv. spaghetti-filmoch. Perkins bol však vyhľadávaným filmovým hercom - spolupracovali s ním najvýznamnejší americkí i európski režiséri ako George Cukor, William Wyler, Stanley Kramer, Anthony Mann, Robert Mulligan, Jules Dassin, René Clément, Claude Chabrol, John Huston, Ken Russell, Sidney Lumet a Orson Welles. Bol dokonca úžasným spevákom sentimentálnych piesní. A dokonca režíroval pokračovanie slávneho thrilleru Psycho III. (RTVS)

jedna_vrana

Nech mi je odpustené, ale Anthony Perkins je pre mňa pomerne, dosť veľmi neznáma tvár. Videla som len Psycho I. (áno, som ten typ, čo sa po hororoch bojí, strašne bojí). Napriek tomu to bol pre mňa zaujímavý dokument o zaujímavom človeku - film vznikol ku výročiu 90. narodenín herca. Jeho spolupráca s Hitchcockom, pobyt vo Francúzsku, úspechy a neúspechy vo filme, osobné vzťahy a diagnóza, na ktorú zomrel - to všetko bolo poučné a hodné zamyslenia. ()

Marze

Okouzlující, temperamentní, zábavný. "Reagoval rychle a vtipné, byl to mimořádně okouzlující chlapík" říká žena z jeho okolí. Dozvíte se, že ve filmu Psycho si úspěšně u Hitschkoka prosadil, že jedl bonbóny, což posilovalo dětskou stránku osobnosti postavy. Asi bych se od něj měl naučit trik když se někam podívám, tak nejdříve očima a až pak hlavou. To že mnoho Američanů považuje život ve Francii za sen mě nepřekvapuje. Život v této fašistické zemi lidi klanicich se Bohu Dolaru není pro každého. ()

Fox85

Anthony Perkinse jsem viděl (asi jako většina lidí) v Psychu a pak ještě v Procesu, u kterého jsem ale málem usnul. Jeho životní příběh je dalším zajímavým kamínkem do mozaiky kinematografie ()

andrii

Když se  siných, věrně sirných tónů. Charakteru, který skřípe, bere ruce, nohy, ramena, peroucím se s normami normálu, chopí chlapík, na hony vzdálen děsivému chóru, přesto ale v nitru psýchy třes, prosakuje skrz, taje reálný to tajů trs. ()