Jedna žena mezi dvěma muži. Gregory Peck a Jennifer Jonesová v hlavních rolích amerického westernu... Po smrti svého otce přichází Pearl Chavezová, v jejíchž žilách částečně koluje indiánská krev, do rodiny starého texaského rančera a také senátora McCanlese. Tady vyrůstá pod dohledem tvrdé tety Laury a pokouší se překonat příliš neskrývané rasové opovržení okolí, kterému je vystavena pro svůj odlišný původ. Své skutečné pocity, smutek po rodičích a osamělost, pečlivě ukrývá. Tajemností a krásou upoutá pozornost McCanlesových synů, Jesse a Lewta. Oba začnou soupeřit o lásku Pearl a nakonec se z nich stávají nepřátelé… Western, který natočil klasik americké kinematografie, režisér King Vidor (Chléb náš vezdejší, Cesta na severozápad, Texaští jezdci, Vojna a mír), byl na svou dobu neobvykle finančně náročným projektem a také mimořádným uměleckým činem. Kromě pozoruhodné výtvarné stránky a velkolepých masových scén, zaujme hereckým obsazením. Stojí za připomenutí, že Lauru McCanlesovou ztělesnila významná hvězda němého filmu Lillian Gishová. (Česká televize)

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Nadprůměrně romantický western s vynikajícím Gregory Peckem v záporné roli krásného a lehkomyslného syna bohatého rančera. Mladá indiánská míšenka Pearl (Peckem nazývaná "kočka divoká") je přitahovaná intelektem jednoho muže a zároveň grázlovsky samčím chováním jeho bratra, aby si pak odvrhnutá nešťastně vybrala muže třetího, přestože miluje první dva a musí a nemůže si vybrat ani jednoho. K tomu celou dobu řeší, jestli není coura:). Toho nešťastníka životem vláčeného scénáristu bych rád potkal... Všechno ostatní o filmu a především o hercích už řekli ve svých skvělých komentářích kolegové Matty a Rogue. Trailer je zde: http://www.sms.cz/film/souboj_na_slunci/ukazka ()

Matty

Martin Scorsese jako průvodce americkým filmem zmiňuje Souboj na slunci coby počin, který na něj nesmírně zapůsobil… když mu byly čtyři roky. Tento věk bych škarohlídsky označil za ideální pro akceptování prapodivného chování většiny postav. King Vidor (a čtyři další chlapi) proti zvyklostem poválečného Hollywoodu protlačil ženskou hrdinku do popředí. Ta nese některé rysy femme fatale a plně využívá svých ženských zbraní, přesto je jí neustále dáváno najevo, že se octla v mužském světě, potažmo v mužském filmu, a bude mít co dělat, aby ji život ve třech (a více) nestál život. Vidor z hrdinčina dosahu postupně odstraňuje všechny myslitelné touhy, kterými by mladá žena na divokém západě mohla být zmítána, až ji hrubou silou přiměje k nejposlednějšímu, „nejmužštějšímu“ z řešení. Vše vrcholí festivalem toho nejlacinějšího sentimentu. Zacházení s Pearl ve mne vzbudilo rozporuplné dojmy, jakoby si hlavní roli ve westernu (s čímž se jaksi přirozeně pojí rasismus a sexismus) musela tvrdě oddřít, aby byla nakonec „za odměnu“ zařazena mezi amorální zlosyny. Čtyři hvězdičky jdou především na konto těch nechutně krásných obrázků typicky westernových scenérií. 75% ()

Karlos80

Krásný, hvězdně obsazený s vynikajícími a velkolepými masovými scénami, impozantními barvami, a na svou dobu také neuvěřitelně drahý film, některé prameny hovoří až o 30 milionech amerických dolarů. To vše utváří melodramatický western, který se musel stal tenkrát hitem. Trochu málo s děje-SPOILER: Míšenka Pearl (Jenifer Jones) vyrůstá u své tety Laury a jejího syna Jesseho (Joseph Cotten). Jesse se zamiluje do tvrdohlavé dívky, kterou kvůli jejímu indiánskému původu všichni opovrhují. Své opovržení ji dává najevo i Jesseho bratr Lewt (Gregory Peck), kterého Jesse k smrti nenávidí. Ačkoli se Lewt sám cítí k Pearl přitahován, nemůže překonat svoje rasistické předsudky. Protiklady se záhy vyhrocují a závěr neuvěřitelně graduje a nakonec končí bohužel tragicky...! Režisér Vidor autor např. proslulého snímku Vojna a mír natočil dobrý film, nicméně chvílemi a v některých scénách nam mě působil opravdu trochu směšně a víceméně jako patos. Myslím si že scénář filmového producenta Davida O. Selznicka k tomuto filmu nebyl opravdu vydařený a zrovna tím šťastně zvoleným. Nakonec ale přeci jenom hodnotím poměrně vysoko, a to jen kvůli oné závěrečné scéně v sekvenci, kdy se spolu v pouštní krajině setkávají Pearl a Lewt a kdy dojde k přestřelce a oba smrtelně zranění zůstanou jentak volně ležet v písku. Ještě než však k tomu dojde... tak se doplazí k sobě z posledních zbytku svých sil a obejmou a se a políbí. To mě nenechalo v klidu a mé oko nezůstalo suché, opravdu dojemné a sladké i když tedy ne zrovna z moc šťastným koncem:-( ()

sud

I na svoji dobu dosti patetické a silně rozvleklé westernové romantické drama s krásným koncem a vynikajícím Gregory Peckem. 60%. ()

Radko

Mužská samoľúbosť a jej prejavy. Za prvé márnomyseľný otec, ktorý nedokáže uniesť svoje poníženie. Pošramotené sebavedomie a hrdosť napraví rozhodným činom, ktorým zároveň pripraví dospievajúcu dcéru o obidvoch rodičov. Druhou samoľúbosťou sa vyznačuje ambiciózny, v právnických knižkách zahrabaný trtko, ktorý zrejme z pragmatických dôvodov (nesplietanie sa s rasovo a sociálne nevhodnou ženou) odmietne byť bližším vyučujúcim mladej miešanky, do ktorej je síce zaľúbený, ale radšej odíde. Dovzdelá sa, nájde si belošku z dobrej rodiny a zrazu sa zjavuje sťaby dobročinný záchranca v momente, kedy má kariéru i vzťah vyriešený. Z hlavy farmy nafúkanosť priam vyžaruje - novopríchodziu slečnu má len za radodajnú štetku, menejcenného potomka niekdajšieho nápadníka jeho ženy. Podľa jeho názoru je vhodná len ako krátkodobá potecha pre synáčika. No a ten napokon je majster sveta, ponižujúci a zároveň nepripustiaci k telu ponižovanej milenky iného muža, majúceho o ňu seriózny záujem. Záver bol uchvacujúci, no ocitnúť sa v takomto kotli povýšenectva, nadutosti a pýchy, ako inak to mohlo skončiť? ()

Rogue

Je konec opravdu tak skvělý, jak spoileruje Scorsese ve svém dokumetu? Bez debat ano. Důležitější otázkou však zůstává, jestli je zbytek filmu také tak dobrý a jestli se na závěrečnou scénu vůbec čekat vyplatí. A tím už si tak jistá nejsem. Selznickovy peníze vidět jsou - jména herců a vystřídavších se režisérů jsou zvučná, některé scény jsou bombastické, jenže celý příběh je úmorně roztahaný. Navíc se tu objevují studiové záběry bez zjevné příčiny, čímž bombastičnost trochu trpí. A kdykoliv se objeví černošská služka, trpím zase já. Jennifer Jones mi spolehlivě lezla na nervy celý film, naštěstí to táhne vždy charizmatický Gregory Peck, jehož atypické obsazení byl geniální krok. Místy je to fakt pecka, ale megaotravná černoška a studiové wtf při otevírání vrat... Prostě takové velkorozpočtové, velkovýpravné, velminudící melodrama. Ale asi to za to stojí. ()

gogo76

Tak do polovice ma to bavilo, vzhľadom na rok výroby je to slušne pozerateľné. Navyše G. Peck ako namyslený mladík poteší, v tejto polohe ho často nevidno. Scéna s krotením divokého mustanga je super, neviem nakoľko to bola práca Pecka a kaskadéra, ale výsledok vyzerá obdivuhodne, zvlášť keď si uvedomíme, že vtedy triky neboli. To isté mi napadlo pri veľkolepých záberoch na cválajúcich jazdcov na koňoch, ktorých mohlo byť i okolo 200-300. Horšie to bolo so vzťahom polovičnej indiánky a G. Pecka. poviem na rovinu, že jej hláškam - "ľúbim ťa" a "nenávidím ťa" som postupne prestával rozumieť, zvlášť keď G. Peck nie je vykreslený ako mužský ideál. Trochu divná love story s netradičným záverom. Očakával som v prvom rade western, až potom love story...60%. ()

pepo

Totálne (aj na svoju dobu)prepálený film. Svojou snahou o veľké emócie z každého jedného hoci aj obyčajného gesta, mi to pripomínalo Pearl Harbor. Čo ale neznamená, že to na mňa nefungovalo. 7/10 ()

cheyene

Dosti zvláštní romanticko-dramatický western. Kdyby ve filmu nehrál Gregory Peck, který opět dokazuje, že dokáže zahrát od kněze, přes duševně chorého člověka až po kovboje nejrůznějších charakterů, tak by se hodnocení zastavilo na 3*. Jeden z prvních filmů, kde ho vidím v záporné roli, které se zhostil dokonale, jak jinak. ()

Disk

Další dokonalý skvost z produkce Davida O. Selznicka. Western, který se vymyká ostatním žánrovým příspěvkům té doby. ()

Mariin

To není western, ale společenské drama, odehrávající se na Divokém západě. Vlastně takový americký "Heimatfilm". Obrazově i herecky slušné, ale ten scénář mi připadal neuvěřitelně slabý. A protože tu nebyla vidět nadsázka (jako u jiných westernů), a vše bylo bráno smrtelně vážně, musím hodnotit přísně a stroze těmito slovy: nudné (ta délka filmu) a hloupé (chování Pearle Chavézové a závěr příběhu). ()

classic

Cítil som sa, ako pri pozeraní - mexickej telenovely : Keď budeš moja, ale dámy a páni, toto nie je telenovela, ale - starý - dobrý - klasický hollywood so svojou všetkou parádou ! Božské obsadenie, ešte božskejšia - Jennifer Jones, ktorá si zahrala divokú kočku, pre mňa stelesnenie - sexuálnej dračice, že mi pripomínala, inú krásku - Liz Taylor, a to so svojimi dlhými čiernymi rozpustenými vlasami. V súčasnom svete filmu, len sotva nájdem, podobizeň zápalu po veci, ako sa vtedy nakrúcali filmy ! Vezmite si Gregoryho Pecka, ktorého poznám, ako herca, ktorý hrával - slušné charaktery, vedzte, že i ako totálny grázel - lump, má svoje určité sympatie, Peck patrí medzi veľkých velikánov americkej kinematografie, kde taký Joseph Cotten, je taktiež kvalitný herec, najznámejší z Wellesovho opusu - Citizen Kane, ale, myslím, že nedosahuje jeho kvalít, i keď sa priznám, že mám rád, oboch. Lionel a Lillian, sú známe veličiny, čo títo dvaja - umelci, znamenajú pre film... Krásna - technicolorová kamera, dáva vyniknúť kráse - Jennifer Jones, ktorú som doslova - žral, prepáčte za výraz ! Bohužiaľ, inak sa to nazvať, nedá ! Potreboval som vidieť niečo z obdobia - Classic Hollywood, ktorý zbožňujem, a viac - menej, som spokojný, takmer nadšený, len po celý čas, som si myslel, že vidím, spomínanú Palomu, Diega a Fabiána... ()

Flego

Dráma ženy, bojujúcej proti rasovej neznášanlivosti, vlastnej ženskosti a samej seba. Navzdory priazni k študovanému, spravodlivému Jessiemu ( Joseph Cotten ) sa stále viacej zaplieta do jednostranného vzťahu s druhým bratom Lewtonom ( Gregory Peck ). ()

jojinecko

Selznickove milióny z filmu poriadne vidno, niekedy až samoúčelne. Aj v súčastnosti zaujme nápaditá kamera, rovnako ako niektoré "viacrozpočtové scény". Devízou (tak ako vždy) je samozrejme Gregory Peck, ktorý si tentokrát nezahral svoju tradične kladnú rolu. Najslabším článok je nepochybne scenár, pričom konanie postáv je niekedy premenlivé ako aprílové počasie, bez nejakej hlbšej logiky a vierohodnosti, aj keď rok vzniku môže byť poľahčujúcou okolnosťou. Všetok ten nadbytočný pátos sa dá odpustiť jedine v kultovej poslednej scéne:) ()

corpsy

Popri legende ODVIATE VETROM, ďalší spektákel, ktorý s hrdosťou môže definovať vtedajší Hollywood. A popri mene producenta Davida O. Selznicka, to nieje len jediná spoločná črta s vyššie spomenutým dielom. Podoby sú viditeľné. Hlavná, silná, ale predsa len nerozhodná ženská hrdinka a jej krkolomná cesta lásky, epičnosť príbehu a jeho veľkolepé vyrozprávanie so štedrým rozpočtom. Zaslúžený komerčný úspech. ()