Slavné národní parky

• USA Our Great National Parks
USA, 2022, 4 h 19 min (Minutáž: 50–54 min)

Úžasný dokumentární seriál, který vás vezme na návštěvu velkolepých národních parků po celém světě. Komentář čte bývalý americký prezident Barack Obama. (Netflix)

JohnCZ

Skvělý dokument, který jde ve šlépějích svých slavnějších BBC bratříčků. Patagonie je zdaleka nejúchvatnější, ale ani další parky nedělají ostudu a každý z pěti dílů je napěchován vizuálně dokonalými a parádně sestříhanými záběry, které se akorát trochu ke škodě opět věnují spíše fauně než parkům jako celku. Dívá se na to ale příjemně, i díky klidnému komentáři Baracka Obamy, který se, jak je u podobných dokumentů v kontextu jejich komentátorů zvykem, v úvodu každé z epizod mihne i před kamerou. Mimochodem, jestli někdo fakta o ohrožených druzích a klasický environmentální apel, který se v tomto dokumentu omezuje vždycky na pár slov na závěr, považuje za "neomarxistickou ekologickou agitku", dokáže o tom napsat stěnu zbytečného textu a ještě vrazí dokumentu odpad, tak zřejmě nepochopil, o čem teda ty Národní parky a další chráněné oblasti jsou a divím se, proč vlastně takové dokumenty vůbec sleduje. Žádný "atentát na city", ani žádné "emocionální vydírání" se nekoná, to je buďto záměrná lež a nebo regulérní paranoia autora komentáře. Naopak je v tomto ohledu tento dokument oproti mnohé konkurenci velmi umírněný a pouze dává divákovi najevo, že člověk je životně závislý na zdraví ekosystému, kterého je součástí. Což není žádná ideologická agitka (ta je leda tak v hlavách některých komentátorů), ale prostá realita. ()

dO_od

// Můj nejoblíbenější politik se oficiálně stává i mým oblíbeným hercem. I needed this soothing voice in my life. Příště mu prosím dejte nějakou týdenní talk show ve stylu Johna Olivera, díky. ()

rublik05 odpad!

Zajímalo by mě, jestli se pan Obama zase chystá někam kandidovat, protože jinak si jeho účast na tomto projektu nedokážu vysvětlit. Jsem toho názoru, že by mi jako divákovi bohatě stačil jeho hlas, úplně bych se obešel bez spásných vsuvek, které často s daným tématem vůbec nesouvisí. V tomto ohledu svou roli vypravěče vůbec nezvládl, dokumentu by prospělo tyto scény razantně prostříhat a více se zaměřit na samotný obsah. Úvodní epizoda je strašný mišmaš, šíleně se skáče z jednoho kontinentu na druhý, bez nějaké návaznosti nebo smyslnosti, další čtyři epizody jsou již mnohem povedenější, tvůrci se vždy zaměřují na jednu oblast, oceňuji spoustu nádherných záběrů přírody i zvířat, dozvěděl jsem se i určité zajímavosti o ne tak známých druzích zvířat, stopáž okolo 50 minut je naprosto dostačující. Kdyby zůstalo jen u tohoto, kdyby Slavné národní parky byly jen obyčejným přírodopisným dokumentem, dlouho bych neváhal a patrně bych sáhl po nejvyšším možném hodnocení. Bohužel to však tvůrci celé pohřbili odpornou levičáckou ekoagitkou, která se nesla prakticky všemi díly. Upřímně jsem tak nějak podvědomě očekával, že spojení Netlixu a pana exprezidenta by mohlo potencionálně znamenat vyšší přítomnost neomarxistických ideologií, ale takový atentát na city, takovou masírku a prachsprosté vydírání, to si fakt mohli odpustit. Moc mě to mrzí, ale tohle mně už opravdu leze na nervy, a to to mohl být takový perfektní dokument. 0/10. ()

Bogrant

Pokiaľ je niečo, čo Netflix robí so zaručenou kvalitou, tak je to produkcia prírodopisných seriálov. A tento, o niekoľkých vybratých národných parkoch sveta, nie je výnimka. Krásne zábery, veľkolepé scenérie, nespútaná divočina a to všetko obohatené o zopár i menej známych faktov. Určite by som zniesol aj viac častí a Obamov charakteristický tón hlasu a zrozumiteľný prejav mi tu vôbec neprekážal. ()

Kothy

Další netflixovský přírodovědný dokument. Tentokrát se zaměřuje na národní parky s vyprávěním Baracka Obamy. Procestujeme svět od Jižní Ameriky, přes Afriku a Kalifornii až po Indonésii. Opět je tu plno úchvatných záběrů a scenérií. Je kladen důraz na ochranu přírody, která už tu s námi v téhle podobě už moc dlouho být nemusí... ()