castor

V uniformě Sboru národní bezpečnosti měl hranice chránit. Ale u odvážného (až nerozvážného) strážmistra Hasila je to přesně naopak. Ostatně s oddaností stranické ideologii to má skoro celá tahle parta na štýru. Celkově jsou pánové z malého kolektivu posádky pohraničního útvaru spíš „bezstarostní“ sympaťáci, kteří mají rádi humor. Přitom ostraha hranic tehdy nemile změnila mnoho lidských osudů. Ovšem tady žádné pnutí nevnímáme. Pánové vtipkují, něžnější pohlaví tu při hnětení těsta doufá, že se ve dveřích objeví nějaký stejně nadržený horal a užijí si divoký sex na stole. Přibývají i faktické nesmysly. Příběhově nerozjíždíme nic silného nebo propracovaného, prostě Hasil aktuálně převádí určitou skupinu, na které nám logicky nijak nezáleží. Myslím, že i „nelítostný“ kraj toho dokáže nabídnout víc, zatím je to jen o opakujících se lesních záběrech. ()

Big Bear

Dvojka se správně rozjela. Hrdinové i záporňáci jsou už představení a tak začíná celkem napínavý děj v divokém pohraničí plném těžko prostupných hvozdů a rašelinišť. Obdivuji to civilní obyvatelstvo co tam žilo po válce. Hlavně ženy. Život tam musel být drsný jen sám o sobě. Jasně, příroda nádherná, čistej vzduch, ale je na to třeba nahlížet optikou padesátek a ne chataře z Prahy. Neskutečná dřina na poli, spartánské podmínky k životu, pumpa s vodou i kadibouda kdesi venku na dvoře... Ale lesy plné převaděč a všelijakých ozbrojených band. Herecké výkony všech fajn, člověk tak nějak s ulehčením sleduje  hraní Hese, Šafaříka (jakýsi novodobý klon Vaška Neckáře za mlada) ad. a uvědomuje si, že ač odchází nejedna herecká hvězda na odpočinek či dokonce na nebeské stříbrné plátno, je tu mladá slibná talentovaná generace co pomalu přebírá herecké otěže. Konec dílu napínavý, tak jak se od seriálu sluší! Ihned saháme doma po třetím díle... * * * ()

kingik

Soudruzi hořekují nad nepoctivými úmysly Josefa Hasila. Ten vesele převádí v pohraničí přes "kopečky"  antisoudruhy. A noční záškodnická akce v lese, která zburcuje celou jeho strážní jednotku, která následně obsadí důležitý most, se ale nepovede podle představ hlavního aktéra. Druhá epizoda začíná sice souloží nadržené prostopášnice z hájenky (Kristýna Ryška) a následným zabitím německého smočitele panem hajným (Petr Forman), dál už ale o sexuální scény nezavadíme a soustředíme se na rizikové počínání ústředního hrdiny. Přichází nový velitel (Ladislav Hampl), který na pozici střídá svého tragicky zesnulého předchůdce. Děj nabírá na hutnosti a dramatičnosti. Stále je velkou slabinou kratší délka jednotlivých epizod, která brzdí rozehrát něco extra propracovaného, popřípadě zapamatovatelného. Je to tak nějak uspěchané, režie spoléhá na to, že předchozí představení protagonistů je dostatečné. No, dejme tomu, určitě by to šlo i líp. A výtka směřuje i k mluvě a slovnímu výrazivu, co je na čtyřicátá léta mnohdy až příliš moderní. Oskar Hes v hlavní roli postupně získává pevnou plochu pod hereckýma nohama, odvádí přijatelné herectví. Jeho početní kolegové také nezůstávají pozadu. Ladislav Hampl a Jan Jankovský ve svých nadřízených šaržích jsou pekelně zlověstní. Generace mladíků, do které spadá Denis Šafařík, Vojtěch Vodochodský a Vojtěch Vondráček, jsou rozhodně zajímavá esenbácká parta. A do hry už minule vstoupila Judit Pecháček, jejíž role zatím stále hledá pevnější ukotvení v ději. Režisér David Ondříček s velkou vervou odbourává neduhy produkce. Takže divák nemusí přebujele blouznit z če(s)tné debility, tolik příznačné pro drtivou většinu produkčních výplodů Novy. A nachází se po každé epizodě v poměrně dobrém diváckém rozmaru, dobře dramaticky uspokojen a historicky nezděšen. 7/10 ()

Necrotongue

Aha, myslím, že jsem už na to přišel. V předchozím komentáři / recenzi jsem si stěžoval na nedostatek humoru, což jsem neměl dělat, protože mi při sledování druhé epizody došlo, že vlastně vůbec nejde o parodii. Problém spočívá ve faktu, že seriál točili lidé neznalí (elegantně jsem se vyhnul označení diletanti), kteří si k natáčení zřejmě nepřizvali poradce, kteří by rozuměli dané problematice. Pokud chystám léčku / přepad, pak nepostavím celý oddíl čelem k očekávanému ozbrojenému odporu, ale nechám jej utvořit alespoň tvar L, když už si netroufám na větší členění jednotky (nebo pokud má tato málo členů). No, jenže to nebylo to nejhorší, víc mi vadily nepřesvědčivé herecké výkony, nepříliš kvalitní scénář a nezvládnutá atmosféra. Kvůli těmto nedostatkům vznikla záležitost, u níž ani na chvíli nezapomínám, že jde jen o seriál, která mě nedokáže vtáhnout do děje a která mi ještě ani jednou nedopřála pohled na pověstná blata (nebo močály, jak chcete). / Poučení: Pokud je vyhlášen poplach, přeruš dosud vykonávanou činnost a kmitej. ()

fabecc1222

Ponoříme se více do hloubky jednotlivých charakterů, včetně jejich minulosti, čimž si propojíme u některých jejich chování o pár let dopředu a vidíme, že vlastně ne všechno je tak černobílé. Je fajn, že přidáme i na tempu a takové dobové napjaté atmosféře a konečně dojde k převaděčským činům. ()

Anet21

⚪Príbehovo sa to nepohlo skoro ani o centimeter, otrasná miešanica moderného a zastaraného jazyka, ktorú niekto veľmi trefne spomína v komentároch sa naozaj ťažko počúva, celkovo na dialógoch z 90% padá celé dielo, zvyšných 10% sú herci, ktorí znova skôr ochotníčia, ako napr. Heclová a jej podobní.⚪Jediným plusom je úvodná scéna, v ktorej sa manžel vysporiadal s neverou manželky svojským spôsobom :D Inak sa ťažko usudzuje, načo miniséria vôbec vznikla, keď obsahovo by sa zmestila skôr do kratšieho televízneho filmu, a na každý pád je ťažko zapamätateľná.⚪ ()

ArthasKarfa odpad!

No tak Kachyňovi vytýkali komunistickou propagaci, a tady je to postavené na sexu, paní myslivcová by mohla spíš být paní "Tomudala" jako jestli tohle má nějak ukazovat osamění šumavských žen nebo odrážet tamější kraj tak to opravdu radši tu milou socialistickou propagaci, chudák Klostermann, ten by asi divil, co jde o Šumavě točit. Za ty kecy na nástupu by měli kluci prokurátora, ne seřvání, tohle má být nějak jako "hrdinské" nebo je to prostě pohádka? Službu u téhle jednotky bych chtěl mít jako dovolenou. Ty hlídky jsou co? Chození po Václaváku s kusem dřeva? To drží jak slepej flašinet. A kde je ta Šumava a ty blata, o kterých se tam pořád mluví? Kluci si tam chodí někde v Pošumaví jak na výletě. :) Agentka SIS se na Šumavě potlouká s vyfoukanými vlasy a bundičkou jak z Primarku, Tak přece akce s agenty. A taky trocha švejkování. Ano na motorce je člověk nenápadný. Vysmát se holce od partyzánů, to je na kluka z vesnice v podhůří docela odvážné. Zajištění mostu jednotkou? Lépe by to zajistilo družstvo dětí ze školky. Co kouření? Proč ne rovnou světlice? Jen se divím, že Hasil něco neměl s tou partyzánkou, to by se do toho příběhu hodilo. Já nevím proč se dneska točí takové věci, musíme to prostě všichni uznat jako pravdu, tak se toho od minula vlastně tolik nezměnilo. ()

LachtanShows

Hasil konečně převádí a v útrobách temné Šumavy se tvoří opravdu silné kulisy, ale za mě je největším tahounem téhle minisérie příroda sama. Na 3 díly mi stopáž 40-45 minut přijde málo, moc se toho nedozvíme a za týden už se končí. ()

Gig

Ač jsme za půli seriálu, tak zatím jsme se nikde neposunuli. Marie opět sbírá kvítí a opakuje fráze o fantomovi a navíc trochu ochotnicky. Zajímavá postava se rýsuje manželka Formana. Sice fajn, že došlo k akční scéně na hranicích. Ale to bohužel nestačí. Navíc ta retro mluva mixnuta dnešní mluvou nepřidává na autentičnosti. Navíc pořád nevíme proč postava Josefa se stala Králem. Jaké byly jeho motivace? To že teď viděl mrtvé a chování útvaru nic nenapovídá, proč to dělal dřív. No zatím zklamání. I když atmosféra, lesy, mlha, blata jsou fajn. ()

Pepi74

Jak tady někteří píší o šumavské přírodě, tak já jsem ji v tomto seriálu moc neviděl. Po pravdě, se to mohlo točit i u nás za barákem a vypadalo by to stejně. Čili strž, louka a nějaký les s občas balvany. Dál - holý zadek tady máme už po jedné minutě druhého dílu s tím, že manžel nějakého němce odpráskne. A pak ho zahrabe. Absolutně to nemá vliv na děj. Skok o pár minut dál, zahrabávání nějakých dvou přeběhlíků taky někde v lese takže divák má pocit, že vlastně to byl takový divoký západ, kde každý střílel každého a běžně ho zakopával někde pod smrček. O motivaci Hasila se opět nic nedozvíme, jen má dilema když se ho přijde zeptat místní coura jestli ji opravdu miluje, tak nemá čas, protože mu zrovna zastřelili kamaráda. Nikde do teď nebyla zmínka, že by tihle dva byli kamarádi. Ve výsledku ani nevím za co ta jedna hvězda. ()

Winster odpad!

Na hranici s motorkou :D trada. pan reziser ma asi nejaky intimni problem, kdyz se tam neustale resi kdo kdy kde s kym...Pani lesnikova ojede co potka a sice ikdyz bydli 5 m od čáry, tak si jde za kuchtíkem, aby ji prevedl. Na stanici panuji pomery, jak nekde na skolnim vylete (žádný řád ani disciplína) a hasiluv volaci znak menim na Šoustal. A tohle az uvidi nekdo kdo nezna CR a bude si myslet, ze to je na Sumave tak je to taky moc vtipny...U mostu si rovnou mohli postavit stanek a na caru dat velkou slavobranu vitame agenty. ()

mikel

Koncept/idea/námět: 4 hvězdičky, ovšem to, že tento námět má v sobě hodně potenciálu je známo minimálně od r. 1959. Provedení (craftsmanship) druhého dílu by si zasloužilo hvězdičky spíš záporné, ale ty nejsou k dispozici. Hasil by si měl vzít pár hodin pořadové přípravy. Salutování bez pokrývky hlavy v ozbrojených složkách Československa vypadalo dost jinak, než jak ho prezentuje v kuchyni. Pan Machart je v průběhu 16 minut povýšen z podporučíka rovnou na kapitána, ale přitom má na výložkách po celou dobu hodnostní označení nadporučíka. Asi proto, že se mu to zdálo málo, zatrpkl a utekl do Bavor. Pan revírník nebo možná pouze hajný si chodí po lese s kulovnicí.... Na škodnou je brokovnice nebo flobertka, ale to by zas úvod druhé dílu nebyl tak dramatický... Občas mi to připadalo, že se dívám na představení žluté kytičky v mateřské škole. ()

SimcaJB

Ten kdo nezná Krále Šumavy, tak kdyby vůbec nebyl. Snad všichni by měli znát tajemného převaděče na hraničních horách. Druhý díl nám konečně přináší trochu akce, trochu mrtvol, ale očekával jsem víc. Trochu prohloubení postav a psychologie, abychom věděli, proč děla ten a ten toto a proč zrovna ten Hasil, odchovanec šumavské přírody, je tím pravým, co se dokáže vzpouzet pohraničním hlídkám a převést emigranty do Německa. Někteří herci se opravdu snaží, aby hráli v tomto tří dílném seriálu dobře, i režisér David Ondříček, ale tu největší prim tu dělá šumavská příroda a hlavně pohraničí. Bohužel se během hodinového dílu nedozvíme nic nového, nic o hlavní postavě, abychom si mohli udělat pořádnou představu o tom, jak jeho kult vznikl. Snad se to dozvíme během posledního dílu, ale tentokrát byl tento díl ještě horší než minule, přestože se režisér snaží. Hodnocení 50 % ()