Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Tosim

Oceňuju snahu přinést reálnější příběh našeho nejslavnějšího převaděče, vizuál a herecké výkony jsou na jedničku, dějově ale seriál dost selhává - zbytečně časově těká, soustřeďuje se víc na Hasilovo fanfarónství, než ducha doby a zbytečné je také ukončení (řady?) v naprosto dramaturgicky nevhodném momentu, jak píší mnozí jiní. Špatné to nebylo, uvidíme, co dál, ale jestli se kvůli takovým, víceméně jen trochu nadprůměrným projektům vrátil Michal Reitler z ČT do novy, tak zbytečně. PS potěšilo mě obsazení Kryštofa Muchy a rozesmálo zjištění, že Vojtěchové Vodochodský a Vondráček vypadají jako dvojčata. ()

verbal

Když se začnou hroutit jistoty, autisté v záchvatech chcípají a ostatní kurvují. Fuckt netuším, co, kurva, přimělo Davida s jeho renomé začít prostituovat pro TV Hovna a audiovizualizovat scénáře autorů fekálních telenovel. Režijně i herecky sice vymačkal z hajzlpapíru popsaného pofiderními trampotami klaunovitého vojína Prcala asi maximum, ovšem příběhově by možná bylo mnohem záživnější, kdyby zase nějaký ten hrdina socialistické práce v řádně ponurých kulisách poklátil prudce uvědomělou kolchoznici, heroicky postřílel všechny ty „odporné kriminální“ živly rozvracející republiku a odkráčel vstříc zapadající rudé hvězdě! Tato klišovitá Ordinace v šumavské zahradě by se možná dala s kočkou na klíně a plným košem nevyžehlených XXL kombiné po požití plata IQ supresiv i jakž takž rozdýchat, ovšem ten otevřený konečník, to je na extrémně velký a pichlavý kaktus do prdele, Davide! To mám jako teď rok až nekonečno čekat, jestli nějaký bulvární ocas z dementvize kladně vyhodnotí, že se to všem těm lopatám líbilo víc než Ulice, abych se jako dozvěděl, jestli se nakonec vezmou???!!! S takovou ses nemusel vůbec srát s opravdovými herci, prostě tam mrdnout Bramboru s Křivohubou a doplnit nějakým tím předraženým štěkem Langmajera jako tahač. No Ti povím, kočkou jsem vztekle mrsknul o zeď a na nejbližším rendezvous budu mít kurevsky pomačkané negližé. Doufám, že se podobné zmrdstvo už nebude opakovat a budeš mě zase jenom těšit v prestižních produkcích soudných scénářů! ()

Enšpígl

David Ondříček patří mezi moje nejoblíbenější režiséry a i tady mě to dokázal. Od začátku jsem byl v napětí s očekávání, že tohle prostě nemůže dobře dopadnout. Na mě ta výstavba příběhu pracovala skvěle. Dobovka co má famozní atmosféru, kvalitní herecký výkony a trošku naivity v podobě chování hlavního hrdiny. Pokud se produkce Voyo bude ubírat tímto směrem, tak si s Netflixem a jeho Maestrama vytře prdel. ()

Radek99

Popravdě nevím, jak tenhle projekt hodnotit - to, že někoho konečně napadlo natočit příběh Josefa Hasila a opravit dobovou propagandou pokroucenou verzi Kachyňova Krále Šumavy je čin chvályhodný a formálně dopadl na výbornou - skvělá režie, výborný casting, charismatický představitel hlavní role i skvělí představitelé rolí dalších, autentická mizanscéna, problematický je ovšem scénář a celý koncept tohoto projektu - jestli to měla být od začátku jen tato třídílná miniserie a neplánovalo se další pokračování, tak si z nás diváků tvůrci udělali doslova dobrý den... PS: Dnes (4. ledna 2023) jsem poslouchal na Radiožurnálu rozhovor pana Pokorného s Oskarem Hesem, který řekl, že s pokračováním seriálu se počítá, což tedy mění celý náhled na tuto miniserii - je to jen první řada seriálu a jako taková pak dává smysl...díky Bohu! ()

Fr

„LEPŠÍ ŽIVÝ NEŽ MRTVÍ. LEPŠÍ MRTVÍ, NEŽ ZA ČÁROU…“ Tak tohle klidně mohl bejt celovečerní film! Kousek naší historie, do kterýho patří i Josef Hasil, ukazuje fakt přesně tehdejší poměry v pohraničí, který odráželi politickou situaci v poválečným Československu. Jen doufám, že Ondříček přidá pokračování, protože takhle by to nemělo smysl!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Návrat Krále Šumavy, kterou v roce 2012 napsal David Jan Žák, číst nebudu.  2.) Jedu jen kusy podle skutečnosti.  ///                 PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

castor

K PRVNÍ SÉRII: Moc dobře si (i skrze pověst své rodiny) strážmistr Josef Hasil uvědomuje, že každý by měl mít možnost svobodně se rozhodnout, kde chce žít. Škoda ale, že nikdy víc neprorazíme skutečnost, co jej motivuje převádět lidi skrze lesy a močály, a sám riskovat to, co má nejraději: svobodu, společnost a život. Je totiž přátelský, mezi kolegy oblíbený, rád se po šumavských kopcích prohání na motorce, aby se tam s lučním kvítím v ruce dvořil své milé Marušce nebo aby si tam pořádně od podlahy zasouložil s milenkou Vlastou. Ostatně služba na hranicích (většinou) připomíná pohodu na druhou. Příběhově nerozjíždíme nic silného nebo propracovaného, žádné pnutí nevnímáme, postupně přibývají i faktické nesmysly, vadí i moderní stylistika (prostě tyhle dialogy patří do jiné doby) a atmosféra měla být o poznání silnější. Navíc uspokojivého završení se nedočkáme a je otázkou, zda má divák o (samozřejmě plánované) pokračování vůbec zájem. Herecky ale určitě fajn. Autor televizní Dukly 61 nebo detektivky Ve stínu má každopádně na víc. Za mě jen takové nevzrušivé běhání po lesích. ()

LiVentura

Tumpachoví herci vedlejsich roli, ale jinak hlavni postavy obstojne.. nejspise skutecny pribeh Krale Sumavy. Ten kluk mel koule, to se dnes nevidi... ()

Disk

Je to fantasticky natočené, atmosféra a napětí jsou parádní, Oskar Hes je super, ale ten konec... WTF? Kvůli tomu mi to celé nakonec přišlo jako natahovaná expozice. Vždyť to vůbec nemá žádný konec, nedává to smysl. Jestli Ondříček nedotočí zbytek Hasilova příběhu, budu považovat Krále Šumavy za zklamání roku. ()

kingik

Příslušník SNB Josef Hasil tuze rád převáděl lidi přes hranice, souložil a socialistické vlasti vlastně moc svědomitě nesloužil. Narušit socialistické zřízení v roce 1948 chtěl v příběhu skoro každý. A Hasilovi byly politické rozepře zcela u zadnice. Rozjezd minisérie byl velmi pozvolný. Určitě nikterak strhující. A vlastně nebylo tak docela cílem dostat diváka do nervózního okusování nehtů. Hlavní prioritou bylo postupné seznamování se s postavami, kterých není zrovna málo. Na scéně se zjeví nevrlý převaděč Petra Formana, kulhající a nohy roztahující Kristýna Ryška, zástup mladých esenbáků, ze kterých vyniká Vojtěch Vodochodský, nadřízený velitel Kryštof Mucha a  do hry vstupuje také sympatická agentka Judit Bárdos. A právě na jednotlivých postavách a jejich různorodých charakterech je děj ponejvíce vystavěn. Akce se nekoná žádná. Tedy jsou zde akční momenty, ovšem není to zrovna akční smršť. David Ondříček si do hlavní role vybral Oskara Hese. Předvádí docela solidní výkon. Scenérie šumavských hvozdů mají svoji působivost. První epizoda vlastně slouží jen jako jakýsi rozjezd pro následující sled událostí, které předpokládám naberou na hutnosti a i větší kompaktnosti. Trochu jsem postrádal i větší režijní jistotu. Některé scény byly zbytečně urychlené, některé by si naopak zasloužily větší rozvinutí. Doladit by také potřebovalo ozvučení, hercům občasně nebylo dostatečně rozumět. Je zázrak, že to má v produkci Novy přijatelnou formu a drží si to úroveň, tedy nejedná se vyloženě o blábol. A na případné zlepšení to má ještě dvě epizody. 6/10 ()

Arsenal83

To, čo bolo natočené v roku 2022, sa mi páčilo. Už s vedomím toho, že to nakoniec bude mať prepotrebné pokračovanie. Ale v roku 2022 by som hodnotil asi inak, pretože dobre rozvinutý seriál odrazu má pootvárané okienka, ale uzavreté nemá nič. Kráľ Šumavy by sa pred nedávnom dožil stovky, ale aj tých 95 prežitých rokov bolo požehnaním, s historickou presnosťou neviem porovnať, ale ak by to bola pravda, tož Hasil bol najväčší nie morderca, ale mrderca v okruhu 200 kilometrov. Kým to nebolo minimálne 20 rokov v klimaktériu, stalo sa to objektom jeho záujmu. Tieto ľúbostné peripetie nie sú úplne k úžitku, ale zase bez nich by ten dej nebol jednoliatym celkom. Najväčšou chybou bol asi scenár písaný jazykom vulgárnych súčasníkov, ale inak ma to príbehovo v prvej sérii oslovilo. Zatiaľ. ()

Flego

Treba uznať nesporné kvality tohto televízneho projektu, či sa jedná o technické spracovanie, herecké obsadenie, výber lokácií. Záslužný počin filmárov je o to dôležitý, že sme sa bez politického nánosu opäť niečo dozvedeli o vlastnej histórii. Lenže... To, čo urobili scenáristi s príbehom na konci  je hanebné a neúctivé k divákovi. Aj keby bola zamýšľaná druhá séria, toto sa proste nerobí. ()

Necrotongue

Tak zase jednou píšu komentář / recenzi k seriálu, přičemž je mi jasné, že se po čase stane komentářem / recenzí k první řadě. Závěrečná epizoda totiž zůstala otevřená jako hangár pro strategický bombardér. Původní Král Šumavy glorifikoval hrdinné ochránce státních hranic a dehonestoval ty, kteří nepochopili, že soudruzi myslí jen na jejich dobro a že jim ho obětavě dopřejí i přes aktivní odpor, od nové verze jsem očekával právě opačný pohled na věc, a taky jsem se ho dočkal, jenže mi byl naservírován v podobě tak bídné, že pro mě byl vlastně jen ztrátou času. Kromě, v těchto podmínkách, skvělého Oskara Hese vyčnívala herecky hlavně Gabriela Heclová. Já bych se jí tedy nechtěl svým příspěvkem nějak dotknout, může to být fajn člověk, tady svým výkonem ale opravdu vyčnívala, jen ne v tom dobrém smyslu slova. Ale to nic, nebyla v tom ani zdaleka sama. Všechny své připomínky jsem vypíchl u jednotlivých dílů, takže se k nim už nebudu vracet, ale ke spokojenosti jsem měl velmi, velmi daleko a myslím si, že si Josef Hasil zasloužil podstatně propracovanější přístup. / Poučení: Značky Nova, Prima a Soukup TV opravdu nejsou zárukou kvality. ()

Morholt

Mě to celé přišlo jako předehra.  Pokud by měl seriál deset dílů, tak by to bylo v pořádku, ale vzhledem k tomu, že se jedná o minisérii, jsem trochu na rozpacích. Nicméně Ondříčkovi musím přiznat skvělou režii, pochvalu zaslouží i casting na čele s neokoukaným a výborným Hesem a konečně se podařilo se vystihnout i dobovou atmosféru, kdy už to tady sice bylo v p*deli, ale ještě ne v té úplně nejhlubší. Jenže ve chvíli, kdy přišla vlasstně nejdramatičtější část celé minisérie, to tvůrci utnuli a za to by si zasloužili přes držku. A neomlouvá je ani to, že se počítá s pokračováním, protože takovéhle ukončení je krásná demonstrace toho, jak se to nemá dělat. Takže si vy jelita z Novy koukejte s druhou řadou pohnout. 75% ()

petrsv

Výborný rozjezd, skvěle odvedená práce herců, až na výjimky kamery, občas není srovnán zvuk. Dějově myslím, že hodnověrné, až na drobnosti (proč vlastně začal převádět, že ho ten dědek na konci vlastně udal atd.), které měly být vysvětleny. Ovšem...kde je zbytek příběhu Josefa Hasila? 3 díly jsou přece jen začátek. ()

blackrain

Převadění přes hranice do Německa a do Rakouska začalo ihned po komunistickém převratu. Takových převaděčů bylo několik desítek až stovek. I Hasilův bratr Bohumil byl převaděč. Josef Hasil velmi brzy zjistil, co dokáže udělat se svobou člověka, který nesouhlasí s režimem, rudá komunistická mašinérie. Čekala jsem mnohem víc. Tohle mohlo být klidně celovečerním filmem. Prom mě je větší legendou Kilián Nowotný. ()

Rainey13 odpad!

Takovou ubohost jsem už dlouho neviděl. Chvíli jsem si myslel, že se dívám na telenovelu nebo na špatné porno. Kachyňa se musí v hrobě obracet a ti, kteří toto prožili, si musí klepat na čelo, jak je dnešní doba hloupá. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky