castor

Moc dobře si (i skrze pověst své rodiny) strážmistr Josef Hasil uvědomuje, že každý by měl mít možnost svobodně se rozhodnout, kde chce žít. Škoda ale, že nikdy víc neprorazíme skutečnost, co jej motivuje převádět lidi skrze lesy a močály, a sám riskovat to, co má nejraději: svobodu, společnost a život. Je totiž přátelský, mezi kolegy oblíbený, rád se po šumavských kopcích prohání na motorce, aby se tam s lučním kvítím v ruce dvořil své milé Marušce nebo aby si tam pořádně od podlahy zasouložil s milenkou Vlastou. Ostatně služba na hranicích (většinou) připomíná pohodu na druhou. Příběhově nerozjíždíme nic silného nebo propracovaného, žádné pnutí nevnímáme, postupně přibývají i faktické nesmysly, vadí i moderní stylistika (prostě tyhle dialogy patří do jiné doby) a atmosféra měla být o poznání silnější. Navíc uspokojivého završení se nedočkáme a je otázkou, zda má divák o pokračování vůbec zájem. Herecky ale určitě fajn. Autor televizní Dukly 61 nebo detektivky Ve stínu má každopádně na víc. Za mě jen nevzrušivé běhání po lesích. ()

*CARNIFEX*

Proti režimová tvorba pokračuje v postupnom dávkovaní obecenstvu, no tento námet má na rozdiel od “Bratov” Mašinových aspoň nejakú tú príbehovú dôstojnosť. Aj takto sa dá popísať to, čo sa dialo za totality bez zbytočného pátosu pokryteckého potlesku či krvi v očiach liberálnej kaviarne. Silný priemer, bavilo, šancu určite dostane aj druhá séria. ()

gogos

Od nováckého Krále Šumavy jsem mnoho neočekával a původní film jsem viděl kdysi možná tak jednou. Knižní předlohu též neznám, takže prakticky zcela nepolíben tematikou jsem se nechal unášet hrdinstvím poválečných převaděčů. Obsazení hlavních i vedlejších rolí je vcelku sympatické, délka jednotlivých epizod optimální, výprava stylově nádherná a špatná není rozhodně ani scénáristická stránka. Člověk by i řekl, že si seriál zaslouží 4 hvězdy a první epizoda a část druhé na to rozhodně mají. Postupně se ale začne projevovat strnulost příběhu, rozhodně mě nepotěšil závěr. Uřímně ani nevím, kdy jsem se naposledy tak dlouho rozhodoval, kam se přiklonit. Nakonec dám za první řadu těsné, ale super 3 hvězdy ()

fabecc1222

Původní, u nás poměrně známý film o Králi Šumavy neznám, takže nemohu nikterak porovnávat, ale dovedu si představit, že tady se k látce přistipuje značně odlišně, i vzhledem k tomu, že v době filmu bylo určité patrné politické pozadí. Tady to bude asi střízlivější a reálnější náhled na celou věc. Není třeba nikoho démonizovat či naopak glorifikovat. Jsme v době těšně po převratu v roce 1948, takže věci si pořád ještě sedají, doba velkých změn, jak charakterových, tak administrativních. Je fajn, že první tři díly nejsou uzavřenou minisérií, protože spoustu věcí teprve postupně otevírají a nikterak je neuzavírají. Spíše naopak, je to takové navnadění na věci příští. ()

klukluka

Marně přemýšlím, jestli to mělo nějakou chybu. Snad jen, že skutečnej Josef Hasil byl malý pivo- měřil údajně pouhých 162 centimetrů, takže by patrně co do kouzla osobnosti za Oskarem Hesem zaostával a toho lamače ženských srdcí bych mu tolik nebaštil. Ve skutečnosti jsem rád, že mu dopřáli ty cenťáky navíc. Bylo to bravurní, těším se na další dvě minisérie. ()

Olík

Určitě není od věci se na celou problematiku podívat  jiným pohledem, než tím ideologickým Karla Kachyni. Zápletka je daná, tu napsal sám život a je sama o sobě atraktivní až na půdu. Takže tady není o čem. Co ale musím ocenit já je obsazení. Oskar Hes, jako hlavní hrdina, byl dobrou volbou. Bavil mne ale i knoflík lásky, bavil mne kouzelník Žito, bavil mne luštitel Krakonošových tajemství. Ženy na jedničku (Helclová, Ryška). I ti starší. Z Jarmila odrostlí Hampl, Hájek, Jankovský. Herci a jejich zasazení do příslušné doby, za mne nosný sloup celé minisérie. Co však tak trochu hapruje, je zpracování. Už nemohu najít, ale v jedné ze zdejších recenzí zazněl příměr, něco jako Ordinace v Růžové Šumavě. A to si myslím, že opravdu sedí. Král Šumavy víc jak historické drama, působí dojmem novácké telenovely a to je jedna velká škoda. Josef Hasil a jeho příběh je rozhodně látkou, která bude bezesporu filmaře lákat i za další desítky let, jestli se ale o něm chce dozvědět více, doporučoval bych spíš dokument Kristini Vlachové Zpráva o Králi Šumavy (r. 2001). ()

rublik05

Král Šumavy: Fantom temného kraje mě zaujal jednak sympatickým prostředím, ale především hereckým obsazením, což se nakonec ukázalo jako jeho největší klady. Herci zde odvádí vskutku výbornou práci, Oskar Hes i Vojtěch Vodochodský své role zvládli s přehledem, pochvalu si nicméně zaslouží i ostatní herci a herečky. Tvůrcům se povedla navodit příjemná dobová atmosféra, k čemuž jim dopomohlo již zmíněné šumavské prostředí. Naproti tomu příběh mi přišel strašně zkratkovitý a zbytečně ukvapený, nelíbilo se mi ani finální zakončení, které přišlo v nejméně vhodnou dobu a nepřišlo mi zrovna dvakrát povedené. Trochu mě uklidňuje fakt, že další dvě série by se údajně měly letos na podzim začít točit, takže leccos se snad dovysvětlí a zlepší. Král Šumavy mě každopádně bavil, a přestože se díky nepříliš povedenému scénáři pohybujeme někde v lepším průměru, tak se už těším na další díly, které už snad budou napsány trochu lépe. Takhle to celé táhnou a zachraňují především samotní herci. 6/10. ()

DonBraso

Tahle série je doopravdy jen takový předkrm a nebo je to možná všechno a Ondříček už ukázal vše? Těžko soudit, ale první tři díly v mini sérii toho zas tak neukážou. Seriál táhne výběr herců, který jsou více neokoukaný a na mladého Hese se překvapivě dobře kouká. Problematika je zde jen tak malinko zbůchdarma a tak se hodně cestuje a mluví sprostě, což v té době asi těžko šlo a kazí to autentičnost. Ta není rozhodně špatná a každý tři díly jsou aspoň o kousek co se týče názvu jinde, ale Hasil bude pomáhat lidem přecházet ve všech dílech. Prostě si tam tak chodí a pomáhá. A to je vlastně vše. Určitý doping v podobě milostného trojúhelníku se vcelku vyčpí i po té chvilce a tak zůstává zas jen Jozef Hasil, který to hasí v kuchyni a v lese, kde je jako doma, protože se tam narodil. Forma zajímavá, herci fajn, ale chybí nějaký eso z rukávu. 65% ()