Reklama

Reklama

Woman King

  • Česko Válečnice (viac)
Trailer 5

Akčná dráma Woman King je pozoruhodný príbeh ženskej vojenskej jednotky, ktorá v r.1800 zúrivou nemilosrdnosťou bránila africké Dahomenjské kráľovstvo. Snímka Woman King, inšpirovaná skutočnými udalosťami, prináša impozantný príbeh generálky Naniscy (Viola Davis), ktorá cvičí  ďalšiu generáciu bojovníčok s jediným cieľom - pripraviť ich na boj s nepriateľom, ktorý chce zničiť ich spôsob života. Za niektoré veci stojí za to bojovať.... (Itafilm)

(viac)

Videá (7)

Trailer 5

Recenzie (129)

Marze 

všetky recenzie používateľa

Je zde moderní feministický pohled. Válečnice je osvalená žena se silnou vůlí, která používá sílu. Obsazení je přitažlivé a příběh je zabalen do akce, na niž je nabalena silná historická a kulturní kritika. Dialogy jsou ale povšechně plytké. Příběh je zajímavější, než ho vypráví historické učebnice. ()

Jirka_Šč 

všetky recenzie používateľa

Líbilo se mi a zaujalo mě (a Prťata při tom řvala). Audio OST. The Woman King je západní produkce, která mohla být ještě trochu víc africká, ale naštěstí mi to výrazněji nevadilo (africká mentalita je jiná a na skutečných afrických filmech je to výrazně vidět). Užíval jsem si africké reálie a odlišnou kulturu středověkých afrických království. O "dahomejských amazonkách" jsem už v minulosti četl a připadlo mi, že je film zobrazuje docela přesně. ■ Jihoafrické herečce Thuso Mbedu (zde na ČSFD bez fotografie), která ztvárňuje mladou dívku Nawi, bych rozhodně nehádal rok narození 1991. ■ Skutečná žena s jménem Nawi zemřela v roce 1979 a byla zřejmě poslední známou Agojie, která bojovala s Francouzi ještě v roce 1892. ()

Reklama

tron 

všetky recenzie používateľa

Tak už konečne viem, čím sa inšpirovala wakandská ženská stráž z Black Panthera. Ak vezmem do úvahy, že ešte pred pár mesiacmi som o existencii tohto filmu nevedel, je výsledok príjemne prekvapenie, objektívne ale musím dodať, že akonáhle som sa o existencii filmu dozvedel (a videl som vcelku strhujúci trailer), začal som sa prudko tešiť... no a výsledkom bolo nechcem povedať sklamanie, ale áno, rozhodne som čakal viac. Prekvapilo ma, že na to, aké nadšené recenzie snímka má, je scenár neskutočne šablónovitý (nekonečné prežívanie ústredného záporka len aby sa dožil kvázi veľkolepého koncového zúčtovania je na facku), predvídateľný, plný klišé, bizarných rodinných twistov a dramaturgických schválností, aké by som v budúcnosti vo filmoch rád vídal čo najmenej (po hrdinke strieľa a naháňa ju každý, kto je aktuálne poruke, ale akonáhle sa musí dojemne rozlúčiť s umierajúcou postavou, je jej dopriata hromada času, počas ktorej sa po nepriateľovi tajuplne zľahla zem). Viola Davis je fajn, som rád, že obsadili ju a nie anonymnú modelku;  vidieť 57-ročnú korpulentnú držiteľku Oscara v hlavnej úlohe historického akčného trileru je veľmi osviežujúce a ľudské. Jej Nanisca je kvalitne napísaná postava. Veľmi dobrý je i John Boyega („nové“ Star Wars) ako kráľ a Lashana Lynch a Sheila Atim ako Naniscine najstatočnejšie bojovníčky. Slušný dojem zanechala i začínajúca Thuso Mbedu, prostredníctvom ktorej odvážnej a papuľnatej Nawi prenikáme do deja (avšak románik s Malikom je utrpenie). Ale je to vôbec akčný film? Ak vezmeme do úvahy dĺžku (skoro dve a pol hodiny), zaberá akcia symbolický priestor a bojové sekvencie určite nie sú ťažkopádne natočené, ale nemôžem povedať ani to, že by mi vyrazili dych. Pravdupovediac, skôr ako nesmierne strhujúci historický masaker (vážne nečakajte ženskú verziu 3OO) mi to pripadalo tak, že pohľadná hollywoodska hviezda chcela (sebe a najmä svetu) dokázať, že má na viac, než len na stvárňovanie milfiek a tak strašne ambiciózne napísala námet a produkovala to a námet do podoby scenáru pretavila scenáristka Mesta anjelov s Nicolasom Cageom a Meg Ryan a podľa toho to aj vyzerá. Čiže zaujímavo a nie zle, ale ani geniálne. Áno, vravím o tebe, Maria Bello. ()

Adramelech odpad!

všetky recenzie používateľa

Předně k dabingu a titulkům. Pro onen africký stát se v češtině užívá název Dahome, nikoli Dahomej. Analogicky se hovoří třeba o dahomské vesnici, nikoli o dahomejské vesnici. – Rozladila mě už první scéna filmu, kde se černoši pohybují ve tmě, takže na obrazovce není skoro nic vidět. To filmaře nenapadlo, že tomu tak bude? Že jsou černoši ve tmě špatně vidět a v důsledku toho se s nimi obtížně bojuje, je mi známo už od první poloviny sedmdesátých let, kdy jsem coby VŠ student bydlel na koleji a občas se tam řešily nějaké spory se zahraničními studenty z rozvojových zemí. Dále: Pokud oblečení dahomských žen vypadalo tak, jak se ukazuje ve filmu, znamená to, že v dahomském království musel v roce 1823 existovat rozvinutý textilní a oděvní průmysl zvládající už i výrobu podprsenek. Hanzelka a Zikmud cestovali po Africe podstatně později a četné snímky, které tam pořídili, dokumentují jiný stav oděvní kultury afrických žen. Filmaři nám tu servírují něco, co má k věrohodné historii i ke kvalitnímu filmu dost daleko. ()

grogodil 

všetky recenzie používateľa

Už sme mali vo filme veľa krát aj brutálnejším spôsobom zprznenú históriu a nebránilo mi to užit si ho, takže s prevracaním faktov nemám najmenší problém. Akcia je uchádzajúca. Nijak extra nápaditá, ale aspoň to nie je neprehľadný bordel. No zvyšok je proste scenáristický podvýživená a predvídateľná tuctovka. Nejaká feministická angažovanosť a propaganda je absolutne irelevantná, na to je ten film príliš naivný a jednoduchý, aby som tam riešil takéto vrstvy. A rovnako tak nejde brať vážne ako neohrozené divoké africké amazonky ani tie prehrávajúce ženské. Snažil som sa, ale vyvolávalo to skôr pobavený úsmev, než rešpekt pri tej tanečnej spartakiáde, čo tam nacvičujú dokonale vyčesané, upravené , nastajlované a jačiace v naškrobených, vypratých a nažehlených rovnošatách. Ten film si zúfalo žiadal ušpiniť, nech nevyzerá tak televízne lacno. A vyšší rating by tiež nič nepokazil, lebo takto bezkrvé čistky boli naposledy k videniu asi vo Winnetouovi pred 60 rokmi... ledva ** a ten hype fakt nejak nechápem. ()

Galéria (42)

Zaujímavosti (9)

  • Žena jménem Nawi, identickým jako má jedna z hlavních hrdinek ztvárněná Thuso Mbedu, zemřela v roce 1979 a byla zřejmě poslední známou Agojie, která bojovala s Francouzi ještě v roce 1892. (Jirka_Šč)
  • Účast Dahomeje na mezinárodním obchodu s otroky (především tom transatlantickém) skončila až v roce 1852, a to díky silnému (a někdy i vojenskému) nátlaku Britů, kteří celkem úspěšně usilovali o potlačení transatlantického obchodu s otroky (jak z ideologických, tak pragmatických důvodů – otroctví se s probíhající průmyslovou revolucí jednoduše přestávalo ekonomicky vyplácet). (vojtaruzek)
  • Dahomejské amazonky bojovaly i v druhé francouzsko-dahomejské válce v letech 1892–1894, která skončila podmaněním Dahomeje Francouzi. Na této válce je zajímavý především obří nepoměr ztrát na životech. Zatímco Dahomejců zemřelo v boji 2000-4000, Francouzů zemřelo v boji jen 85 (a dalších 205 podlehlo místním nemocem). A to navzdory tomu, že Dahomejci měli k dispozici relativně moderní palné zbraně a dokonce i několik kulometů či kanónů. (vojtaruzek)

Súvisiace novinky

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (viac)

Reklama

Reklama