Willy Kufalt

Od Hanse Fallady jsem přečetl zatím pouze román „Kdo už jednou seděl v base“ (nebo-li Ubohý pan Kufalt, jak zní název jiného překladu i dvoudílné TV adaptace), ale stejně je to pro mě jeden ze zásadních spisovatelů, s jejíž tvorbou jsem měl tu čest se setkat, vzhledem k tomu, jak na mě „pan Kufalt“ v knižném i filmovém podání hodně zapůsobil, a doufám, že si ještě v budoucnu najdu čas a chuť přečíst si od Fallady i něco dalšího. Na film ze života Fallady jsem byl hodně zvědav a byť jsem se šel na Poslední kapitolu dívat s tím, že uvidím životopisný snímek o slavném spisovateli, nejednou jsem měl pocit, že koukám spíše na film o pijanském výtržnikovi. Čekal jsem silné drama jedince v pozice obětí tíživé doby, podobné těm z Falladovy knižní tvorby, z filmu však vyzníval Fallada víc jako oběť alkoholismu a pokud doba hospodařské krize 30. let, zanedlouho vypuklého fašismu a později 2. světové války Falladův osud silně ovlivnila, tak paradoxně jsem měl z tohoto filmu pocit, že spíše pozitivně... protože právě ta doba a zkušenosti během ní v něm prohloubily jeho smysl života nalezený v psaní a teprve Falladovo dílo ovlivněno prožitky v této době z něj udělalo uznávanou osobnost, jakou by se v případě, že by zůstal u scénářů pro filmové bijáky se šťastným koncem, asi nikdy nestal. Falladův život je plný paradoxů, složitých okamžiků a nejspíš by vystačil i na mnohem rozsáhlejší filmový / televizní počin, který by toho rozehrál víc a detailněji. Nicméně to, co stihl rozehrát na ploše 97 minut ve svém filmu Roland Gräf, na mě z větší části zapůsobilo, zaujalo, také se mi hodně, že líbilo, že to jde skutečně do psychologie, a výkon Jörga Gudzuhna v hlavní roli vnímám jako též hodně zdařilý. V rámci možností spokojenost. [80%] ()