Tony Hawk: Dokud kolečka neupadnou

• USA Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off
USA, 2022, 135 min (Alternatívna 124 min)

Tento film, založený na důvěrných rozhovorech se samotným Tonym Hawkem, podává ucelený obraz skateboardistova života, jeho legendární kariéry a výjimečného vztahu ke sportu, jehož byl po desetiletí synonymem. (HBO Max)

tnp101

Tak tedy bylo to více upřímné a sebekritické než jsem očekával. Vlastně ve mně film po tom trochu depresivním závěru zanechal nahořklou pachuť. Zvlášť na Tonyho, jehož soukromý život jsem nikdy zvlásť nesledoval a měl jej za slušného fotříka od rodiny, mi tohle změnilo pohled, což ale nemíním nijak negativně. Škoda pouze té předlouhé stopáže, která podle mě nebyla vůbec nutná a když už tedy bylo tolik prostoru, čekal bych, že se zúčastnění více rozpovídají o herní sérii, bez které by dle mého názoru jméno Tony Hawk nebylo ani zdaleka tak profláklé. Nepadlo o ní takřka nic. 70% ()

Arsenal83

Ja na tých kolieskach neviem chodiť, ale Tony Hawk je pre mňa legendou od čias, kedy som prvýkrát hral videohry. A podľa tohto dokumentu, ktorý je prierezom jeho celoživotného úsilia to fakt nie je sranda byť v tomto odbore pánom. Stojí to tisícky pádov a modrín, kým dokážete letieť ako vták a predsa skončiť na doske. ()

Marze

Dokument pro ty, kteri maji radi tento svet. A je to zajimava psychologicka studie. Mapuje Hawkuv osobni a profesionalni zivot od narozeni do soucasnosti zivym a dojemnym zpusobem. Vysvetluje, proc se stal tak popularni postavou a proc nemuze prestat riskovat, ze si zlame kosti. V skejtu nalezl naplneni a vnitrni mir. Obcas se mi chtelo zvolat,ze je cas se stat dospelym. Ale z amaterskeho skejtaka se stal kulturni ikonou. O svem osobnim zivote hovori otevrene, vcetne zapasu s neverami a litovani sve otcovske role. Ale o jeho minulych manzelstvich vam muze vice rict Wikipedie, nez tento dokument. ()

Paxxx.cz

Tony Hawk je legenda sportu obecně a když se řekne jeho jméno tak si nostalgicky vzpomenu na svá dětská léta, kdy jsem začinal hrát na kompu a mezi mé oblíbené hry patřil i Tony Hawk pro skater 3 a 4 (obě hry měly top soundtrack). Dokument dobře přibližuje život tohoto špičkového skateboardisty - jeho rodinu - především vztah s otcem a sourozenci, vrcholy i pády - to teď nemyslím jen ty ze skatu (a že jich bylo a určitě ješte i bude :)), ale i ty životní. Bylo fajn vidět i kolegy z okolí života Tonyho a to, že k jeho úspěchu vedla obrovská dřina, kterou by málakdo ustál a dokázal opět vstát na nohy. Za to vše si tento skater zaslouží velký respekt a taky by měl být brán jako jedna velká inspirace pro zástupce všech sportů...8/10. ()

neoBlast

Mám nakonec takový polovičatý pocit. "Vysokorozpočtový" HBO dokument je po všech stránkách vypilovaný a vyleštěný, ale příjde mi, že jsme jenom tak trochu ogrindovali hrany, očekávané fajfky se odškrtly a škatulky naplnily - dětství, úspěchy, bilancování. Hrozně by se mi líbilo, kdyby jsme se vedle plácání Tonyho po zádech podívali specificky třeba na jeho odtažitý vztah se synem Rileym, či více na život stárnoucího skejťáka. Oboje se trochu nakousne v posledních 30 minutách, ale dokáži si představit tyto motivy ve vlastním celovečerním dokumentu. Vlastně tenhle focus se celkem povedl v nedávném advertoriálu Pretending I´m a Superman. Takže Tony je sympaťák o tom žádná, pokud o něm víte málo, budete tady nadšeni, pokuď ne, tak si alespoň znovu uroňte slzu (jako já) při záběrech jeho první devítistovky.   70 % ()

sskrblik

Nikdy jsem na skejtu nejezdil, neb jsem hoch z dědiny a tento městský kůl sport mě obešel jak párek kečup. Na kompjutrů a na Nokii N-Gage jsem kdysi krátce paříval Toníkovu gamesku, ale tím jsem svoje skejtové zapálení vyčerpal. I přesto mě tento dokument zaujal, skejtová kultura pouliční svobodné Ameriky mě byla sympatická. Byť nejsem ten kdo si za každým druhým rohem smotne a zfoukne brčko, posprejuje nově natřenou fasádu místní školy a v té euforii natočí nový selfíčkový tríčkový klip s hakem (hakysákem chcete-li). Přesto velmi dobrý dokument o sk8 cool tůře z produkce HàBéÓ ()

SpaceOdyseus

Gretzky, Maradona, Bolt, Hawk. Tony bezpochyby patri mezi nejvetsi sportovce ever a tento dokument to jen potvrzuje. Je to uprimne, hluboke, emocionalni a audiovizualne nabusene. Presne, jak si to Tony zaslouzil. ()

aLPaC

Skateboarding jako sport nesleduji, ale Tony Hawk už od mého mládí patřil k mým oblíbeným sportovcům. Dalo by se říct, že spolu s Kelly Slaterem se jedná o 2 mé oblíbené sportovce ze sportů, které jinak nesleduji. A tak jsem moc rád, že o téhle legendě vznikl dokument, který se klasicky věnuje dětství, začátkům, jeho rodině a vztahů s jejich členy, sportovním úspěchům včetně legendárnímu roku 1999 a první devítistovce v historii skateboardingu, ale též četným zraněným a jeho velkému egu a ženám. Je toho zkrátka dost, proto ta dlouhá stopáž. Která ale rozhodně není na překážku. ()

Warhorr

Když jsem pozoroval první vteřiny a viděl Tonyho sebou asi dvacetkrát švihnout o zem, nevěděl jsem co si mám myslet. V průběhu, ale hlavně na samotném konci to člověku dojde. Skateboarding je jako droga a to hlavně i pro tu největší ikonu v řemeslu, které i když už je přes padesát, tak neznamená že to zabalí. Je to na nic si nehrající, upřímná zpověď toho největšího blázna v tomto adrenalinovém sportu. Tonyho sledujeme už od jeho útlého dětství kdy se občas jevil jako problémovým synkem svých postarších rodičů. Začátky, kdy vážil padesát kilo i s postelí, byl malej a lidé si z něj utahovali a nikdo jej nebral vážně. O to víc si postupem času získal respekt a uznání a v někdy v 17 letech byl špičkou v oboru, kde neměl konkurenci. Bohužel, i sláva si vybírá svou daň a dozvíme se tu i Tonyho temnou část života, společně s pádem skateboardingu na konci osmdesátých let. Pak ale přichází na řadu X Games a vše začne povstávat jako phoenix z popela. Při pozorování legendární ''devítistovky'' v roce 1999 se mi zvedl tlak a připadal jsem si jako bych koukal na nějaké finále MS v hokeji, nejlepší moment z celého snímku nabitý emocemi. Celý příběh je doprovázen výpověďmi kamarádů, kolegů, rodinných příšlušníků ale i protivníků z branže. Je to skvělá show té největší legendy a já jakožto skateboardingem nepolíbený jsem se skvěle bavil, podobně jako například u dokumentu Tiger. Bravo HBO, životopisný dokumenty umí prostě na jedničku. ()

Maximilianus

Povedal by som, že sa jedná o celkom úprimný dokument, ktorý nezatajuje aj tienisté stránky tohto športu. Navyše odhaľuje veľa zo života samotného Tonyho Hawka a zobrazuje ho ako človeka,  mierne posadnutého tým, čo miluje a pre čo žije, a nie dokonalého v iných smeroch. Zaujímavé, dobré, poučné. 7,6/10. ()

LabySo69

Příjemný překvápko. Nečekal jsem popravdě takovou hloubku, ale musim přiznat, že chvílema mě to dostávalo nejen "vizuálně", ale i emocionálně...ať už se jednalo o tu, řekněme, rodinnou stránku věci, úpadky skateboardingu, nebo třeba pro mě už notoricky známý video první odjetý devítikoule na x-games, který mě prostě vždycky rozseká. Ačkoliv nejsem úplně fanoušek rampy nebo snad i jeho vlastního stylu, tak Tony je prostě obrovská legenda, a pro někoho jako já, to jest v minulosti malej smrad, co somroval po skejterech pučení jejich prkna, protože jsem si vlastní nemohl dovolit a snící o tom, že jednou budu dobrej prkýnkář, sbalim pár čubek, vydělám prachy, je každej podobnej dokument, závody, etc must see a předem skoro jistá velká spokojenost a v tomhle případě dokonce velký překvapení, o jak velkej rozsah se jedná. Navíc potěšila přítomnost Peralty, McGilla, Mullena, Caballera, zmínka o Hosoiovi a hlavně jsem rád za Duana Peterse a jejich beef! Skvělej dokument a absolutně skvělej soundtrack! ()

celticek

Nikdy jsem Hawka nemusel, vlastně ani U-rampu, vždycky se mi líbili spíš street jezdci. Přehnaná stopáž. Nelíbí se mi jeho styl. Zaslouží respekt za to, co pro skateboarding udělal. Radši si ale pustím něco z Trasheru nebo TWS. ()

snebka

Nikoliv první a rozhodně také ne poslední dokument o životě Tonyho Hawka, který může mnohé překvapit tím, že jeho život nebyl ani v době jeho největší slávy nikterak růžový. Asi poprvé se dovídáme něco víc z jeho soukromého života, ale jinak se dokument věnuje z velké části jeho dětství a dospívání a na posledních cca 20 let už času moc nezbylo. 75/100 **** ()

Ondak

Výborně zvládnutý dokument ve kterém je vše co se týká osoby Tony Hawka až do současnosti. Rozhovory přidávají známá jména skateboardingu. Nenapadá mě nic, co by mělo být jinak a skvěle jsem se bavil. Super ()

motyka52

Viděno prakticky hned po (několikátém) shlédnutí King Skate. Ono je to vlastně to samé. Jen z opačného konce barikády. Vlastně doslova. Tady chybí černobílé záběry, komunisti a kolečka vyrobená z puků. Zato tady jsou tisícihlavé davy, milionová konta a soukromá letadla. Ale uvnitř jsou ti veční kluci tam i tady stejní. Já ale nevyrůstal v Kaliforni, nýbrž ve středních Čechách a proto je pro mě King Skate větší srdcovka. Tudíž má čistě z důvodů domácího prostředí výhodu jedné hvězdy. ()

KarlN

Můj vzor, díky němu jsem se ke skateboardu dostal...prostě v mých očích frajer na N tou, nemůžu jinak, než plný počet. Skvělý dokument o člověku který tím že sám sebe našel, změnil svět "prken" jednou provždy. ()

Dedincan

Pre každého sk8 fanúšika snáď must-see. Okrem Tonyho, nechýba jeho rodina, Rodney Mullen, Steve Caballero a mnohí ďalší, ako aj prekvapivé množstvo archívnych záberov. Veľmi dobrá jazda. ()