Kim Wallová: Ztracena v moři

• USA Undercurrent: The Disappearance of Kim Wall
USA, 2022, 2 h 4 min (Minutáž: 62 min)

Příběh talentované novinářky Kim Wallové, která tragicky zmizela v roce 2017. Naposledy byla spatřena živá těsně před rozhovorem s excentrickým podnikatelem Peterem Madsenem na palubě jeho vlastnoručně vyrobené ponorky v dánských vodách. Madsen v průběhu policejního vyšetřování několikrát změní svou výpověď, ale nakonec vyjde najevo krutá pravda: Wallová byla na jeho ponorce zavražděna. Madsen je brzy postaven před soud a soudce má za úkol zjistit, co se skutečně stalo. (HBO Max)

Warhorr

Kauzu jsem tenkrát sledoval jen letmo a tohle si pustil spíše náhodou. Kim Wall, novinářka, která se rozhodla pro interview s vynálezcem Peterem Madsenem, který ji ve své ponorce zavraždil, rozřezal a odhodil. Madsen, převážně tedy v Dánsku, nebyl pro veřejnost žádnou neznámou. Jednalo se o velmi slavného vynálezce a v podstatě celebritu zároveň. O to víc jsem byl překvapen a celkem i šokován, jak hrůzný čin takový člověk může vůbec spáchat. První díl nás seznamuje se všemi protagonisty a zaobírá se vraždou samotnou plus následným vzetím Madsena do vazby. Zajímavá je i část, kdy se pobřežní stráž snaží najít v rozlehlých vodách Kiminino torzo. Druhá část se věnuje soudnímu procesu, z kterého tady však nemáme krom rozsudku vůbec nic a vše je tak podáváno z druhé ruky. V této epizodě se dokument věnuje i porozumění Madsenova charakteru a snaží se vysvětlit, proč takto ohavný čin vůbec spáchal. Jo, byl to magor. ()

kolemjdouc

Pokud uvidíte jako první seriál Případ ponorka tak tenhle dokument je naprosto zbytečný.Je to spíš oslava novinářky.Ale popravdě :kdyby se jí nepřihodilo to , se jí stalo nikdo, mimo jejich blízkých a přátel a spolupracovníků ,by ani o ní moc nevěděl.Seveřané se až hnidopišsky drželi fakt ()

motyka52

Případ, za který by se kdejaká severská krimi nemusela stydět, ale dokument o něm zejména ve druhé části dost ztrácí dech. Navíc tu samotnou kriminální část chvílemi dost opomíjí a raději se věnuje snaze o psychologii a pozitivní profilování Kim Wallové. To druhé je sice chvályhodné, ale upřímně řečeno to pro samotný kriminální případ jako takový není tak důležité. Tvůrci se snaží razit přístup "nebyla to jen oběť, byla to úspěšná žena", což chápu, ale divácky to bohužel příliš vděčné není. ()

Marze

Dily Zlocin a Trest maji v nazvu zrejme pararelu s romanem Dostojevskeho, kde se hrdina presvedcuje, ze jsou jeho zlociny ospravedlnitelne. Novinarka se "zajimala o lidske duse, podivinstvi naseho sveta, prostredi, z nehoz se rodi revolta" rika se v dokumentu. V tomto skoro Dostojevskeho liceni vrstevnate postavy je to miliardar s narcistickou poruchou osobnosti snici o vyletu do kosmu. Zeny pro Madsena byly jen hracka. O tomto pripadu byla natocena detektivni miniserie, kterou pod nazvem Pripad: ponorka uvedla loni Ceska televize. Zde jde spise o pristup psychologicky nez investigativni. Snazi se pochopit motivace, ale v dokumentu nemluvi psychologove. Wallova je popisovana jednorozmerne jako svata zena. ()