Delta Okavanga: Kousek ráje

Veľká Británia, 2022, 79 min

Kamera:

Brad Bestelink

Regé-Jean Page (rozprávač)

Drama z divoké přírody, ve kterém čím dál horší období sucha dává poušti Kalahari zabrat. Zvířata se tu musí v boji o život spolehnout na sílu vlastní krve. (Netflix)

Marze

Delta Okavanga se nachází v africké Botswane. V její východní části je národní park. Vody Okavanga zde nalazeji na poušť a postupně se vyparuji, proto zde mají souložici Africane přirozenou stopku se rozsemenit. Přibývá jich každý rok nehledě na změny klimatu 80 milionů a příroda a stromy z Afriky prakticky zmizely, takže koukají jak puci, že mají sucho. A filmaři jezdí točit do tohoto známého Disneylandu zvířat. Tento dokument má viditelnou snahu o dramatizaci. Zvířata zde nemají sociální zabezpečení a nemohou-li smečce přispět lovem, ta je vybočuje. ()

mkee

Nádherný vizuál dokumentu je jeho nespornou devízou, ktorá určite očarí. Nečakajte však Attenboroughku. I keď ide o kvalitné dielo, nedosahuje to naratív či hĺbku, ktorú prináša vo svojich dielach práve Sir David. Vyznávači tohto žánru si dozaista všimnú mnohé iné podobnosti so spomínaným Attenboroughovým dedičstvom. Rozdiel je však v jeho prípade nielen v osobnejšom, pútavejšom podaní, ale aj v prelomových záberoch či príbehoch, ktoré pôsobia, naopak, v tomto dokumente skôr všednejšie, idú skôr stranou. Nie je to zlé, cítiť však z toho, pri všetkej úcte, Netflixárčinu - robené s cieľom komerčného úspechu, zrejme aj v určitom zhone, no už s menším dôrazom na hĺbku, originalitu či pretrvávajúci zážitok. ()

Pat_Mat

Absolutně příšerná korektní dětem přístupná podívaná, ukazující falešnou představu Afriky. Úchvatné záběry přírody a typicky afrických zvířat (lvi, hyeny, sloni) nedokážou zamaskovat extrémní snahu o dílko, které bude sloužit pouze jako reklama rodinné idylka. Kamera se tak až záhadně vyhýbá prcání lvů, stejně jako krvavému porcování úlovku, nebo soupeření lvých soků a případné smrti poraženého. Film je sice 7+ ale naprosto živě vidím matku krmící batole a přitom ukazujíc dítěti kočičky na obrazovce. Nevím proč vůbec takové filmy vznikají. Nezbývá než poděkovat Netflixu za absurdní zbytečnou podívanou. Jedna hvězda za impozantní záběry. ()

TheEvilTwin

Dokumentů jsem nakoukal celkem dost a Delta Okavanga ničím nevyniká. Čekal jsem něco na styl Attenborougha se závěrečnou pointou nebo popíchnutím, ale takhle jsme dostali "jen" obyčejnou dokumentární výpravu, která sice má krásné, barevné a pohádkové záběry, ale tím končí. Vesměs jen putovačka zvířat v jednom ekosystému směrem k vodě s pohádkově-dokumentárním feelingem, ale chybí mi tam větší důležitost nebo autorské procítění a cílení na diváka. ()

Marcos22

Renée Godfrey vypráví pozoruhodný příběh o deltě řeky Okavanga, jakožto domova největšího počtu živočišných druhů na zemi, a její důlěžitosti pro zachování živočišného potravního řetězce. Diváci v srdceryvném vyprávění sledují rodinný život několika zvířecích druhů a jejich přínos do rovnováhy ekosystému. Vedle toho seznamuje diváka s jedinečnými vlastnostmi, kterými se jednotlivé druhy pyšní, a které jim pomáhají pro zachování druhu. Delta Okavanga: Kousek ráje je velmi zdařilým dokumentem, který si v budoucnu rád zopakuji. Pět hvězd. 👌 (03.03.2022) ()