Delta Okavanga: Kousek ráje

Veľká Británia, 2022, 79 min

Kamera:

Brad Bestelink

Regé-Jean Page (rozprávač)

Drama z divoké přírody, ve kterém čím dál horší období sucha dává poušti Kalahari zabrat. Zvířata se tu musí v boji o život spolehnout na sílu vlastní krve. (Netflix)

Marze

Delta Okavanga se nachází v africké Botswane. V její východní části je národní park. Vody Okavanga zde nalazeji na poušť a postupně se vyparuji, proto zde mají souložici Africane přirozenou stopku se rozsemenit. Přibývá jich každý rok nehledě na změny klimatu 80 milionů a příroda a stromy z Afriky prakticky zmizely, takže koukají jak puci, že mají sucho. A filmaři jezdí točit do tohoto známého Disneylandu zvířat. Tento dokument má viditelnou snahu o dramatizaci. Zvířata zde nemají sociální zabezpečení a nemohou-li smečce přispět lovem, ta je vybočuje. ()

KuceraJohny

Po dlouhé době jsem opět viděl dokument o zvířatech a byl jsem šokován. Tentokrát hlavně samotnou Deltou Okavangou, která se dokáže během roku změnit z vyprahlé pouště na překrásnou oázu. Je to neuvěřitelné a hltal jsem všechno co mi bylo ukázáno. Také jsem se opět dozvěděl něco nového a i když se nejedná o nejlepší dokument co jsem kdy viděl, tak jsem byl okouzlen. ()

Bogrant

Netflix sa v záplave svojich (pod)priemerných filmov raz od času vytasí s nejakým dokumentárnym, ktorý je na úrovni a to platí aj v tomto prípade. Delta Okavanga je zrkadlom vybraných druhov živočíchov žijúcich v tomto prostredí, ich príbehov a každodenných starostí v neškodnom rodinnom balení, kde sa človek síce nedozvie nič nové či prekvapivé, ale stále je to príjemne náučné s vlastnými novými zábermi. Pochvala na stranu tvorcov i rozprávačského poňatia. ()

rublik05

Příjemný moderní přírodovědný dokument se spoustou krásných záběrů, s vkusným hudebním doprovodem, vypravěč se moc hezky poslouchá, oceňuji i přiměřenou délku a fajn tempo. Výtku bych měl k celkovému vyznění, neboť dokument na mě působil až moc sluníčkově, ani jsem se nedozvěděl téměř žádné zajímavosti o přítomných zvířatech. Každopádně velmi dobře odvedený standard, shlédnutí určitě nebudete litovat. 8/10. ()

TheEvilTwin

Dokumentů jsem nakoukal celkem dost a Delta Okavanga ničím nevyniká. Čekal jsem něco na styl Attenborougha se závěrečnou pointou nebo popíchnutím, ale takhle jsme dostali "jen" obyčejnou dokumentární výpravu, která sice má krásné, barevné a pohádkové záběry, ale tím končí. Vesměs jen putovačka zvířat v jednom ekosystému směrem k vodě s pohádkově-dokumentárním feelingem, ale chybí mi tam větší důležitost nebo autorské procítění a cílení na diváka. ()