Chernobyl: The Lost Tapes

• Veľká Británia Chernobyl 86
Veľká Británia, 2022, 91 min

Novoobjavené archívne zábery a výpovede svedkov odhaľujú tragédiu v Černobyli a hrdinské úsilie vynaložené na zabránenie ďalšej explózii. (Arsenal83)

*CARNIFEX*

Nemýľme si seriál s dokumentom. HBO všetkým učarovalo "týmto", to mi je jasné, no dokument bude mať vždy väčšiu hĺbku, pričom o Černobyle ich zas tak veľa nie je (tobôž dobrých) pričom jedným z mála, ktorý je od tohto ďaleko lepším, je "The Battle of Chernobyl". Ja osobne som informatívne veľmi spokojný, je fajn osviežiť si znalosti okolo tejto tragickej udalosti, sledovať rozvoj a zámer samotného mesta, akým sa malo uberať. V rámci témy ešte odporúčam: "Chernobyl: The Last Battle of the USSR", "Chernobyl: The Invisible Thief", "Meltdown in Chernobyl", "Disaster at Chernobyl". ()

Dadel

Tak jasně, že to "mnoho nového nepřináší", ale o to nejde, ne? Jde o to, že narozdíl od seriálu nevidíte herce a kulisy, ale skutečné záběry. Takže je dobře, že vidíte známé situace, můžete porovnávat a uvidíte, že skutečnost je ještě děsivější. Samotného mne překvapilo, kolik si toho soudruzi stihli natočit. ()

Snorlax

Hodnota tohoto dokumentu nespočívá v tom, že bych chtěl objevit nějaká šokují novotou zářící fakta, ale v tom, že předkládá archivní záběry. ()

Arsenal83

Už je toho tak nejak priveľa. Všade len Černobyľ. A tento dokument neprináša viac informácií ako seriál. Je to len taká zbierka videí zo sovietskeho Ruska, kde je účelom poukázať na to, že tam dominovala propaganda, lož, zakrývanie a potláčanie faktov. Ale dnes v demokratickom svete je to inak? ()

M.i.k.e

Lost tapes sice nic zásadního a nového v pohledu na Černobylskou tragédii nepřináší, ale jako shrnutí plné autentických dobových záběrů je to velmi slušné. Tvůrcům se dokonce povedlo i celou tragédii zasadit do okolností tehdejší doby krátkým počátečním shrnutím, které svým socialistickým optimismem působí jak z nějakého dobového týdeníku...70% ()

rivah

Záznamy a rekonstrukce události s kritickým komentářem vůči vedení SSSR včetně odhadu obětí. V náznaku na konci naznačena kritika Ruska (Gruzie,Arménie). ()

Psycho.R

O Černobylu toho mám hodně načteno i nakoukáno, takže nic nového mi ztracené pásky sdělením nepřinesly. Ovšem záběrů, které nebylo možné nikde jinde je tu opravdu hodně a to musím jedině pochválit. Jako dokument je to průměrné, ale nové záběry jsou dobře vybrány a jsou silné. ()

gemi

Všechno, co jste potřebovali vědět o mentalitě Sovětského svazu, a báli jste se zeptat. Poslední, na čem v této části světa kdy záleželo, je lidský život. Počty obětí černobylské katastrofy se odhadují na 200.000, Sověti oficiálně přiznali 31. Místo aby se snažili urychleně evakuovat zasaženou oblast, dělali PR a tvářili se, že si elektrárna jenom malinko pšoukla a vlastně se nic tak hrozného nestalo. Kdo podezírá ruZko, že vtrhlo na Ukrajinu, protože chtělo bránit ruskojazyčné obyvatelstvo, buď o ruZké nátuře neví absolutně nic, nebo je čistokrevný debil. ()