Tutanchamon – poslední výstava

• Taliansko Tutankhamun: The Last Exhibition (viac)
Taliansko, 2022, 90 min

Réžia:

Ernesto Pagano

Scenár:

Ernesto Pagano

Iggy Pop (rozprávač), Manuel Agnelli (rozprávač)

Psalo se 26. listopadu 1922, když britský egyptolog Howard Carter skrze malou dírku ve zdi poprvé nahlédl do v podstatě neporušené hrobky faraona Tutanchamona. Jak starověký panovník, tak místo jeho posledního odpočinku i jejich zarputilý objevitel se brzy nato stali legendami. Dokumentární film Tutanchamon – poslední výstava je unikátní oslavou ke stému výročí tohoto revolučního objevu. Dává příležitost setkat se s egyptským králem ve zlaté masce a zblízka nahlédnout mezi jeho početné poklady. (Aerofilms)

Arsenal83

Onedlho to bude presne 100 rokov od nájdenie hrobky bezvýznamného faraóna Tutanchamona, ktorý sa skutočne slávnym stal až po smrti. Dokument sa nám snaží priblížiť, ako bol nájdený a čo celý nález obsahoval. Až takým umeleckým, šeptavým štýlom, presne tak, ako svoj objav formuloval sám Howard Carter: Uprostred hlbokého ticha sa zodvihla ťažká doska. V sarkofágu zasvietilo svetlo. Z pier sa nám vydral výkrik úžasu, taký nádherný bol pohľad, ktorý sa nám naskytol: zlato malého detského kráľa. A potom je tu presun do reality a prípravy na poslednú výstavu. Poslednú preto, lebo Egypt zakázal presun takýchto umeleckých diel do zahraničných múzeí. Inak tá súčasná časť dokumentu nie je až taká atraktívna, je sklr o kochaní sa určitých ľudí nad úžasnosťou egyptológie. ()