Jim Carrey, Amerika bez příkras

(TV film)
  • Francúzsko Jim Carrey : L'Amérique démasquée (viac)
Francúzsko, 2021, 52 min

Réžia:

Thibaut Sève

Jim Carrey (a.z.)

Málokdo ví, že tento chlápek z amerických komedií k popukání je ve skutečnosti smutný Kanaďan... „Už od velmi útlého věku jsem chtěl rodiče přesvědčit, že jsem něco zázračného. Pak jsem o tom chtěl přesvědčit celý svět. A teď ho chci přesvědčit, že jsem jako všichni ostatní.“, říká Jim Carrey na konci dokumentu mapujícím jeho nelehký úděl oblíbeného světoznámého komika. Přiznává, že za jeho prvními nesmělými komediálními pokusy byla touha rozesmát nemocnou matku, která byla závislá na lécích proti bolesti a většinu času se cítila mizerně. Jim Carrey se přes imitování různých osobností a vystupování v klubech dostal z Kanady až do Hollywoodu, který mu od poloviny devadesátých let prakticky ležel u nohou. Někteří kritici jeho tvorbu označili jako „poslední explozi pošetilého smíchu před 11. zářím“. Vedle komedií typu Blbý a blbější ovšem dokázal i hloubku svého herectví, jako například ve Formanově Muži na Měsíci. V poslední době se objevil v úspěšné sci-fi komedii Ježek Sonic. (Česká televize)

rikitiki

Dokument mě zaujal, a to přestože se s jeho tvůrci zásadně neshodnu. Zatímco oni si myslí, že Jim Carrey je lakmusový papírek, na kterém se dá předvést filmový i politický vývoj od 90tek výše, já si myslím, že je to trapný chlápek s gumovým ksichtem, který se šklebí většinou v příšerně podbízivých pitomostech. Nicméně, i přes tento názorový nesoulad, tvůrci předkládají zajímavá srovnání toho, co a proč zrovna na plátně letělo a publikum to hltalo, a jak na to reagoval – buď zazářil nebo přicházel o slávu – Jim Carrey. Byť mi přijde myšlenka, že Carry je zásadní umělec ztvárňující odvrácenou tvář Ameriky a její sociální problémy poněkud legrační, tak některé souvislosti opravdu smysl dávají a je dobré se nad tím zamyslet. Bacha, já neříkám, že Carrey neumí hrát, párkrát to i předvedl, ale většinou si vystačí s pitvořením. SHRNUTÍ: Jim Carrey – portrét zasazený v čase. Pro ty, kteří ho mají rádi, i pro ty, kteří ho nesnášejí. ()