Yorkshire Ripper: The Secret Murders

Veľká Británia, 2022

Réžia:

Adam Luria

Peter Sutcliffe alias "Yorkshire Ripper" bol brutálny sériový vrah, ktorý v Anglicku v rozmedzí rokov 1975 až 1980 pripravil o život trinásť mladých žien, pričom najmladšia z obetí mala iba 16 rokov. Konečné číslo však nemusí byť definitívne. Už v danom období sa predpokladalo, že by ich mohlo byť ďaleko viac. Jeho "modus operandi" sa totiž vyskytol pri ďalších ohavných činoch, ktoré otriasli Britániou. Minimálne dvadsať ďalších vrážd v danom období vykazujú znaky konania, za ktorými mohol i nemusel stáť Peter Sutcliffe. Otázka teda znie: Premeškala polícia šancu nato, aby sa pozostalým i obetiam dostalo spravodlivosti? (*CARNIFEX*)

*CARNIFEX*

Dokument poukazuje na určité prípady, v ktorých bol podozrivý Sutcliffe, no bol za ne paradoxne odsúdený niekto iný. Určite je to v rámci Yorkshirského rozparovača dobrý prírastok do kolekcie, akurát že nejde príliš do hĺbky, venujem sa im tak nejak povrchne, čo je za mňa osobne veľká škoda. Videl som obdobné, ktoré boli postavené na vyvracaní činov (napr. The Clown and the Candyman, Atlanta's Missing and Murdered), či naopak na dokazovaní, pričom predložili ďaleko viac dôkazov, aby podložili svoje tvrdenia, no a asi aj preto na mňa tento dokument pôsobí akosi nedotiahnuto. Škoda, už keď sa nato dali, už to mohli doklepať do konca. ()