Mayday

• Slovensko Mayday (viac)

Pád lietadla bol len začiatok. Pilot Brodie Torrance (Gerard Butler) zachráni svojich pasažierov pred zásahom blesku riskantným pristátím na ostrove zničenom vojnou - zistí, že prežitie pristátia je len začiatok. Keď väčšinu pasažierov zajmú nebezpeční povstalci ako rukojemníkov, jediný, na koho sa Torrance môže spoľahnúť, je Louis Gaspare (Mike Colter), obvinený vrah, ktorého prevážala FBI. Na záchranu cestujúcich bude Torrance potrebovať Louisovu pomoc, pričom zistí, že Louis Gaspare vie prekvapiť. (Magic Box)

POMO

V rámci šablonových a naivních akčňáků s Gerardem Butlerem příjemné osvěžení díky exotickému asijskému prostředí a se záporáky, na jaké jsme zvyklí spíše z Rambovek. Kapitánova odpovědnost ze cestující a jeho zkušenosti z armády, které mu udrží v rukou i samopal. Buddy motiv, volání si s dcerou na dálku a tak. Efekty s nouzově přistávajícím letadlem ale průměrné. ()

verbal

Žerárovi tentokrát upadlo letadlo, a nebyl by to sveřepě šišlavý altruista, filantrop a pyjonýr Řiťler, jakého máme tolik rádi, kdyby jej okamžitě nezvednul, nechytil za špici a neumlátil s ním celý pluk zlotřilé filipínské guerilly, zmrdsky ohrožující klasický psychologický pelmel porážkových pasažérů pod JEHO bdělým dozorem! Ovšem ač zní výše uvedené sebeabsurdněji, jedná se opět o hezky natočený jednoduchý, svižný, přímočarý, vcelku se neseroucí, homixové debily nementorující a veskrze vinně potěšující akčňák, jakých je dnes už jen asi jako bílých heteroseksuálních supersvištivců, mile evokující další, ještě podařenější kousek z roku 2015, kdy se tenkrát hostilním rákosím prodíral Twouba Vilzn. ()

Lima

Vůbec ne hloupé drama, v porovnání s průplachovými pitominami, co Butler obvykle točí. Je vidět, že to stvořil šikovný Francouz, takže klišé, typické pro akčňáky z dílny Holého Údu, vás v jeho podání neuráží a má to takový příjemný starosvětský náboj, jaké měly filmy starší o několik desetiletí zpět. Akce tu vlastně ani moc není, a když už je, tak je fajn syrová (sniperka!) a skvěle ozvučená. Tohle se fakt povedlo. ()

Cervenak

Ach, mňam-mňam! Toto som potreboval ako sviňa škrabkanie. Rozkošný staromódny priamočiary testosterónový polobéčkový a znesiteľne blbý akčný náklad - ani som nevedel, že je ešte niekto schopný čosi takéto vyprodukovať. Bál som sa, že to bude len ďalšia "lietadlovka", ale je to hlavne džungľovka, krásne to odsýpa, Butler si ide svoje (a bohato to stačí), sympaťák Colter mu zdatne sekunduje, má to ňuňu scénu s puckou, šťavnatú finálnu prestrelku (ako sa volá tá priebojná veľkokalibrová ostreľovačka, čo prederaví džíp i zopár Filipíncov za ním ako papier?) a vôbec žiadne hady. No neber to! Spokojných 7/10, len tak hvizdne. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA $32,111,181║ Tržby Celosvetovo $52,191,788▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Konečne Butler zas po dlhšej dobe narazil na niečo v čom sa vie nájsť. Akčný film s nádychom béčkovej šablóny sype nadmieru dobre. Butler dokonca nemusí držať priamo akčné oprate, skôr zastávať morálnu oporu a ide to priam náramne. Môže byť ako neškodná akčná oddychovka. /70%/ ()

Fr

„JSOU TO MOJI PASAŽÉŘI. MOJE ZODPOVĚDNOST!“…  Bez zbytečnejch keců vlezeme do letadla, ve kterým byste bejt nechtěli. Pak parádní letecký drama a ostrov, na kterým byste (kurva zase) bejt nechtěli… NAŠTĚSTÍ všichni (včetně bejvalýho basmana, co sloužil v cizinecký legii) maj kliku, páč Gerard je ve formě!... Baví mě to hodně! Sráči jsou sráčovský a Gerard Butlerovskej. Pravda, možná bych tam na tom ostrově Jolo radši viděl Ramba, ale ten svoji šanci někde projebal… Krásný akční, thrillerový béčko!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.)  Nevím, jak si zjednat na ostrově pořádek.  2.) Chystám se na Filípíny.  ///  Thx za titule „titulkomat“.                 PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE **  NAPĚTÍ  ** ()

EvilPhoEniX

Úžasná béčková akční jízda a výtečný Butler! Šikovný francouzský režisér Jean-François Richet u mne zatím nenatočil špatný film, jeho Veřejný nepřítel č. 1 mám dokonce mezi oblíbenými a Plane je pro mne takové guilty pleasure, které splňuje většinu mých požadavků. Plane těží z atraktivního námětu, který je jak stvořený pro pořádný akční film. Je to z části katastrofický letadlový Survival a z druhé části boj o život na nepřátelském území s filipínskými Guerillas a to mě fakt baví. Gerard Butler zde hraje přesně toho vůdčího charismatického sympaťáka, jak má ve zvyku ( občas tu i slušně zahláškuje) a výborný je i Mike Colter, který je vězněm/vrahem na palubě letadla. Butler samozřejmě nemá na výběr a bude muset s vězněm spolupracovat, aby se zbavili většího zla. Velmi netradiční týmovka, která skvěle funguje po všech stránkách. Colter je navíc člen francouzské legie, takže tady byl ve svém živlu a díky svým zkušenostem měl před všemi navrch. Akce je výborná, fight je tu sice jen jeden, ale hodně intenzivní, ale přestřelky jsou správně krvavé i hezky natočené, došlo i na parádní Jungle Splinter cell stealth Akci! a odstřelování sniperem nikdy nebylo působivější než zde. Potěšily i scény v letadle, kde o hutnou atmosféru není nouze a místy je to vygradováno víc než solidně. Napětím se tu absolutně nešetří během celého filmu a výborní jsou i záporáci, hlavně ti dva ústřední šmejdi to zahráli skvěle, šel z nich respekt neskutečnéj. Pochválit musím i scény, kde se řeší pohřešování letadla. Tam Tony Goldwyn předvádí skvělý výkon, jsou tu solidní dialogy a hodně mě to zákulisí bavilo. Rozhodně se za mne jedná o film, který si rád pustím znova díky své svižnosti, zábavnosti, akci a šíleným adrenalinem, který vlije do tělal Nářez. Menší výtkou jsou občas horší triky a škoda, že v závěru nedošlo na nějakou hlubší investigativní linku ohledě vězně, ale tak či tak velká paráda a spokojenost. 85% ()

tron

Čakal som oddychové akčné béčko, preto ma zarazilo, keď sa prvých 1OO minút (okrem škaredej sekvencie na jeden záber) nedostavila žiadna fyzická akcia. S obavami som pozrel na hodiny a pomyslel som si: hmmm, 47 minút do konca aj s titulkami, to si budú musieť švihnúť, ale možno o to intenzívnejšie akčné orgie á la Rambo 4 nás potom čakajú. Nuž... nečakali. Vo finále sa síce nachádza akcia, ale Plane prioritne nie je akčný film. Čo je škoda, lebo v akcii vie byť patrične nekompromisný. A čo sa týka „tej“ pušky, to je fakt námrd. Nechajte sa prekvapiť, ale určite by sa páčila Jeremymu Rennerovi z Wind River. Scenár je plný klišé, nelogických pasáží (v jednej chvíli treba utiecť z lietadla, lebo hrozí výbuch, ale na konci už je čas pokojne si v ňom posedieť a ešte si aj pomaly zapáliť cigaretu, ak by teda nejaká bola poruke), očakávaných zvratov, predvídateľných momentov (megapuška v závere je fajn, ale nechápem, ako také hovädo so sebou mohli ťahať a načo a keď už ho doprčic mali, tak prečo ho používali tak málo) a povinných žánrových odbočiek a zákrut (jasné, jedna z najakčnejších postáv musí zomrieť ako prvá, to je zákon). Paradoxne nemôžem povedať, že by ma nedostatok akcie sklamal. Áno, očakával som viac, no herci sú takí sympatickí a príbeh taký napínavý (hoc krajne, enormne, azda ba až extrémne neoriginálny), že mi to nevadilo. Práveže istá realističnosť (v zmysle, že postavy pilotov, posádky a pasažierov sa nesprávajú ako akčné figúrky) sa mi páčila. Butler tu vlastne ide proti diváckym očakávaniam, keďže akcie sa účastní málo a keď už, nie je to žiadny killer á la Casey Ryback. Čo sa postáv týka, páčilo sa mi, že si na ne režisér našiel čas, ale sú stereotypné a ku koncu šumia do prázdna v štýle prišli, boli, odišli. To najviac zarazí u „Lukea Cagea“, ktorého motiváciám vôbec nerozumieme (správa sa tak, ako sa správa skrátka len z dôvodu, že by sa tak mala správať podobná filmová postava) a nakoniec mizne z deja bez toho, aby sme sa mu dostali pod kožu. Pritom predtým tvorcovia naznačili, že sa za ním skrýva zaujímavý temný príbeh... ktorý sa však vôbec nedozvieme! Netuším, či mi niečo ušlo, alebo sa film stal obeťou prehnane aktívneho strihača (alebo to tak režisér z nejakého dôvodu chcel mať). U bežnej seagalovky (resp. tradičnej butlerovky) by samozrejme bolo smiešne a nepatričné kritizovať tieto aspekty, ale toto nie je bežná seagalovka (a ani tradičná butlerovka). ()

dO_od

// Neradno podceňovat béčka s Gerardem Butlerem. Čas od času z nich vypadne nečekaně dobrý film, byť v tomhle případu trochu neučesaný a s překvapivě menším množstvím akce, než byste čekali. 6/10 ()

choze

Po všech stránkách laciné, odfláknuté a bez nápadů. Scénář nepřekvapí a jen mírně napne, ústřední dvojice žádnou velkou bromance nepředvede a akce je minimum a je nevýrazná. ()

Gilmour93

Když kapitán Butler vítá v úvodu cestující na palubě a mluví o svém éru, že je „pretty much indestructible“, tak my už dobře víme, že mluví o sobě. Pasažéry vezme dvakrát do nebe a zpět, pro militantní separatisty má nachystané peklo. On má totiž kromě Plane i Plan (byť občas hodně blbý).. Jako jo, dobře, ale vzpomeňme si, jak by to vypadalo třicet let zpátky s Brucem Willisem. Jedno žváro za druhým, sada hlášek v interakci s postavou Mikea Coltera a na konci možná ve schránce pohlednice z nějaké exotické destinace, která naznačuje, že to s penězi v tašce klaplo. Nejsou tady sice takové věci, jako čumák letadla, co zastaví pět centimetrů od cisterny s kerosinem, ale Richetův snímek se bere tak vážně, že by se nad tím pousmál i Leslie Nielsen.. ()

Eliott

Hmm, tak s Butlerem bych dobrovolně nešel ani do sámošky přes cestu. Ať se totiž tento herec vyskytne v jakékoli situaci, můžete si být zatraceně jisti, že celé okolí lehne popelem! Tentokrát je tedy pilotem letadla, co se může pokazit? Příběh možná nepřinese nic originálního, ale i tak se na skvěle kouká a film zaručeně potěší zejména fanoušky herce a akčních děl. Ihned po shlédnutí dokonce tak skvělé, až jsem ohodnotil 4*, ale po nějaké době se mi kvality filmu ještě trochu rozležely. 70% ()

3DD!3

Staromódní akční šleha, která spoléhá na zajímavý, byť béčkový, scénář a šikovného režiséra. Ritchet má řemeslo v ruce a Buttler s Colterem mu bez problémů kryjou záda. Pobíhání v džungli a kontaktní krvavé bitky korunuje závěrečná přestřelka s luxusním ostřelováním, kdy přes auto zasažení Filipínci poodletí o dobré tři metry. Paráda! ()

Le_Chuck

Made in 90-ties, so všetkými pre a proti. Na repete to dobrovolne nevidím, ale bolo to celkom príjemných 100 minút. Sniperka FTW. 70% ()

Spiker01

Klasický osmdesátkový brak s jednoduchým příběhem a odbytým cgi, ovšem žádný už mě dlouho tak nebavil, jako Butlerovo Letadlo. Spolu s Mikem Colterem tvoří uvěřitelnou parťáckou dvojku, kterou nechcete naštvat, i když jste nařachané komando a akční stránka věci mě hrozně bavila. Málem jsem to chtěl vynechat, jsem hrozně rád, že jsem tomu dal šanci a doufám, že podobné menší žánrovky budou vznikat alespoň v této kvalitě. Poctivá sedmička ze staré školy. ()

castor

Skok o minimálně dvacet let zpět, aneb stárnoucí, ale pořád solidní ranař Gerard Butler tentokrát nehlídá hlavu státu, ale je kapitánem letadla druhořadé aerolinky, pasažéry osobně vítá na palubě, vtipkuje směrem k nim z kokpitu, zanadává si, že mu nějaký hlavoun přikáže proletět nepříjemnou bouří, aby firma ušetřila pár tisíc za palivo. Navíc do letadla neplánovaně nastoupí mezinárodně hledaný zločinec, ovšem dá se od začátku odhadnout, že bude kopat za správný tým. Zbytek se odehraje po nouzovém přistání na odlehlém ostrově plném nasupené party teroristů... Butler tentokrát není tak nekompromisní bijec, na to má druhé, ale samozřejmě stoprocentní srdcař, který svou posádku prostě nedá. K postavám si nicméně pražádný vztah nevybudujeme, takže je divákovi docela šumák, kdo přijde o hlavu (nejde si každopádně nevšimnout modelky Kelly Gale). I mezi kapitánem a vězněm chybí chemie. Co ale nechybí je průměrná akce, závěrečný vítězný potlesk na několika frontách, řada náhod, štěstíčka i neautentických situací. ()

Nevka

Sympatické akční béčko s Gerardem Butlerem (ten chlap pořád umí), které má sice hnusné digitální letadlo v bouři, ale jinak nešetří násilím a krví, přičemž díky své přímočarosti dokáže bavit prakticky po celou stopáž. Mimochodem... Je fajn vidět zase po delší době Mikea Coltera v něčem tak svěžím a poctivém. ()