Připravte se na masivní sci-fi dokument, který vás zavede do hlubin a divů tohoto žánru jako nikdy předtím! Budete svědky špičkových rozhovorů s takovými filmovými legendami, jako jsou Clancy Brown, Peter Weller, Nancy Allen a mnoho dalších. V centru pozornosti jsou některé z nejkultovnějších filmů všech dob: E.T. – MimozemšťanNávrat do budoucnosti a Vetřelci, ale také kultovní klasiky Flash Gordon nebo Blade Runner. Vše je obohaceno také vnitřními pohledy režisérů, jako je například John Carpenter (Věc) a Ivan Reitman (Krotitelé duchů). A samozřejmě nesmíme zapomenout na vývoj speciálních efektů, které neodmyslitelně patří k budování fikčních světů, a také nesmrtelné Hvězdné války, které zcela změnily pravidla hry sci-fi filmů. (Future Gate)

PKD

Silné 4.5 Milostný dopis všem fandům, sběratelům a znalcům SF 80tkových filmů. Už po hodině mi přišlo, že je to divácky silnější a nějakým způsobem více magnetické, než předchozí In Search of Darkness I+II. Že by to způsobil fakt, že mnohem více v posl. 10 letech sleduji/sbírám horory a ne SF filmy? V každém př. se to Wienerovi opět povedlo a jsem zvědav na budoucí In Search of Darkness III. A i když se tu fláky jako The Thing (u které mi to ale zase tak nevadí, když mám kompletní bonusy) či Critters vyloženě odbyly, tak tu dostanete hned na zač. obskurní nudu Saturn 3 u které se dovíte, že např. rež. neměl rád Keitelův hlas a Douglas zase nesnášel rež. a tak se vlastně všichni nesnášeli, že se až divím (to bych i bez této info.) proč a vůbec ten scifoid od rež. Zpívání v Dešti vznikl. Pro všechny co nesnášejí Wesleyho Crushera mám smutnou zprávu, on je průvodcem celého 5h dokumentu (nechápu, proč zde není uvedena délka) takže máte smůlu a musíte se poohlédnouti po jiném dokumentu. Dále jsou tu samoz. všechny 80tkové ST filmy (až na mou nejoblíbenější ST V:( takže jsem měl první hodinu pocit, že sleduji díky častým ukázkám nějaký nový ST dokument.;) V obsahu též figurují ujetiny jako Galaxina (baba má fakt výstavní účes a po shlédnutí ukázek jsem nepochopil, proč to rovnou nevzniko jako minimálně soft porno:) Megaforce, Strange Invaders či prsatě hudebně a barevně psychedelické, Pozemšťanky Jsou Lehce k mání. Je zde i vzpomenut 2.film a satanžel mnohem méně povedený Crichtonův Runaway, kde jsem zjistil, že Gene Simmons ze skupiny, kterou jsem vždy považoval za bandu klaunů, byl i herec. Obskurní. Je zde klasicky fjenován pidi prostor hudbě, takže tu zazní takové fláky jako BTTF či nepřekonatelný Fiedelův Terminator a jako bonus BR 2049. Teď se dostanu k sekci...lidé od fochu, které jsem neviděl mnoho let. Již zmíněný Fiedel je sice stále rozpoznatelný, leč k mému nepochopení, si pořídil brýle s modrými obroučkami, takže vypadá jako mimozemšťan z 80tek. Třeba možný záměr?;-) Trochu mě vyděsil oblíbenec Peter Weller, který ztratil veškerý porost hlavy a též má fajnové brýle. Nedomluvili se náhodou s Fiedelem? Vasquezová vypadá jako skunk, díky jejímu účesu a asi jen s velikou pozorností, by ji někdo poznal. Za to její kámoš Drake je pořád stejný. A na živu. Na rozdíl od roztomile veselých Aliens. U Flashe Gordona jsem zase zjistil, že Dale Ardenová je ještě dnes docela rozpoznatelná a samotný Flash G. by mohl hráti bratra Dolpha Lundgrena.:) Jesse Ventura vypadá jako duch minulých Vánoc a dost jsem se opět zasmál při části věnované jiné tentokráte mega obskurnosti jménem Running Man. Jediné co jsem nemilosrdně přetočil, tak část o E.T. Zamrzela samoz. nepřítomnost zesnulého Maxe von Sydowa (to nemohl Wiener tento dokument udělati dřív?) ale je tu aspoň ještě Ivan Reitman. Objevil jsem, že Lando Carlissian má hrajícího syna a že když jednou vedl svou dceru do školy, tak ho ostatní děti obvinily ze zrady Hana Sola. To byl super špek. Je tu i malá čast o plakátech. Ale vskutku jen malá, že při té masivní délce, na ni zapomenete. Překvapila přítomnost Akiry, vzhledem k tomu, že se zde v 99,9% probírají US filmy. Obohaceno je to vstupem Wheatona, který vzpomíná, jak si donesl tehdy orig. VHS domů a díval se na nicmoc obrazově quallitní japonský animák, který byl zcela bez titulků a v originálním znění.;-) Potom jsou tu takové zajímavě podané scény, kdy např. Tron (ano, dojde i na film) mluví o Mad Maxovi 3, nebo předvádí s tyčkou v rukou, jak se jezdí na Lightcyclu. Ve výčtu filmu dále zcela napřequapivě figurují už asi nikdy nepřekonatelné filmy jako Heavy Metal, Predator, the Terminator, Blade Runner či BTTF trilogie. Dojde i na Propast a Supermana II (obě verze) a III, kde je docela zajímavě vyzdviženo to dobré (zejména scéna na vrakovišti) byť jsem se zasmál, když dotyční popisují jednu z nejsrandovnějších scén-Vera se promění v kyborga, jako zcela vážně hororovou. Sean Youngová tu zajímave popisuje její zkušenost s Dunou (ano, to je ten film, dáááávno před Villeneuvem) a Carpenter tu něco málo řekne o jeho kultovním Escape from NY. Hudba tradičně od Weary Pines stejně jako u předchozích Wienerových počinů, opět (jak už je u synthwave dobrým zvykem) na úrovni. I když mám ze 200min. ost pocit, že to nemá takový tah na bránu, jako u jeho hororového bratříčka. Ocenil jsem, že se o geniálním Bottinově designu Robocopa hovoří jako o umění a ne jen o realistickém designu. Zaskočí i se svou nenapodobitelnou angličtinou Paul Verhoeven. Joe Dante zase zavzpomíná na docela milý filmík Explorers, kde jsem si uvědomil, že obsahuje dětskou verzi Ethana Hawka, hehe. Který nakonec skončil v MCU. Mac a Já mi osvěžil samotnou podobu Mysterious Alien Creature, který mi příjde jako skřítek zkřížený s okatým důchodcem a bylo to zakázka přímo na objednávku od McDonalda, což mi nějak příjde odpudivé. Ovšem nemusel jsem 2x viděti scénu pádu kluka na vozíku ze skály do jezera. Drsné. Nevím sice zatím nic o InSofT II, ale cítím, že by býti měla. Sice se ty největší klasiky v podstatě vyčerpaly už zde, ale zase zbývá dosti růz. zajímavých a praštěných SiFíček. Vede mě k tomu též fakt, že při onom šmejdění kamery po plakátech k růz. titulům jak jest zvykem u této série dokumetů, nedošlo ještě na Killer Clowns from Outer Space, které jsem zde zahlédl  a mnoho dalších. Takže bych hádal, že II tohoto, po InSofD III, příjde na řadu. () (menej) (viac)

JimiH

Osvěčený dokumentarista Weiner si po hororech a akčních hrdinech došlápl i na science fiction z osmdesátých let minulého století. Skvělé rozhovory opět prolínají zákulisí vzniku filmů včetně praktických efektů a masek, ale rovněž připomínají dobový divácký i kritický ohlas. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu