Pohrobek

V malé bretoňské rybářské vesnici byla znásilněna a zavražděna mladá dívka. Strašný zločin zakryje doposud idylické městečko temným stínem podezření. Otrlá komisařka Frederique Lesage (Valeria Bruni-Tedeschi) podezřívá učitele kreslení Reného (Jacques Gamblin), jenž viděl dítě naposledy naživu. Již léta neúspěšný umělec žije spolu se svou ženou Viviane (Sandrine Bonnaire), zdravotní sestrou, na kraji městečka. Podezření rozbije malířovu pověst; René brzy příjde o všechny své žáky. Viviane se snaží ze všech sil svého muže očistit. Objeví se tu i cynický pařížský reportér a spisovatel Desmot (Antoine de Caunes), který zároveň píše román, v němž vystupuje René jako vrah, a zároveň se bezostyšně snaží svést jeho ženu Viviane... Precizní, propracované, subtilní psychokrimi, tak jak nám to mistr Claude Charbrol už mnohokrát předvedl. ()

Radko

Claude Chabrol si, ako obvykle, berie na paškál pokojne zabývanú vyššiu strednú triedu na francúzskom vidieku. Malé mestečko, kde každý každého pozná vôbec nemusí znamenať idylku. Proklamované heslo: my sme tu malé mestečko, kde každý pozná každého ako svoje topánky v sebe ukrýva veľa utajených kostlivcov v skriniach, kde zvedavý sused, či známy len zriedka, nahliadne. Dobrá známosť jeden druhého? Práve naopak. Vražda, pedofília, krádeže posvätných umeleckých diel z kostolov, pokrytecký život. Zločiny lemuje nezamestnanosť aj nevera. Vyšetrujúca inšpektorka obracia striedavú pozornosť na krutú vraždu i krádeže obrazových relikvií. Patológ má k prípadu sociálne komentáre, v štýle, že celá spoločnosť je zhnitá, treba meniť od základov. Páchateľ je dopadnutý, no stopy súvisiacich činov nechávajú trpkú pachuť na jazyku. Darmo, zločinom sa tak-či onak pošpiní celé okolie zavraždeného dievčatka, či už koná chladne rozumovo, racionálne, alebo intuitívne pocitovo, pudovo, zrazu. P. S. Obraz, ktorý namaľuje mrzácky, málo úspešný umelec, ako intuitívne poznanie konania jeho milovanej manželky, ktorá podľahne zvodom úspešného, no márnomyseľnosťou ovládaného spisovateľa a žurnalistu, tak ten obraz, obsahujúci akt v zmysle nahého ľudského tela tak akt, ako jednanie, ktoré viedlo nahú ženu k odhaleniu svojho tela, nemá chybu. ()

Martin741

REziser Claiude Chabrol uz v 90. rokoch tocil vyrazne slabsie filmy, svoje suverenne najlepsie diela natocil v 60. a 70. rokoch. Tuna ide o vrazdu - nevysetruje ju ale chlap, ale zenska. neoslovila ma ani ta radobytemna atmosfera maleho francuzskeho mestecka : 67 % ()