Incantation

Taiwan, 2022, 110 min

Ruo Nan (Hsuan-yen Tsai) před 6 lety náhodou porušila náboženské tabu. To způsobilo, že její přítel a rodina bez důvodu zemřeli. Prošla temným obdobím pověr a své tajemství před lidmi tajila, dokonce své nově narozené dítě dala jiné rodině. Po několika letech šla na terapii a vrátila se do normálního života. Rozhodla se, že její dítě bude žít s ní, ale její dcera se začala objevovat jako znamení prokletí, které potkala před 6 lety. Ruo Nan je při ochraně své dcery nucena čelit té největší hrůze. Začne zaznamenávat vše o kletbě a snaží se najít způsob, jak zachránit své dítě. (mikki089)

maddy

Taiwan poslednou dobou na poli hororov rozhodne prekvapuje. Niežeby sme teda dostávali nejako zásadné, silne nadpriemerné kúsky, ale minimálne to čo si v nich Taiwanci zaujmú, to aj splnia. A tak po The Sadness kde sme dostali sľubovanú porciu brutality, v Incantation dostávame zase sľubovanú porciu efektného found footage strašenia. Ktoré si síce občas vypožiačiava z v určitých kruhoch dnes už kultového japonského Noroi až príliš, ale nemôže sa mu uprieť po celý čas trvajúca správne temná atmosféra. Byť to o pol hodinu kratšie a hlavne v druhej polovici menej naťahované, možno by som išiel aj s hviezdičkou vyššie. V tomto zostrihu však "len" poctivé found footage strašenie, u ktorého som si myslel po nedávnom tragickom americkom V/H/S/99, že už dávno vyšlo z módy a nemá čo ponúknuť. Taiwan však dokázal naservírovať poctivú nepríjemnú ff žánrovku. CELKOVO: 6/10 ()

pornogrind

Hodně zajímavej počin v době kdy už mají FF horory téměř odzvoněno. Tu a tam sice nějaký FFko světlo světa spatří a většinou to za moc nestojí. Tohle je ale rozhodně jedno z těch lepších. Výtku bych měl snad jen ke stopáži. Určitý zkrácení by určitě nebylo na škodu. A taky mi celkem vadilo vyprávění ve dvou časových rovinách což bylo kolikrát trochu matoucí. Kdo nebude mít problém s Tchaj-wanským folklórem tak by mohl být spokojen. Ikdyž si myslím, že budou převažovat lidi kterým to spíš nesedne. To ale není můj případ. ()

WathanajX

„Naše vůle a mysl tiše utváří tento svět.“ Ne příliš známý horor z Tchaj-wanu… Asi jsem od toho nic moc nečekala i když téma vypadalo velmi slibně. Čeho jsem se opět ale obávala byla kamera. Klady: Jak jsem čekala velmi zajímavé téma se solidně zvládnutou děsivou atmosférou. Nakonec jsem byla i mile překvapena tím, jak byl film natočen. Rituály, kletba i tajemné božstvo z toho všeho jsem měla opravdu nahnáno. A konečně závěr a video z tajemného tunelu si rozhodně samo o sobě zaslouží hvězdičku. Nevšední a opravdu slušný horor to musím uznat. Zápory: Téma skvělé ale i přesto jsem z filmu měla jednak pocit celkové nedotaženosti a také místy to byl prostě totální chaos. Míchání několika časových linií nebyl také nejlepší nápad. Při té délce mi opravdu spousta věcí chyběla a stejně jako u mnoha dalších hororů jsem i zde postrádala nějaké to podrobnější vysvětlení. Opět obrovská škoda… Hodnocení: 35 % / 3 z 10 – Láká mě film pustit si znovu a možná to někdy opět realizuji. Tento film se ale obecně těžko doporučuje… (30.) ()

EvilPhoEniX

Decentní folklórní, náboženský a rituální Found Footage z Tchaj-Wanu. Tchaj-Wan jakožto Outsider Asie se letos slušně hlásí o pozornost ( Sadness je pořád letošní topka) a Incantation v rámci FF taktéž nemá moc konkurence. Buddha má svou temnou stránku! Film má dvě časové roviny, má 2 hodiny a občas se tu naleznou hlušší místa, což má za následek fakt, že film nedokáže plně diváka ponořit do děje, byť je sám o sobě zajímavý a svěží, ale né úplně záživný. Film hodně evokuje kultovní Noroi a věřím, že pro Tchaj-Wan bude i tohle malý budoucí kult ( ohlasy jsou velmi příznivé). Incantation sází na znepokojivou atmosféru, údernou hudbu, tamní kletby a folklór a prvky Found Footage, které zde patří k těm lepším. Jsou zde 2 sekvence ve středě a v závěru, které patří k nejhutnějším, atmosféra by se dala krájet a působí patřičně dost creepy a nepříjemně. Došlo i na jednu nepěknou lekačku a trochu krve - po stránce gore jsem čekal mnohem větší nálož ( vypadlé zuby a otřískání hlavy o zeď je sice cool, ale žádal jsem více). Zkrácení o 20 minut by filmu definitivně prospělo, takhle se jedná sice o slušný příspěvek do FF žánru, ale kvůli lehce matoucím ději a pomalejším tempu mě až tak nestrhl. Příběh 3/5. Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 3/5, Zábavnost 3/5 Hudba 4/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 6.5/10. ()

J*A*S*M

Velmi solidní found footage strašení v ne zcela podmanivě a plynule odvyprávěném příběhu. Dějově je to občas lehce chaos, ani ne tak kvůli dvěma střídajícím se časovým rovinám, jako spíš kvůli místním reáliím - je to film ukotvený v místním folklóru a mýma západníma očima mi prostě ne vždy bylo všechno jasné. Jako koncept je to ale vymyšelené pěkně, až jsem byl na konci překvapený, že v tomhle provařeném subžánru ještě někdo vymyslel něco svěžího. Prostříhat o dvacet minut, aby snímek lépe odsýpal, přihodil bych asi čtvrtou hvězdu. ()

• Film byl na Tchaj-wanu uveden 18. března 2022 a stal se nejvýdělečnějším tchajwanským hororem. (LUKICKK)