Neviditelná nit

• Taliansko Il filo invisibile (viac)

Náctiletý kluk natáčí dokument o svých dvou otcích. V rodině ale dojde ke zvratu, který rozhodně nebyl ve scénáři. (Netflix)

Korpy22

Důkaz toho, že všechny rodiny řeší vlastně to samé a není důležité jestli jsou dva otcové nebo dvě matky. Film se silným příběhem a dojemným scénářem nechává se člověka zasmát, ale zároveň zamyslet nad konzervativní společností, která do jisté míry neustále stěžuje život lidem z LGBTQ+ komunity. Celý film je podepsán typickým italským rukopisem. Něžná láska  se dokáže změnit v prudkou vášeň agrese. Třebaže film nemá nejlepší kameru nebo zvuk, herecké výkony a atmosféra mu dodává cosi povznášejícího a roztomilého. ()

peproch

Kromě své zábavné a adolescentně poučné dimenze má i společensky polemickou rovinu: rodina není přirozené společenství založené na gendrově odlišném partnerství plnicí reprodukční úlohu a stabilizující vyšší korporace, ale soubor osob spojených neviditelnou nití lásky, úcty, péče a zážitků. Takto na rozdíl od farářů všech dob představí mladík svou rodinu dvou otců, která jako jakýkoli  jiný pár čelí rozchodu. Homo Partnerství není nijak lepší než Hetero, nit tudy procházející je táž jako jinde. Koukejte klidně s desetiletými. Zpochybňujeme tu hloupý předsudek že homo vychovají homo. ()

Marcos22

Neviditelná nit je velmi milým a srdečným italským filmem, zabývajícím se problematikou výchovy a rodičovství stejnopohlavních párů. Snímek má nicméně daleko větší myšlenkový přesah, otevírá řadu vztahových témat a je natočen naprosto nekonvenčním způsobem, který je pro oko diváka velmi příjemný. Od Naprostých cizinců z roku 2016 je pro mě Neviditelná nit tím nejsilnějším a nejzdařilejším italským počinem. Cestu do mého srdce si našla. Pokud máte rádi filmy s rodinou tématikou, kde se zdařile pojí prvky dramatu a komedie ve stylu seriálu This is us, pak je Neviditelná nit mým tipem přímo pro Vás. 👍 (04.03.2022) ()

Stanislaus

Neviditelná nit nemá nijak originální námět - vztahová krize stejnopohlavního páru spojená s péčí o dítě se mi líbila více v o tři roky starším filmu Bohyně štěstěna (též z italské produkce) - přesto ale není Puccioniho film vyloženě tuctový. Zaujaly mě nápady s natáčením dokumentu o otcích (která pak ale rychle vyšuměla) a zmateným bratrem dívky, do níž byl hlavní hrdina zamilovaný. Ze dvou hlavních linií - partnerská krize Paola a Simoneho / Leoneho první láska - mě více oslovila první jmenovaná a oceňuji její zakončení. Ve výsledku lepší tři hvězdičky! ()

petrsv

Velmi dobrý italský film o tom, že je úplně jedno, kdo tvoří rodinu, problémy mají prakticky všichni stejné. A ano, je to přesně o tom, s čím má problém Arsenal83 (masochista sledující filmy, ze kterých je mu špatně), že je totiž úplně normální mít za rodiče jen chlapy. Film krásně vykresluje také pozici ženy, která dítě porodila, ale přitom matka není. Možné problémy syna s tím vším ve škole jsou spíše upozaděně, a je to tak dobře, protože film, který chce upozornit na mnoho věcí, nedopadne dobře. Je dobře, že se takové filmy točí už jen proto, že více upozorní na legislativní otázky s tímto tématem. A také samozřejmě, aby ukázaly, že rodina v dnešní době není to samé jako před 100 lety. A ještě upozornění - film dokoukejte až do skončení závěrečných titulků ;-) ()