Neviditelná nit

• Taliansko Il filo invisibile (viac)

Náctiletý kluk natáčí dokument o svých dvou otcích. V rodině ale dojde ke zvratu, který rozhodně nebyl ve scénáři. (Netflix)

Frameline

Svižně natočený srdečný a uvěřitelný příběh gay rodičů a jejich syna, který o vlastní rodině natáčí studentský film. Výborný scénář si všímá zdánlivě obyčejných detailů dlouholetého soužití, licoměrného pohledu maloměšťáků i svobodomyslného přístupu dospívající generace. Vtipné i dojemné situace jsou uchopeny v tradici italských komedií, přesto snímek dokáže odkrýt i niternější pocity a odlehčenou formou ukazuje "netradiční" rodinu jako naprostou samozřejmost naší doby. ()

Stanislaus

Neviditelná nit nemá nijak originální námět - vztahová krize stejnopohlavního páru spojená s péčí o dítě se mi líbila více v o tři roky starším filmu Bohyně štěstěna (též z italské produkce) - přesto ale není Puccioniho film vyloženě tuctový. Zaujaly mě nápady s natáčením dokumentu o otcích (která pak ale rychle vyšuměla) a zmateným bratrem dívky, do níž byl hlavní hrdina zamilovaný. Ze dvou hlavních linií - partnerská krize Paola a Simoneho / Leoneho první láska - mě více oslovila první jmenovaná a oceňuji její zakončení. Ve výsledku lepší tři hvězdičky! ()

Marcos22

Neviditelná nit je velmi milým a srdečným italským filmem, zabývajícím se problematikou výchovy a rodičovství stejnopohlavních párů. Snímek má nicméně daleko větší myšlenkový přesah, otevírá řadu vztahových témat a je natočen naprosto nekonvenčním způsobem, který je pro oko diváka velmi příjemný. Od Naprostých cizinců z roku 2016 je pro mě Neviditelná nit tím nejsilnějším a nejzdařilejším italským počinem. Cestu do mého srdce si našla. Pokud máte rádi filmy s rodinou tématikou, kde se zdařile pojí prvky dramatu a komedie ve stylu seriálu This is us, pak je Neviditelná nit mým tipem přímo pro Vás. 👍 (04.03.2022) ()

Disk

Skvělý italský snímek z produkce Netflixu o jedné na první pohled dokonalé rodině. Teenager Leone natáčí o svých rodičích školní dokument a přál by si, aby přišel nějaký zvrat. Ten sice vzápětí přijde, ale za strašlivou cenu... Je to takové hodně... italské, takže čekejte výbušné rodinné hádky, hromadu přepjatých emocí, ale také citlivě natočené coming-of-age scény. Závěrečná pointa je sice hodně neuvěřitelná a skoro až over the top, ale jinak bylo sledování Neviditelné nitě hodně v pohodě. Filmově to není ničím překvapivé (každý režisér holt nemůže být Luca Guadagnino), ale své pevné řemeslo je tady vidět a nijak neurazí. Za mě hodně dobrá záležitost. ()

petrsv

Velmi dobrý italský film o tom, že je úplně jedno, kdo tvoří rodinu, problémy mají prakticky všichni stejné. A ano, je to přesně o tom, s čím má problém Arsenal83 (masochista sledující filmy, ze kterých je mu špatně), že je totiž úplně normální mít za rodiče jen chlapy. Film krásně vykresluje také pozici ženy, která dítě porodila, ale přitom matka není. Možné problémy syna s tím vším ve škole jsou spíše upozaděně, a je to tak dobře, protože film, který chce upozornit na mnoho věcí, nedopadne dobře. Je dobře, že se takové filmy točí už jen proto, že více upozorní na legislativní otázky s tímto tématem. A také samozřejmě, aby ukázaly, že rodina v dnešní době není to samé jako před 100 lety. A ještě upozornění - film dokoukejte až do skončení závěrečných titulků ;-) ()