Mladá studentka gymnázia začne psát knihu o svém rodném městě během Třetí říše. Při pátrání v archivu odhaluje celou řadu informací, o kterých se nehodí v současné době mluvit. Proti ní se postaví téměř všichni obyvatelé městečka a snaží se jí v jejich otištění zabránit. (oficiálny text distribútora)

Volodimir2

Film je skutočným príbehom o Anne Rosmusovej. V roku 1976, ako študentka na cirkevnom gymnáziu, získala od spoločnosti Sony striebornú medailu a výlet do Paríža za esej "Sloboda v Európe". V roku 1978 dúfa znova vo víťazstvo s témou " Bežný deň v mojom meste od konca Weimarskej republiky do začiatku 2. svetovej vojny". Zameriavala sa na činy aktívneho a pasívneho odporu nacistom v meste Passau a na osud Židov. A vtedy sa to všetko začalo, nikto v meste nie je ochotný hovoriť o tomto slávnom odpore a mestské archívy sú pre ňu zatvorené. Otvorenie tejto témy spoluobčania vôbec neprivítali kladne. Stretáva sa s aktívnym odporom . Mesto nechce byť konfrontované so svojou minulosťou a snaží sa zakryť nacistické zločiny. Prácu prerušila a neskôr sa k nej vrátila. Tri roky trvali súdne spory, aby sa konečne dostala do mestských archívov. Zistila že v okolí mesta boli vybudované koncentračné tábory, kde boli vojnoví zajatci a ľudia na nútených prácach, že mnoho významných osobností mesta Passau boli aktívnymi nacistami. Výsledky svojho bádania zhrnula a v roku 1983 vydala knihu "Odboj a prenasledovanie na príkladu mesta Passau v rokoch 1933 až 1939". Anna Rosmusová svojou oddanosťou pravde pokračovala v bádaní, čo bolo zaznamenané v niekoľko desiatkach dokumentárnych filmoch koncom osemdesiatych rokoch. Čo malo za následok aj v spätnom tlaku týchto vysoko postavených ľudí, dokonca aj v hrozbách smrti, nasledovala jej emigrácia do USA. Film nám ukazuje príbeh, dotýkajúci sa veľmi citlivej témy pre celú nemeckú spoločnosť. Téma Tretej ríše a ľudí v povojnovom Nemecku, ktorí boli na vedúcich postavenia ešte aj dnes rezonuje, áno mnohí z nich sa podieľali na veľmi hrozných udalostiach, vrátane smrti ľudí. Nemci išli po vojne tak ďaleko, že do svojej abecedy si pridali ß, čo sú písmena "SS" v jednom balíku. Čo sa týka archívov, Nemci sa s ich odkrývaním neponáhľajú, ešte stále milióny dokumentov sú ukryté pred pravdou. Neobstojí tvrdenie, že tak sa chráni obraz zjednoteného Nemecka. Tento film bol ukončený v roku 1990 a natáčaný v roku 1989. Takže bol vytváraný v dobe pádu Berlínskeho múru (1989) a zjednotenia Nemecka (1990). Ide o veľmi zaujímavý príbeh, ktorý sa končí s otvorenou otázkou, preto si myslím, že by si zaslúžil remake. ()

Courtemanche

Několik cen a dokonce i nominace na Oscara (cizojazyčný film). Škoda že Američani mají ten svůj nadřazený systém, (asi aby hrábli co nejvíc toho pro sebe) kdy ve všech kategoriích může soutěžit jen film, který byl promítán v Los Angeles. Nemáš peníze? Bohužel, bye-bye ... . Protože tady bych uměl představit nominace na scénář, režie, ženský herecký výkon v hlavní roli, výprava. Čtyři určitě. Vyjma toho konce kdy malinko slábne, film srší originalitou, energií, vypadá jako kdyby ta myšlenka zrála snad pět let. 4,5/5 ()

Šakalík

Staré hříchy a temná zákoutí vlastní minulosti jsou něco, co si člověk hlídá ze všeho nejvíc. A když se někdo rozhodne na to kuří oko pořádně dupnout a vytáhnout na světlo světa dávno zapomenuté křivdy, stane se nepohodlným. To se pak z oblíbené Sonji, kterou celé město obdivuje, stane „schreckliche Mädchen“, kterou celé město nenávidí. Tohle západoněmecké drama s prvky komedie je opravdu brilantní. Zpočátku úsměvně odlehčený tón vyprávění postupem času potemňuje a film nabírá na naléhavosti, přesto se celý nese v duchu trefné sebeironie. Tohle se Michaelu Verhoevenovi a celému štábu opravdu povedlo – výborný scénář (napsal sám režisér), nápaditá kamera, pestrá kompozice jednotlivých scén, inteligentně vtipné dialogy, kvalitní herecké výkony – to vše pod taktovkou mistrné režie. Tenhle film je prostě úžasný, a přesto u nás v podstatě úplně neznámý. Já jsem ho sehnal pouze s anglickými titulky, ale to nijak neznehodnotilo můj zážitek. Veřejně posílám díky uživatelům jhrasko a anniehall, na základě jejichž recenzí jsem se o film začal zajímat. Děkuji, stálo to za to! :-) ()

anniehall

Takový skromný a nenápadný skvost, který zaujme jednak svým "nepohodlným" tématem a druhak formou jeho zpracování. Odhalovat nepříjemné a dávno zapomenuté pravdy je práce v pravdě Sisyfovská, nevděčná a svým způsobem i nebezpečná. Člověk musí mít veliké vnitřní odhodlání a silnou vůli, aby to podstoupil. Já vím, že je to jen film, ale schválně, kolik z vás by se odhodlalo k něčemu podobnému, co Sonja? A když se toto neotřelé téma zpracuje velmi invenčním a téměř divadelním způsobem, nemůže vzniknout nic menšího než tento výtečný film. Režisér využívá Brechtovy zcizovací techniky, aby přiměl diváka zamýšlet se nad situací, používá historizující a metaforickou mizanscénu, prolíná současnost s minulostí, nechává vstupovat filmový štáb do záběrů a přitom to všechno dává smysl, drží pohromadě a něco to divákovi předává. Tomuhle já říkám inteligentní filmařina. Čistá pětka bez jakýchkoliv pochybností a další perla z McFlyovy legendární kolekce. :-) ()

jhrasko

Tak toto je absolútne luxusný kúsok, na ktorý som mimoriadne hrdý. Že sa mi ho podarilo chytiť na ČT kedysi veľmi veľmi dávno a aj že ho mám na dvd (nech žije amazon:-)). Fenomenálna filmárina, postavená na kompaktnom scenári dotýkajúcom sa mimoriadne citlivých tém nemeckých dejín, nápadite zrežírovaná a skvele vypointovaná. Geniálna záležitosť, ktorú treba vidieť. A 5 VÝKRIČNÍKOV!!!!! ()

• Snímok bol ocenený niekoľkými cenami na Berlinale, získal cenu Bafta za cudzojazyčný film roku 1991 a bol nominovaný v rovnakej kategórii na Oscara. (jhrasko)