Clark: Hvězdný zločinec

• Švédsko Clark
Švédsko, 2022, 6 h 6 min (Minutáž: 55–70 min)

Réžia:

Jonas Åkerlund

Bill Skarsgård, Alicia Agneson, Vilhelm Blomgren, Hanna Björn, Peter Viitanen, Lukas Wetterberg, Agnes Lindström Bolmgren, Isabelle Grill, Adam Lundgren (viac)

Neuvěřitelný příběh Clarka Olofssona – nejznámějšího švédského gangstera, jehož nechvalně proslulé zločiny daly vzniknout pojmu „Stockholmský syndrom“. (Netflix)

Meraxes

Clark je asi dosť iný než by väčšina ľudí očakávala od podobného seriálu z kriminálneho prostredia a aj mňa to trochu zaskočilo. Je to v prvom rade naozaj šialená komédia a všetko ostatné je vedľajšie. Na mnohých scénach som sa dobre pobavil, ale niektoré boli až trochu trápne. Občas to skĺzlo tak trochu do paródie, ktoré osobne nemusím. Kriminálny život je tu podaný z ľahkosťou ako keby o nič nešlo a negatívnejšie emócie sú budované hlavne na Clarkovom detstve a jeho vzťahu s otcom. Celý príbeh je rozprávaný z pohľadu jednej osoby, ako aj zaznie, je to jeho príbeh a on ho pozná najlepšie. Noo, je to o skutočných udalostiach ako sa určite nestali. Nemám nejako naštudované súvislosti, ale tu je skutočnosť podaná tak, že banky sa vykrádajú na počkanie s fľaškou namiesto zbrane, za ukradnuté milióny dostanete len pár rokov, utiecť z väzenia je hračka, všetci muži sú úplný idioti a všetky ženy totálne husy túžiace len po tom, aby si s Clarkom vrzli. Proste pohľad narcistického sukničkára na svoj úžasný život plný krádeží a sexu, aj keď hlavne toho druhého. Príbeh sa odohráva v dvoch časových rovinách, v súčasnosti a v Clarkovom detstve, na ktoré si spomína. Alebo by som skôr povedal, že sa snaží rozprávať súvislý životný príbeh, ale občas upadne do temných spomienok a občas nerozpráva tak úplne poporiadku. Súčasnosť pokrýva relatívne dlhé časové obdobie a hlavne zo začiatku je to celkom chaos v ktorom nie je úplne najľahšie sa zorientovať. Našťastie nám v tom pomáha kamera, minulosť je snímaná čiernobielo a súčasnosť podľa Clarkovej nálady v daný deň. Pochmúrne dni vo väzení sú desaturované a temné, naopak v skvelých dňoch sú farby extrémne presýtené a jasné. Podobný prístup hrania sa so saturáciou podľa nálady scény som ešte nevidel a zaujal ma, aj keď miestami je to možno až trochu prehnané. Občasné kreslené scény jeho predstáv mi ale moc nezapasovali. Na čom Clark stojí, to je fenomenálny výkon Billa Skarsgarda v hlavnej úlohe, neuveriteľne vás vtiahne do deja a jeho Clarka si zamilujete, aj keď ho často budete považovať za príšerného blbca, ktorý si väčšinu problémov spôsobil vlastnou mladíckou nerozvážnosťou, až na to, že ho ani na staré kolená neopustila. Celá formálna stránka je perfektná, ale Bill je niekde inde a udrží vašu pozornosť aj napriek tomu, že je to vlastne vcelku stereotypné, aj keď viac dielov by už asi bola otrava. Neuveriteľne hravý, divoký (na niekoho možno až moc), vtipný, s ľahkosťou podaný a nekompromisne natočený a zahraný seriál. 4* 72% ()

*CARNIFEX*

O vážnych veciach odľahčenou formou. Seriál je viac nepríliš vtipnou komédiou, ako drámou, ktorá by mala pohoršiť. Ono, je to iné. Neberie sa to vážne, no neznamená to hneď, že je to vyslovene zlé, akurát nie každému musí takáto forma vyhovovať. ()

Pilda17

Zábavná jednohubka, která neurazí. První díly jsou fantastické, divák se baví, ale postupně to jde z kopce a z celé série se stane jen průměr. ()

Trajektt

Poslední dobou se mi často stává, že dokoukám nějakej ten seriál o němž napíšu nějakou tu recenzi a oni ty paka pak natočej druhou a někdy i více sérií, čímž ztrácí má recenze smysl, jelikož popisuji vlastně jenom tu první sérii. To se asi naštěstí nestane u tohoto švédského seriálu, jelikož zde bylo vše řečeno a vše bylo řádně ukončeno a jelikož se jedná o životopisný snímek, tak myslím, že už druhá série nebude, s čímž souhlasím s názorem uživatele NorseSword24. Ale nikdy neříkej nikdy!!! V tomto seriálu se podíváme na jednu švédskou celebritu, která se nechvalně proslavila tím, že více než půlku života strávila za mřížemi a stejně jako my máme svého Kájínka, v Americe mají své Al Capony a Bonnie a Clydey, ve Francii své Jacquese Mesriny, tak ve Švédsku mají svého Clarka Olofssona, který se proslavil tím, že je s ním spjat pojem Stockholmský syndrom. Ale začnu pěkně od začátku, kdy je nám představen životní příběh tohoto rebelujícího Don Juana o kterém by se dalo říci, že na něj platí přísloví, že osobnost člověka se vytváří od dětství a to zejména fakt, že každý jedinec se v dospělosti chová tak, jak byl vychován a v jakém rodinném a školním prostředí se pohyboval. Náš hrdina si už od dětství prošel mnoha životními eskapádami, ve kterých hráli hlavní roli jeho rodiče, kteří holdovali alkoholu a kteří svými tragikomickými výstupy nechtěně předurčili budoucí cestičku tohoto kriminálníka. Tento příběh je nám podáván, jak šel čas a my si postupně děláme obrázek o tomto komediantovi, který se držel hesla Užívej si, dokud to jde a který vlastně neměl nikdy svůj domov, tedy kromě toho vězení a jak sám říkal pokaždé, když se vracel do tohoto ústavu„Všude dobře, doma nejlíp". Ano, byl to vlastně jeho domov, jelikož tam strávil více než polovinu života. A i když se pyšnil tím, že nikdy nepracoval, tak pozornější diváci si mohli všimnout, že to minimálně ve dvou případech nebyla pravda. Ono, když se to tak vezme, tak hodně věcí zde bylo přikresleno a realita byla jiná, ale to asi bylo tím, že tvůrci čerpali z autobiografie, která se jmenovala„Co se sakra stalo?" Našeho hrdinu zajímali jen tři věci. Za prvé prachy, za druhé zábava a za třetí něžné pohlaví!!! To třetí ho proslavilo v již zmiňovaném Stockholmském syndromu, kdy se do něj zamilovala jedna z rukojmí bankovní loupeže, při kterém asistoval Švédské policii a samotnému tehdejšímu švédskému předsedovi vlády Olofu Palmovi. Jelikož jsem se rozhodl, že budu psát slušně, tak napíšu, že Clark byl holkař a že kromě šesti dětí, které mu běhají po světě jich možná běhá po světě daleko víc, protože tam, kde se objevil, tam si i vrznul. Co se týče hereckých výkonů, tak musím vyzdvihnout herecký projev Billa Skarsgårda, který si natáčení asi dost užíval a jehož výkon byl dosti přesvědčivý a jehož podoba s reálným Clarkem Olofssonem byla neskutečná. Příběh je vyprávěn zábavnou formou a i když měl Clark asi jisté sociopatické sklony a k jedinému ke komu vzhlížel byl on sám, tak po dokoukání tohoto dobrodružství to ve mně zanechalo pozitivní dojem a proto dávám zasloužených 80%. () (menej) (viac)

Chrustyn

Odlehčeným způsobem natočený životopis nejznámějšího švédského gangstera o kterém jsem nikdy neslyšel. Není to nic exkluzivního a podobně laděné životopisy už jsme tu také měly, ale je to dobrá alternativa k ostatním seriálům Made in Netflix. ()

jojinecko

Prve tri diely su u mna za 6* z 5 - absolutorium po kazdej stranke... od banky to trochu straca na drive (relativne:), ale zase to kopiruje zivot skutocnej postavy.... Kazdopadne skvely serial, s tym najfamoznejsim strihom, ktory som videl za posledne roky. Vidno, ze bubenik Bathory:) tocil aj klipy, tu to zurocil vsetko v maximalnej miere...skvele, 4/5*/5 ()

sofiapetra

Úplně mi to káplo do noty a dosti nás to doma pobavilo. Zpracování bylo lehoučké a rozhodně to není řachanda pro kyselý víte co. Pro Billa S. to bude nejspìs životní role, tatík Stellan musi být pyšný. Zklamal až poslední díl, ten si mohli odpustit. ()

M.i.k.e

Clark Oloffson byl (vlastně nejspíš stále je) sebestředný kretén a zmetek, který vykrádal banky a neštítil se pro svůj prospěch zneužít cokoliv a kohokoliv.Rozhodně se mu ovšem nedá upřít to, že měl charisma a určité kouzlo osobnosti, protože jinak bychom neznali termín Stockholmský syndrom.Série inspirovaná jeho životem, podle jeho vlastních pamětí - což znamená,že ne všechno je úplně pravda - je hlavně v první polovině velmi zábavná a solidně ujetá záležitost.Pomáhá tomu nejen zběsilý střih a skvělý soundtrack,ale hlavně vynikající Skarsgard, který si roli užívá na maximum.Pak ale přijde polovina druhá a tam už to není taková sláva. Hodně věcí se začne opakovat a z charismatického zloducha se stává čím dál nesnesitelnější idiot.Seriál pak doslova doklopýtá k finále, které je z celé série nejslabší a upřímně jsem byl rád, že je konec, protože další epizoda už by nejspíš byla utrpení.A je to škoda, protože první polovina může s klidem atakovat nejvyšší hodnocení a mohlo jít o jeden z nejlepších seriálů letoška. Takhle je to "jen" zábavný nadprůměr,což sice není zrovna málo,ale potenciál byl vyšší...75% ()

jedna_vrana

Clark vám začne rýchlo liezť na nervy. O jeho živote som doteraz nevedela, len o pojme „štokholmský syndróm“. Príbeh to nie je ani originálny, ani poučný, neviem nakoľko sa držal pravdy a nakoľko lží, ako je uvedené na začiatku každej epizódy. Ale! Výkon Billa Skarsgårda ma neuveriteľne bavil. Zahral to tak, akoby bol naozaj Clark Olofsson, svoju úlohu si neuveriteľne užíval, myslím, že kvôli tomuto pocitu si v dohľadnej dobe niečo ďalšie s ním pozriem, aby som prišla na to, či som neprestrelila a či sa aj inej úlohy zhostí s takýmto nasadením. Pár viet, ktoré Clarkovi na konci venuje Sussi Korsner sú zrejmým zhrnutím pocitov všetkých, ktorí sa s ním reálne stretli a aj za nás divákov. ()

rockwoman

Clark se s tím opravdu nepáral, sázel do všech branek jen co se tam vešlo, hajizlík to byl také ve všech směrech, ale byla zábava ho sledovat. ッ Hvězdný Bill Skarsgård si to tu ukradl celé sám pro sebe a to zcela zaslouženě. ッ ()

zsn

A já, že teda mrknu na jeden díl, jak si vede Bill, protože tuhle kauzu nemusím... No čumím na to celý den a jsem totálně odvařená ze Skarsgårda. Tenhle klan má fakt talent. Každý z rodiny se hodí na jiný typ hereckých postav. Naprostá švédská bomba od samého začátku, ale co jsem pochybovala - severská tvorba je vždy excelentní. ()

klukluka

Zločinecká dráha je jedním ze způsobů, jak se stát legendou. V minulosti nejčastěji díky ústnímu podání, později se jim začal věnovat tisk a dnes z nich žijí a tyjí všechna existující masmédia, přičemž Netflix se na tuhle oblast vysloveně specializuje. Nikdo mi nevymluví, že všichni ti heroizovaní darebáci neinspirují mladé lidi k páchání zločinu. Protože příkladně Clarkův život á la tenhle seroš je určitě milionkrát zajímavější, než to, čím jsou lidé obecně zpravidla obklopení. Takže tu máte kritika tohohle žánru, kterej je ale současně coby divák jeho milovníkem (jasně, tluče se to, ale co už…). Ten paradox je o to horší, že se mi Hvězdný zločinec líbil víc, dokud byl Clark hvězdný zločinec. Jak postupně slábl jeho svit a sex appeal, tak sláblo i moje nadšení (a myslím, že i snaha tvůrců- kam se například vytratily animace a žánrové vložky?). Na 4 pecky to ale ještě pořád spolehlivě vydá. ()

Oyer

Parádní podívaná. Vůbec netuším, co bylo do pravdivého příběhu přimícháno navíc, ale i kdyby protagonisti seriálu přidali do příběhu sebevětší blbost, Bill Skarsgård ji přetaví v genialitu... Smekám ! ()

Pawlisman

Jako zábavné to poměrně bylo a vždy originální formální část - ok. Ani mi nevadilo, že ten kluk byl asi magor. Ale bylo takové až příliš lehké a laciné. Nevím. Zajímavé zpracování každopádně. ()

Hapretor

Místy jsem se bál, že z toho dostanu epileptický záchvat ... vydržel jsem dva díly ... pak už mi začal fakt lízt na nervy, protože byl blbej, blbej jak poleno ... byl jen mladej a měl štěstí na holky, ženský a ... a hlavně měl štestí že ho hned neodpráskli ... tehdy byla fakt jiná doba ... a fakt se s nim hodně srali ... vůbec mi to nepřišlo jako podle skutečného příběhu nějakého zmrda ... a asi to mělo být vtipné ... pro mě, bohužel, nebylo ... ()