This Much I Know to Be True

• Veľká Británia This Much I Know to Be True (viac)

Při natáčení v Londýně a Brightonu zachycuje dokument Andrewa Dominika This Much I Know to Be True výjimečný kreativní vztah Nicka Cavea a Warrena Ellise a jejich společný způsob tvorby na posledních dvou studiových albech „Ghosteen“ (Nick Cave & the Bad Seeds) a „Carnage“ (Nick Cave & Warren Ellis). Dokument zaznamenává jejich jedinečná vystoupení, při kterých poprvé živě uvádí tato alba. Během natáčení na jaře 2021 před jejich tour po Velké Británii uvidíte oba hudebníky doprovázené zpěváky a smyčcovým kvartetem, jak dávají každé písni život přímo na pódiu. Snímek obsahuje i speciální komentář jejich blízké přítelkyně a dlouholeté spolupracovnice, Marianne Faithfull. Barevný obraz Andrewa Dominika společně s kinematografií Robbieho Ryana vytváří z This Much I Know to Be True doplněk k Dominikovu výbornému filmu z roku 2016 One More Time with Feeling. Zkoumá hluboké přátelství a osobní vztah mezi Nickem Caveem a Warrenem Ellisem, které bylo zachyceno již v roce 2014 v dokumentu 20 000 Days on Earth. Tento snímek ukazuje další důležitý moment na společné tvůrčí cestě Nicka Cavea a Warrena Ellise, zachycuje náladu a ducha této dvojice, která se přesunula do nové, optimistické fáze. (Aerofilms)

ScarPoul

Najväčšou devízou je pre mňa v tomto filme vidieť po tretí krát ako Nick Cave pri speve svojich piesní, hľadí do prázdna...ako máva rukami...ako zatvára oči a nadychuje sa...ako reaguje s ostatnými umelcami, čo ho v dôvernom kruhu obklopujú. Ukazuje to jeho spätosť s hudbou. Text ako taký môže byť krásny, ale je to práve táto gestika a mimika, ktorá dodáva slovám hlbší zmysel a ukazuje na obrovskú snahu jedného umelca a jeho dvorného kamoša pochopiť život a rozobrať ho na malé súčiastky. Andrew Dominik je tichý pozorovateľ. Hýbe sa v kruhu, pomáha si svetlom a komornou atmosférou. A preto sa to tak dostáva pod kožu. This much I know to be true sa nesie v rovnakom duchu, ako jeho predchádzajúce dokumenty. Je dôverný, nežný a krásny. A plný melódií a skladieb, ktoré rezonujú. Posledná dekáda umožňuje Nickovi páliť slovami do čiernočiernej tmy a trochu ju rozjasňovať. Hoci aj smutným svetlom. ()

Topco

Z Cavea už dávno nie je iba muzikant. Je to poet a jeho zhudobnené básne sú nadpozemskou záležitosťou. Ghosteen a Carnage sú toho ostatným dôkazom. Pre fanúšikov povinnosť a jasné hodnotenie v rozpätí 4-5*. Prakticky šlo o sériu špičkových „videoklipov“ z nahrávania albumu s občasným náhľadom do zákulisia. Krásne nasnímané (celky v pohybe striedajú polodetaily v pohybe), atmosfericky nasvietené, precízne ozvučené. Mystické.  4,5* ()

Othello

Je obecně známo, že život se dělí do pěti fází - popírání, hněv, smlouvání, deprese a smíření. Nick Cave se překlenul do té poslední, která mu ubrala mnoho z jeho tajuplnosti a přidala několik laciných deklamací, kdy ze zadní sedačky auta v pozici člověka, který má prakticky úplnou svobodu v tom, koho si pustí do svého okolí, nám vypráví o krásách světa a každého člověka v něm. Celkem trefně se zmíní o tom, že začíná mít pocit, jak ho Warren Ellis nahrazuje a já myslím, že to tak je dobře. Hmatatelné charisma všudypřítomného Andrewa Dominika to zvedá dost nahoru. ()

Beckett51

Smíření. P.S.: Hollywood je fucking masterpiece. P.S.2: Nedoporučuji epileptikům, druhá polovina písně White Elephant je na záchvat (což na jednu stranu obsahově k písni docela sedí). ()

Arsenal83

Pre fanúšika veľký nádych mystiky, tajomna a poetiky v spojení s atmosférickou hudbou. Tie keramické kúsky Nicka Cavea mali ale až otázny zámer, čo tým chcel umelec povedať? Celkovo taký dokument zo zákulisia duše jedného artistu so špecifickým publikom. ()