Slnko

Rakúsko, 2022, 87 min (Alternatívna 84 min)

Veľmi zaujímavá sonda do života tínedžeriek vyrastajúcich v odlišnej kultúre. Čo majú s našimi dcérami spoločné? Je toho prekvapivo veľa... Keď si tri dievčatá oblečú hidžáb a naspievajú vlastnú verziu hitu „Losing my religion“, stanú sa z nich v kurdskej viedenskej komunite celebrity. Pútavá coming of age dráma rozpráva o dievčenskom dospievaní vo vnútri moslimskej rodiny, ale je tiež univerzálnym príbehom o osobnom zrení napriek cudzím pohľadom, očakávaniam a predstavám. (HBO Max)

Swannie

Málokedy sa filmom podarí zachytiť súčasnú mládež tak autenticky, ako tuto v Sonne. Dokonca bez zbytočného pozlátka, rovno formátom tiktokov a iných videí zo sociálnych sietí. A riešiť touto formou tému islamu a moslimskej kultúry u mládeži v súčasnej multikultúrnej Viedni, to je ozaj zaujímavé. Veľmi dobre vykreslená realita, uveriteľné a autentické postavy od mladých dievčať až po komických rodičov. Pozerať na tie videá je občas utrpenie, ale ono je to presne tak aj v skutočnosti, takže oceňujem :D Trochu ma mrzí záver do stratena, s niekoľkými neukončenými dejovými líniami, pretože dejový oblúk tam po celý čas kdesi bol, preto je škoda, že mu nedali koniec. No tento, z môjho pohľadu nedostatok, beztak vyvážil zbytok filmu a mnohé podnetné otázky na zamyslenie. Pozor, Sonne však nie je o veľkých témach typu, či medzi nami moslimskí imigranti majú miesto, ako by sme riešili my na Slovensku. Vo Viedni sú už podstatne ďalej a riešia omnoho menšie a civilnejšie problémy. (Art Film Fest Košice) ()

rakosabasta

Proč tento film vznikl? Co měl sdělit? Že v kurdské/turecké komunitě v Rakousku nadržují tatínci svým dcerám a matky svým synům? A že mladá generace ujíždí na natáčení videí písniček na YouTube, ač neumí zpívat? Nebo jako podpora nošení šátků Muslimek? Není to ani film, ani dokument… jen takové divné cosi… Ale jako sociální sonda aspoň teda 2*. ()

Doldus

Jestli se tvůrci snažili o to, aby všem přítomným znechutili jednu z nejlepších písní R.E.M (a z mých nejoblíbenějších vůbec), málem se jim to povedlo. Navíc, co tam ta píseň vůbec dělá tématicky, když je tam furt? To tvůrci jen slyšeli slova jako "religion" a "confession" a hned si řekli, že je to relevantní? Vždyť ten název je jižanský idiom pro to, když někomu rupne v bedně, a písnička je spíše o neopětované lásce (možná tam spojitost s filmem je, jen ji nevidím). Je to nuda, postavy nejsou nijak extra sympatické, až na výborného otce, který to zachraňuje. Téma samotné je nadužívané, ale budiž, bohužel je ale vyvedeno nemastně neslaně a drama nefunguje. ()

freddy

I mladá muslimka ve střední Evropě má právo žít jako její vrstevnice. Točit videa, zpívat, malovat se, pít alkohol. Tak proč to nezkusit? Asi o tom měl být primárně tento film z Rakouska, který nenabízí žádný ucelený děj a neřeší nic konkrétního, ale prostě si jen plyne a my sledujeme život pohledem hlavní hrdinky. Občas je to život nevzrušivý, jindy zamotaný a jindy zmatený. Jako vhled do života současné multikulturní mládeže v Rakousku to pro mě je rozhodně velmi zajímavá exkurze. Překvapilo mě, že film nabízí i prostor pro zasmání, kdy obzvlášť cool taťka boduje. Já si to užíval, já se nenudil příjemně to uteklo a to je asi u filmu to podstatné. A závěr přesně odpovídal tomu, že film nic neřeší. Kdo ve filmu nehledá nutně nějaký konflikt a katarzi, ten bude spokojený. Protože tohle byla milá filmová jednohubka. [29. Art Film Fest Košice] ()

Terka_127

Bavilo mě to a rozčilovalo zároveň. Asi už jsem stará, ale prostě koukat na to, jak mladé holky žijí život na sociální síti a je jim jedno, co se děje vlevo, vpravo a jak taková hra a proměna změní život jedné Muslimce a změní její přesvědčení, které do té doby hájí zuby nehty a nechce si do toho kecat. Postavy mě hrozně rozčilovali - jak tohle můžou dělat, proč se tak chovají, proč takhle reagují, proč se pro Bůh opíjej??? A to mě přivedlo k závěru, že i tohle by mohl být záměr snímku. Uvěřitelné postavy, které mě nenechají v klidu. Chvilkami mi bylo i trapno za ně, ale i líto hlavní hrdinky. Za každou cenu se zalíbit kamarádkám, které prahnou jen po "lajcích" a více "sledujících". ()