Rabiye

(festivalový názov)
  • Česko Rabiye Kurnazová vs. George W. Bush (viac)

Murata zadržiavajú v americkom vojenskom väzení v zátoke Guantánamo. Rabiye Kurnaz, žena v domácnosti a milujúca matka z Brém, sa v zúfalej snahe pomôcť synovi obráti na políciu, oznámi celú záležitosť úradom a takmer si zúfa nad ich bezmocnosťou, kým neobjaví Bernharda Dockeho. Rozvážny a vyrovnaný právnik, špecialista v oblasti ľudských práv, a temperamentná turecká matka teraz bok po boku bojujú za Muratovo prepustenie. Docke je trpezlivý, Rabiye nie. V skutočnosti by bola najradšej doma s rodinou, ale zaplietla sa do komplikovanej medzinárodnej politiky. Spolu s Bernhardom sa vydáva do Washingtonu, a to až na Najvyšší súd, aby podala žalobu proti Georgeovi W. Bushovi. Bernhard na ňu dáva pozor a Rabiye ho rozosmieva. A nakoniec sa napriek všetkému podarí čosi nepravdepodobné. (MFFK Febiofest)

vyfuk

[KVIFF 2022] Někdy je otázka, kde začíná komedie a počíná drama. Zde to je dosti mezi. Tragický příběh, který se udělal trochu s nadhledem asi tak jak to chtěl sám život. Asi se sluší říct, že zpracováno je to dobře. Možná je trochu škody ve zbytečně větší délce, případně v malý kontakt a vztah s postavou, o kterou se celou dobu jedná, že ani nevíme, jestli je vůbec záporák nebo je normální. A nevysvětlí se to ani do konce. Jen musíme věřit. Každopádně dynamika je na místě a celý film s námi pracuje na vysoce zábavné úrovni. A nejde jen o humor, ale zábavou myslím i to, že zajímavé téma bylo pojato zajímavě. A to se nestane vždy. ()

dO_od

// Všedně a vtipně pojatá exkurze do boje s větrnými mlýny, která jen doplácí na to samé, co většina filmů v poslední době. Prostě je to zbytečně dlouhý. 7/10 ()

kajas

Po asi třetí scéně, u které se díky výkonu hlavní herečky smálo celé kino, jsem začala přemýšlet nad tím, jestli sleduji soudní drama nebo čistokrevnou komedii s netradičním námětem. Nakonec jsem přistoupila na hru tvůrců, přijala jsem zvláštní žánrový mix a hodnotila bych ještě lépe, kdyby děj v druhé polovině trochu zrychlil a hlavně kdyby byl více vykreslen vztah titulní postavy se svým synem, o jehož záchranu tolik bojuje. Skoro 4*. ()

štíple

Dokonalej film, videla jsem v KV uz 2 filmy od tohoto rezisera, vsechny byly vyborny. Tento film zatim muj nejvetsi zazitek na letosnim festivalu ❤️ ()

Detektiv-2

Těžký příběh, který si musela zkusit Rabiye Kurnaz a její syn. Bylo by to opravdu náročné drama, kdyby nebylo odlehčeno komediálním uměním hlavní herečky M. Kaptan, která vdechla postavě opravdový život a přesně takto bych si představoval tureckou matku, jejímž posláním je pečovat o svoji rodinu. Zároveň se tvůrcům podařilo najít harmonickou linku mezi dramatem a komedií. Jediné, co mi trochu chybělo, byla větší hloubka ve vztahu matky a nejstaršího vězněného syna a dále také tempo, které po první hodině filmu začalo zpomalovat, až mě napadalo, že bych ve střižně krátil a nic by se nestalo. Lepší 3*, příběh i vyobrazení postav jsem si moc užil, zpracování místy drhlo. ()

Filmové novinky na festivalu Das Filmfest

Filmové novinky na festivalu Das Filmfest

12.10.2023

Gangy na berlínském sídlišti, homosexualita v rakouské armádě, tréninková dřina lyžařů v Alpách, kontroverzní Elfriede Jelinek, emancipovaná Sisi, výstřední Oskar Kokoschka či osudová Alma Mahler. 17… (viac)