Všetko bude v pohode

• Česko Všechno bude v pohodě (viac)
Kambodža / Francúzsko, 2022, 98 min

Z písečné pouště se tyčí megalit – nebo spíše zmenšený model takové krajiny. „Jsem archiv,“ říká mladý ženský hlas, zatímco zlověstná smyčcová hudba přibíjí diváky do sedadel. Tento úvod připravuje půdu pro narativní a figurativní jazyk hutné mnemotechnické eseje Rithy Panh, která pomocí ohromujících dioramat vypráví dystopický příběh jednadvacátého století. Po století genocidních ideologií a destruktivního speciesismu si zvířata zotročila lidi a ovládla svět. Na vlně naděje byly odstraněny sochy minulosti, ale vznikají nové, aby potlačily vůli lidu. Nyní je to planeta opic, divokých prasat a lvů a zoologická revoluce zvrátí a obnoví zvěrstva 20. století. Když zvířecí postavy sledují filmové archivy našeho světa, připadají si, jako by se Lumière přenesl do filmu Mélièse nebo Willise H. O’Briena. Všichni dobře víme, že historie se opakuje nejprve jako tragédie, pak jako fraška. Nyní nadešel čas, aby tato fraška, v níž „politický jazyk obývá naše sny a stravuje nás“, umožnila vzniknout „půvabné a něžné neposlušnosti“. (Film Europe)

PRASÁK

Naprosto geniální a originální, napůl hraný a napůl loutkový filmový dílo se zvířecími i lidskými loutkami, který jsou však statický. Do toho všeho posloucháte ženskej hlasovej komentář, průvodní slovo celýho filmu ve francouštině s CZ - titulkama. Není to však snímek pro každýho. Je to hlavně pro přemýšlivý, inteligentní, vzdělaný, sečtělý a zkušený lidi. Hodně na mě celej film zapůsobil! LIDÉ JSOU HORŠÍ NEŽ ZVÍŘATA! Snímek „Everything Will Be OK“ se stopáží 98 minut vznikl v produkci zemí Kambodža/Francie a svou celosvětovou premiéru si odbyl 12. února 2022 na 72. ročníku Berlínskýho mezinárodního filmovýho festivalu (Berlin International Film Festival), zkráceně také Berlinale, kterej proběhl ve dnech 10. 2. – 20. 2. 2022. Česká premiéra se pak uskutečnila 26. října 2022 na 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (Ji.hlava International Documentary Film Festival), kterej proběhl od 25. 10. do 30. 10. 2022. Na svědomí jej má režisér, scénárista, kameraman, herec, střihač a producent Rithy Panh (nar. 18. 4. 1964) z Kambodže. Snímek s titulem „Všechno bude v pohodě“ pak vstoupil do českejch kin 15. prosince 2022. ()

Rimsy

Loutkový fantasy dokument či dystopická esej. Kambodžský snímek s ironicky optimistickým názvem měl premiéru letos na Berlinale, odkud si odvezl Stříbrného medvěda za mimořádný umělecký výkon. Festivalově ostřílený režisér Rithy Panh se nás sice snaží přesvědčit, že Všechno bude v pohodě, výsledek jeho velmi unikátního filmového díla však zdaleka v pohodě není. ()

blondboss

Dávam nejaké tie hviezdičky za unikátny artový štýl realizácie tohto snímku, avšak musím nesmelo priznať, že to išlo dosť mimo mňa, aj keď myšlienka mohla byť fajn. Jednoducho takéto až príliš artovo ladené filmy mi nie sú po chuti a možno na nich proste musím dospieť. 40 % ()