Láska, nemecké marky a smrť

(festivalový názov)
  • Česko Láska, západní marky a smrt (festivalový názov) (viac)

Film Láska, nemecké marky a smrť odhaľuje veľmi živým spôsobom, plným rytmu, príbeh nezávislej a prevažne neznámej hudby tureckých imigrantov, ich detí a vnúčat, ktoré žijú v Nemecku. Režisér Cem Kaya zavedie divákov formou dokumentárnej eseje do oslnivého vesmíru hudobnej rozmanitosti. V kinematografickom zážitku s najvyššou kvalitou zvuku oživuje energiu a ducha predošlých rokov. Ponúka napríklad vystúpenie excentrického folkového dua Derdiy oklar na svadobnom veselí s tisíckami hostí vo viacúčelovej sále vyzdobenej ako na festival niekde v Porúrí: melancholické, ale určené na tanec, politické, ale aj ľudské, dojemné, ale úprimné. (Jeden svet)

kuckaAFC

Dobová turecká hudba teda trhala uši a epileptické úvodní titulky jsem opravdu nepochopil, jinak se jedná o originálně pojatý pohled na genezi asimilace tureckých přistěhovalců v Německu zejména skrze hudbu, která zde vznikala, od folku v 60. letech po rap v nulté dekádě. Nejzajímavější část pro mě byly události navazující na pogromy v 90. letech a následnou masivní popularizaci turecké hudby i mezi netureckými posluchači. 70 % (viděno na MFDF Jihlava) ()

Arsenal83

S prvými tureckými robotníkmi v 60. rokoch prišla do Nemecka nová hudobná kultúra a mne išlo uši roztrhnúť. Nabudúce tureckú hudbu len na mute alebo na hluchonemo. ()

rivah

Zajímavý dokument sledující proměnu turecké hudby v Německu, od příchodu Turků až po současnost. Doplněno záběry na nově přicházející, výpověďmi Turků i většinové společnosti(max.70%) ()

• Natáčanie sa uskutočnilo v Berlíne a spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko (Nemecko). (Arsenal83)
  • Názov filmu odkazuje na báseň spisovateľa tureckého pôvodu Arasa Örena, ktorú zhudobnila skupina Ideal v roku 1982. Na začiatku filmu je citovaná prvá strofa. (Arsenal83)

Blíží se dokumentární Ji.hlava!

Blíží se dokumentární Ji.hlava!

17.10.2022

Přípravy na šestadvacátou dokumentární Ji.hlavu jsou v plném proudu! Program nabídne tři stovky filmů a pozve na první český film ve virtuální realitě, snímek o přátelství mezi dalajlamou a… (viac)