Alcarràs

Rodina Solé trávi každé leto zberom broskýň vo svojom sade v Alcarràse, malej dedinke v Katalánsku v Španielsku. Tohtoročná úroda však môže byť ich poslednou, pretože im hrozí vysťahovanie. Nové plány s pozemkom, ktoré zahŕňajú výrub broskyňových stromov a inštaláciu solárnych panelov, spôsobujú rozkol v tejto veľkej a súdržnej rodine. Prvýkrát čelia neistej budúcnosti a riskujú, že prídu nielen o svoj ovocný sad. Po svojom krásnom debute Leto 1993 Carla Simón opäť čerpá zo svojich skúseností z vidieckeho života na katalánskom vidieku. Život miestnych ľudí je neustále pod vplyvom rozmarného podnebia a súčasťou kolobehu riadeného ročnými obdobiami. (Film Europe)

Davered

Nejaky ten fik, spousta kraliku, jeste vice broskvi a na zaver dokonce merunky. Ale jinak hodne prazdny film, ktery se hlemyzdim tempem plouzi k ocekavanemu a nevyhnutelnemu vyusteni. ()

MathLover

Někdo tu psal, že film funguje jako pocta zemědělskému způsobu života. Mě se naopak na tu řekněme enviromentálně-existenciální rovinu filmu zaměřit moc nedařilo, protože vykreslení rodinných vztahů bylo přehlušující cokoli jiného (respektive vykreslení hlavní postavy autoritativního "kreténa", kolem kterého všichni okolo chodí po špičkách, masírují mu záda a ego, místo toho, aby ho poslali někam). Vlastně se autorce podařilo neuvěřitelné - abychom to příkoří tomu "chudákovi" zemědělci, který přichází o půdu, vlastně přáli. A ta závěrečná scéna, kde dojde ke kácení broskvoní, byla doslova zadostiučiněním (takovou doslovnou tečkou za tím, jak on v úvodu zničil "skrýš" dětem a teď se mu dostává podobného zacházení). Vlastně je to celkem geniální snímek v tom, že nás nutí zamyslet se nad podmínkami pro "malé zemědělce", ale zároveň je film sám o sobě kritikou tradičního patriarchálního způsobu života na venkově. Zážitek to byl o to nepříjemnější, že se film strašně vlekl (po hodině jsem měla pocit, že už sedím v kině minimálně dvě hodiny :-D). Celkově...75% ()

blondboss

Civilne a realisticky ladený film z prostredia katalánskeho vidieka, ktorý ukazuje na zákutia, ale aj radosti obyčajného sedliackeho života ľudí, ktorí si pestovaním a chovom privyrábajú na živobytie. Film poukazuje na súčasné pomery v miestnom poľnohospodárstve a na jednotlivé vzťahy či už v rámci rodiny alebo v rámci spoločnosti. V zásade je film ako taký celkom zaujímavý, ale dole ho zráža zbytočne na daný dej mohutná stopáž a niektoré dosť slabé a hluché chvíľky v deji. Každopádne ale pre farmárov alebo minimálne tých, čo sa zaujímajú o túto tému, je to iste podnetný snímok. 60 % ()

Sea_star

Film se mi líbil po barevné a vizuální stránce, takové melancholické a příjemné jako starý foto film. Příběh byl pomalý, pořád jsme čekali na nějaké vyvrcholení broskvové situace a v tom film skončil. Zklamání. Ale zároveň štěstí, že už dále nemusíme trpět. Ale skončil bez jakéhokoliv důrazu nebo vzkazu, nebo to byl ten vzkaz, ta bezmoc? Postavy jsou si podobné a pletli se mi dohromady. Dostala jsem chuť na broskev. ()

dr.Orlok

Broskvový sad. Jen místo letních chat u Čechova se má kácet kvůli solárním panelům. Pečlivě vystavěný scénář zvládne zapojit každého z členů rodiny (perfektní casting celého obsazení!) a vyklenout pro ně vlastní příběh, aniž by působil nuceně. ()

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (viac)