Velezrada

(festivalový názov)
  • Veľká Británia High Treason

V blízké budoucnosti se zbrojařská lobby rozhodne narušit celosvětový mír a sérií teroristických útoků vyprovokovat válku mezi dvěma světovými mocnostmi. Futuristický příběh o válečné hrozbě a lidech, kteří jí mohou zabránit. (Letní filmová škola)

Anderton

Mnohí budú mať tento film spojený s hudobným doprovodom na tohtoročnej LFŠ. Ten filmu asi "niečo ešte navyše" pridal, i keď možno z neho urobil niečo mierne odlišné. Ale to je vec vkusu. Kto videl a počul, chápe. Velezrada je jeden z nadčasovejších filmov nemej éry. Keďže sa tu rieši politika a politici sa nemenia (zámerne som nepoužil slovo ľudia), niet sa čo čudovať. Dizajn miniatúr je parádny, dej dáva zmysel, nechýba ani kresťanská symbolika a celé je to veľmi filozofické a humanistické. Keď si to porovnáme s dnešnou celosvetovou politickou situáciou, tak mi v súčasnosti niečo z predpovedí britských filmárov chýba....čo to len je....aha, hnutie za mier vo svete... ()

PetraMishka

Toto sci-fi vzniklo ve stejné době jako Metropolis a tak s ním bude často srovnáváno. Zatímco film F. Langa se zaměřuje na vyobrazení sociální utopie, kde existují velké společenské rozdíly a vyobrazení pokroku je tu vlastně minimální, tedy pár vizualizací města a vytvoření robota, popř. industriální část města. Velezrada má taky silné sociální poselství, ale ne mezi vrstvami společnosti. Tady sledujeme touhu po válce z pohledu lidí a z pohledu vlády, která by na tom vydělala. To se mi ale zase tak nelíbilo jako druhá stránka filmu, kdy vidíme různé představy pokroku v domácnosti, tedy telefony, sprchy, fény, oblečení. To všechno je hodně nápadité, krásně propracované a doslova to přebíjí celkem mdlý příběh. ()

Pitryx

No, future jak má být. Stále bylo na co se dívat, dokonce i filmoví modeláři si přišli na své. Já myslím, že až na ten specificky zaměřený děj to byl hodně dobře udělaný snímek. Bohužel jsem sehnal jen krátkou a němou verzi. Ale i v té krátké byl dle mého soudu konec (probíhající soudní proces) zbytečně natahován. ()

Stegman

[zhlédnuto v 72minutové verzi za živěho doprovodu dua Alphones; LFŠ 2016] _______ Autoři výtvarných návrhů a výpravy si tu skutečně vyhráli, radost pohledět. A co teprv všechny ty úžasně předpovězené události a vynálezy! Jenže... pak je tu samotný příběh. A ten je až bolestně naivní. Nechápejte mě špatně, já sám se považuju za romantického snílka, ale když odmítám nekriticky obdivovat dílo Julese Verna, tak se toho ode mě nedočká ani Maurice Elvey. :) Jo a hudba byla nadprůměrná, hodně nápaditá. V poslední třetině jsem už ale měl občas pocit, že byla výraznější, než jak by bylo záhodno vzhledem k dění na plátně. ()

Porculus

Veľmi pekné dielo satiry, dystopická politická rozprávka plná trpkého sarkazmu. Hoci ku geniálnosti a absolútnej nadčasovosti filmu čosi málo chýba, nedá sa mu uprieť snaha rozprávať jednoduchým a ľahko čitateľným jazykom. V rámci žánru sci-fi sa javí ako dôležité dielo, s niekoľkými skvelými (aj keď pravdepodobne nie prvými) predpoveďami videohovorov, podmorského tunela medzi Britániou a Francúzskom, club DJingu, alebo krízy studenej vojny. Vizuál filmu je jeho silnou stránkou a katastrofické scény sú natočené na jednotku. *8/10 ()